You Win or You Die

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
"You Win or You Die"
Game of Thrones bölümü
GOT you win or you die.png
Bölüm no. 1. sezon
7. bölüm
Yönetmen Daniel Minahan
Senarist
 • David Benioff
 • D. B. Weiss
Bölüm müziği Ramin Djawadi
Görüntü yönetmeni Matthew Jensen
Editör Martin Nicholson
Yayın tarihi 29 Mayıs 2011
Süresi 57 dakika
Konuk oyuncular
 • Donald Sumpter, Üstat Luwin rolünde
 • Conleth Hill, Lord Varys rolünde
 • James Cosmo, Sör Jeor Mormont rolünde
 • Owen Teale, Sör Alliser Thorne rolünde
 • Charles Dance, Lord Tywin Lannister rolünde
 • Ian McElhinney, Sör Barristan Selmy rolünde
 • John Bradley-West, Samwell Tarly rolünde
 • Peter Vaughan, Üstat Aemon rolünde
 • Julian Glover, Yüce Üstat Pycelle rolünde
 • Gethin Anthony, Lord Renly Baratheon rolünde
 • Dominic Carter, Janos Slynt rolünde
 • Natalia Tena, Osha rolünde
 • Esmé Bianco, Ros rolünde
 • Mark Stanley, Grenn rolünde
 • Josef Altin, Pyp rolünde
 • Luke McEwan, Rast rolünde
 • Amrita Acharia, Irri rolünde
 • Roxanne McKee, Doreah rolünde
 • Elyes Gabel, Rakharo rolünde
 • Dar Salim, Qotho rolünde
 • Brian Fortune, Othell Yarwyck rolünde
Bölüm kronolojisi
← Önceki
"A Golden Crown"
Sonraki →
"The Pointy End"
Game of Thrones (1. sezon)
Game of Thrones bölümleri listesi

"You Win or You Die" (TürkçeYa Kazanırsın Ya da Ölürsün), HBO kanalının yayınladığı fantezi türündeki Game of Thrones dizisinin ilk sezonunun yedinci bölümüdür. 29 Mayıs 2011'de yayınlandı. David Benioff ve D. B. Weiss tarafından senaryolaştırıldı ve Daniel Minahan tarafından çekildi.

Bölümde ağırlık olarak Yedi Krallık'ın bozulan politikal dengesi üzerinde durulmuştur. Prens Joffrey'nin ve diğer çocukların Kral Robert'dan olmadığını öğrenmesi üzerine Cersei Lannister ile konuşan Eddard Stark, seri üzerinde de sürekli kullanılan cümle ile karşılaşır: "Taht oyunlarını oynadığında ya kazanırsın ya da ölürsün. Ortası yoktur." Bu alıntı kitaplarda ve dizide de okuyucunun ve izleyicinin karşısına çıkar.[1]

Bölüm Amerika reyting oranında 3.24 milyon izleyici yakaladı. Genel olarak eleştirmenlerden olumlu dönüşler alsa da bazı eleştirmenler bölümdeki "seks pozisyonlarını" eleştirdiler.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Daha önceki bölümler gibi "You Win or You Die" da Westeros kıtasındaki Yedi Krallık'ın etrafında çeşitli yerlerde dönen olayları işler. Ana konu Kralın Şehri'nde geçse de Duvar'da, Dar Deniz'in Karşısı'nda ve Winterfell'da da yaşanılanlar gösterilir.

Lannister Kamplarında[değiştir | kaynağı değiştir]

Lord Tywin Lannister (Charles Dance), oğlu Jaime ile konuşurken masada Baratheon hanesinin sembolü olan ölü geyiği doğrar. Tywin, Jaime'yi Starklarla aralarını bozduğu için suçlasa da Yedi Krallık'ta gerçekleşecek olan savaşın kendileri için mükemmel bir fırsat olduğuna inanır. Tywin; oğlu Tyrion'ı kaçırdığı için Cately'in de çocukluğunun geçtiği ve Tully hanesinin evi olan Nehirova'ya saldırması için kuvvetinin yarısını Jaime'ye verir.

Winterfell'da[değiştir | kaynağı değiştir]

Yabanıllardan yakalanıp esir düşen Osha (Natalia Tena) Starkların hizmetkarı olmuştur ve Theon Greyjoy ile çekişmeye başlarlar. Üstat Luwin (Donald Sumpter) Theon'a Osha'dan uzak durmaması için uyarır ve Osha'ya neden Yabanılların Duvar'ın güneyine geldiğini sorar. Osha da Ak Gezenlerin ortaya çıktığıı ve Yedi Krallık'a doğru ilerlediklerini söyler.

Duvar'da[değiştir | kaynağı değiştir]

Benjen Stark'ın atı Duvar'ın kuzeyinden döner fakat kendisi yoktur. Jon Snow (Kit Harington) endişelidir. Jon hayal kırıklığı ve öfkesiyle Lord Kumandan'a gidip amcası gibi gözcü olup keşiflere çıkmak istediğini söyler. Jon, Sör Alliser Thorne'dan (Owen Teale) şüphelenir ve Sam'i koruduğu için intikam alacağını düşünür. Jon ve Sam yeminlerini yürek ağacının yanında ederken Jon'un ulukurdu, kopmuş bir el getirir.

Vaes Dothrak'da[değiştir | kaynağı değiştir]

Daenerys Targaryen (Emilia Clarke), kocası Khal Drogo'yu (Jason Momoa) Yedi Krallık'a gidip tahta alması için ikna etmeye çalışır fakat Drogo umursamaz. Daenerys ve korumaları pazardayken Sör Jorah Mormont'a (Iain Glen), Yedi Krallık'tan bir mektup gelir ve mektubu Lord Varys (Conleth Hill) göndermiştir. Jorah, Daenerys'e suikast yapılacağını öğrenir ve Daenerys'in yanında daha temkinli davranırken bir pazarcının ona şarap uzatması üzerine şarabı kendisinin içmesini söyler. Pazarcı da kaçma girişiminde bulunur fakat başarısız olur. Khal Drogo tarafından öldürüldükten sonra Drogo, tüm khalasarına Yedi Krallık'a gidip Demir Taht'ı alacağını ve doğmamış oğlunu oraya oturtacağını söz verir.

Kralın Şehri'nde[değiştir | kaynağı değiştir]

Ned (Sean Bean), Kraliçe Cersei (Lena Headey) ile karşı karşıya gelir ve başta Prens Joffrey olmak üzere tüm çocuklarının Kral Robert'dan olmadığını, hepsinin ikiz kardeşi Jaime'den söyler. Cersei, Jaime'yi korur ve Targaryen soyunun de yıllarca böyle sürdüğünü, Robert'ı sevmeye çalıştığını fakat Robert'ın onun sevgisini reddettiğini çünkü hala Ned'in kardeşi Lyanna'ya aşık olduğunu söyler. Ned, Cersei'ye merhamet gösterip çocuklarını da alıp başkenti terk etmesini söyler.

Lord Renly Baratheon (Gethin Anthony) aniden Ned'in yanına gelerek Kral Robert'ın avda bir domuzun saldırısına uğradığını ve ağır yaralandığını söyler. Ned, Robert'ın yanına gider ve Robert ona yazılı bir şekilde Joffrey yönetme yaşına gelinceye kadar Yedi Krallık'ın Lordu ve Koruyucusu unvanını Ned Stark'ın almasını istediğini söyler. Ned, Robert'ın sözlerini yazar fakat "Joffrey" yerine "varis" kelimesini kullanır. Robert okumadan mektubu imzalar ve Joffrey'nin iyi eğitilmesi için Ned'e yalvarır.

Cersei ve Lannisterların avantajını kullanacaklarından korkması üzerine Renly, Ned'e Cersei ve Lannister çocuklarının esir alınmasını teklif eder fakat Ned reddeder. Tacın hakkıyla Renly ve Robert'ın kardeşleri olan Stannis Baratheon'a geçmesi gerektiğini söyler. Ned ayrıca Petyr "Serçeparmak" Baelish'e giderek Joffrey'nin gerçek bir Baratheon olmadığını söyler. Serçeparmak bunun üzerine Joffrey'nin tahta geçişini ve halkın onun ne kadar kötü bir hükümdan olduğunu görmesinden sonra tahtı Lord Renly'ye bırakmasını isteyeceğini söyler. Ned bunu da reddedince Şehir Gözcülerini kendi yanına alabileceğini sorar ve Serçeparmak da kabul eder.

Robert ölünce Renly başkentden kaçar ve Joffrey ve maiyeti taç giyme töreni yapar. Ned ve güçleri taht odasına girdiğinde Sör Barristan Selmy'ye (Ian McElhinney) mektubu uzatır. Cersei mektubu alıp okur ve yırtıp artık gerçek kralın Joffrey olduğunu söyler. Ned Stark ve Cersei Lannister karşı karşıya gelir ve Ned Lannisterların zarar görmeden esir alınmasını Şehir Gözcülerine söyledikten sonra Ned dahil tüm Stark kuvvetleri esir alınır, bazıları ölürken Serçeparmak Ned'in boğazına bıçağı dayayıp kendisine güvenmemesini daha önce söylediğini belirtir.

Prodüksiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Senaryo[değiştir | kaynağı değiştir]

Yedinci bölüm "You Win or You Die", dizinin yaratıcıları ve ana yapımcıları David Benioff ve D. B. Weiss tarafından George R. R. Martin'in Taht Oyunları adlı kitabından uyarlanarak yazıldı. Bölümde kitaptaki 46, 48-50 ve 55. (Eddard XII, Eddard XIII, Jon VI, Eddard XIV, and Daenerys VI) kısımları kullanıldı.[2][3] Lord Tywin ve Jaime konuşmaları, ayrıca Serçeparmak'ın genelevindeki fahişelere gösterdiği eğitim de bölüm için ayrı yazıldı.[4]

Çekim yerleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölümdeki çoğu sahne İrlanda'daki The Paint Hall stüdyolarında çekildi. Vaes Dothrak sahneleri Sandy Brae bölgesinde[5] ve Eddard ile Cersei'nin konuştukları sahne de Rabat, Malta'daki Saint Dominic Monastery'de çekildi.[6]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Schwartz, Terri. "'Game Of Thrones' First Official Poster Reminds You That In War, You Win Or You Die". MTV Movies Blog. 7 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2011. 
 2. ^ Garcia, Elio. "Game of Thrones: You Win or You Die". Suvudu. 3 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mayıs 2011. 
 3. ^ Garcia, Elio; Antonsson, Linda (31 Mart 2012). "EP107: You Win or You Die". Westeros.org. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Kasım 2014. 
 4. ^ VanDerWerff, Todd. "You Win or You Die (For Experts)". A.V. Club. 24 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mayıs 2011. 
 5. ^ Cogman, Bryan (5 Ağustos 2010). "Dispatches From The Seven Kingdoms: Swarming Horde". makinggameofthrones.com. 5 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ocak 2012. 
 6. ^ "More on Malta". Winter is Coming.net. 12 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mayıs 2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]