Terminatör 3: Makinelerin Yükselişi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Terminatör 3: Makinelerin Yükselişi
Terminator 3: Rise of the Machines
YönetmenJonathan Mostow
YapımcıHal Lieberman
SenaristGale Anne Hurd
MüzikMarco Beltami
Görüntü yönetmeniDon Burgess
DağıtıcıWarner Bros.
CinsiSinema filmi
TürüAksiyon, Gerilim
RenkRenkli
Yapım yılı2003, ABD
Süre108 dakika
Dilİngilizce
Bütçe$170,000,000
Hasılat$433,371,112
Önceki filmTerminatör 2: Kıyamet Günü
Devam filmiTerminatör 4: Kurtuluş

Terminatör 3: Makinelerin Yükselişi (Özgün adı: Terminator 3: Rise of the Machines), 2003 yılı ABD yapımı aksiyon filmi. Serinin üçüncü filmidir. Filmde Skynet, John Connor (Stahl) tarafından yönetilecek olan gelecekteki insan direnişinin en iyi üyelerini öldürerek makinelerin yükselişini sağlamak için bir Terminatör olan T-X'i (Loken) zamanda geriye gönderir. T-X'in hedefleri arasında John'un müstakbel eşi Kate Brewster (Danes) vardır, ancak John'un peşinde değildir, çünkü nerede olduğu Skynet tarafından bilinmemetedir. T-X onu bulunca John'un da hayatı tehlikeye girer. Direniş ayrıca John ve Kate'i korumak için kendi Terminatörünü (Schwarzenegger) gelecekten gönderir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Cyberdyne Systems Corporation'ı yok ettikten on yıl sonra John Connor, 1997'de öngörüldüğü gibi, insanlarla makineler arasında bir savaş olmamasına rağmen, annesi Sarah'nın ölümünün ardından Skynet'ten saklanmak için bir göçebe olarak yaşamaktadır. Artık 22 yaşında olan Connor “kayıt dışı” yaşamaktadır: Ne evi, ne kredi kartı, ne telefon numarası, ne de işi vardır. Yaşadığına dair hiçbir kayıt yoktur. Skynet tarafından izinin bulunmasına imkân yoktur. Geçmişte John'u bulamayan Skynet, John'un Los Angeles'taki şimdiki zamanına geri dönmek, bunun yerine İnsan Direnişi'ndeki gelecekteki müttefiklerini öldürmek için yeni bir Terminatör modeli olan T-X'i gönderir. Direniş, John ve müstakbel eşi Kate Brewster da dahil olmak üzere T-X'in hedeflerini korumak için yeniden programlanmış bir Terminatör (T-101) gönderir.

Diğer hedeflerini öldüren T-X, çifti Kate'in çalıştığı bir hayvan hastanesinde bulur. John, T-X'in birincil hedefi olur, ancak Terminatör onun ve Kate'in kaçmasına yardım eder ve onları John'un annesinin sözde gömülü olduğu bir mezara götürür. Mahzeninde, Kıyamet Günü'nün önlenmemesi ve Terminatörlerin geri dönmesi ihtimaline karşı Sarah'nın isteği üzerine bırakılmış bir silah deposu bulurlar. Polisle silahlı bir çatışmadan kaçarlar ve takip eden T-X'i savuştururlar. Terminatör, John ve Sarah'nın eylemlerinin yalnızca Kıyamet Günü'nü geciktirdiğini ve Skynet'in nükleer saldırısı saat 18:18'de başladığında nükleer serpintiden kaçmak için John ve Kate'i Meksika'ya götürmeyi planladığını söyler. John, Terminatör'e Kate'i ve onu Kate'in babası ABD Hava Kuvvetleri Korgenerali Robert Brewster'a götürmesini emreder. Terminatör bunu reddeder, ancak Kate'in aynı isteğini kabul eder. Gelecekte John'u öldürdüğünü, ancak Kate'in onu yeniden programladığını ve zamanda geri gönderdiğini, yani ona sadece onun emir verebileceğini açıklar.

Bu arada General Brewster, otonom silahlar geliştiren Skynet for Cyber Research Systems'ın (CRS) geliştirilmesini denetlemektedir. ABD Genelkurmay Başkanı, anormal bir bilgisayar virüsünün dünya çapındaki sunucuları işgal etmesini durdurmak maksadıyla Skynet'i etkinleştirmesi için ona baskı yapar; Brewster, virüsün aslında Skynet'in onlar üzerinde kontrol kurduğundan habersizdir. John ve Kate, Skynet'in etkinleştirilmesini durdurmak için çok geç kalırlar. T-X, General Brewster'ı yaralar ve çalışanları öldüren CRS silahlı makinelerini etkinleştirir. Ölmeden önce General Brewster, Kate ve John'a John'un Skynet'in sistem çekirdeği olduğuna inandığı yerin adresini verir. Çift, General Brewster'ın tek motorlu uçağına biner, Sierra Nevada'da inşa edilmiş bir tesis olan Crystal Peak'e giderler. Bir çatışmadan sonra, T-X, Terminatör'e ciddi şekilde zarar verir ve ardından onu John'u öldürmek için yeniden programlar. T-X, John ve Kate'i CRS tesisi boyunca takip eder, ancak bir parçacık hızlandırıcı etkinleştirilince, T-X'i ekipmana manyetik olarak bağlar. Hala bilinçli olarak farkındalığı olan Terminatör, dış işlevlerini kontrol etmek için mücadele eder.

John ve Kate Crystal Peak'e ulaştıktan sonra, T-X helikopterle gelir. Saldırmadan önce, Terminatör ikinci bir helikopterle gelir ve T-X'e çarparak onu ezer. T-X kendini enkazdan çeker, bacaklarını kaybeder ve çifti takip etmek için sığınağın içine sürüklenmeye çalışır. Terminatör, sığınak kapısını, çiftin onları içeride kilitlemesine yetecek kadar açık tutar, ardından hem kendisini hem de T-X'i yok etmek için son hidrojen yakıt hücrelerini kullanır.

John ve Kate, Crystal Peak'in Skynet'in çekirdeği olmadığını, bunun yerine hükûmet ve askeri yetkililer için bir nükleer serpinti sığınağı ve komuta tesisi olduğunu keşfederler. Çekirdeği olmayan Skynet, kendi valığının farkına vardıktan sonra siber uzayın bir parçası haline gelmiştir. Kıyamet Günü, Skynet'in dünya çapında nükleer füzeler fırlatması ve milyarları öldüren bir nükleer soykırım başlatmasıyla devam eder. Çift, acil durum ekipmanında radyo yayınlarını almaya başlar; John, telsiz çağrılarını yanıtlayarak komutayı geçici olarak üstlenir ve isteksizce kaderlerini kabul ederler.

Oyuncular Roller
Arnold Schwarzenegger Terminatör
Kristanna Loken T-X
Nick Stahl John Connor
Claire Catherine Danes Kate Brewster
Earl Boen Dr. Peter Silberman
M.C. Gainey ?
Mark Famiglietti Scott Mason
David Andrews Korgeneral Robert Brewster
Chris Hardwick Mühendis
Jay Acovone ?
Kim Robillard ?
Christopher Lawford Brewster'in yardımcısı
Brian Sites ?
Moira Harris Betsy
Carolyn Hennesy Zengin Kadın
Elizabeth Morehead ?
Alana Curry ?
Larry McCormick ?
Matt Gerald SWAT Takım Lideri
William O'Leary Güvenlik başkanı
Jon Foster Ampm Kasiyer
Rick Zieff ?
Chopper Bernet Başmühendis
Michael Papajohn ?
Susan Merson ?
Mark Hicks ?
Timothy Dowling ?
Jerry Katell ?
Rebecca Tilney ?

Çekimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Çekimler 15 Nisan 2002'de başladı. Haziran 2002'de, araba sürme sahneleri California, Whittier'deki Rose Hills Memorial Park'ta çekildi. Çekimler Teksas'taki Big Bend Ulusal Parkı'nda da yapıldı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]