İçeriğe atla

Terminator: The Sarah Connor Chronicles

Vikipedi, özgür ansiklopedi
T.S.C.C.
Terminator: The Sarah Connor Chronicles
TürBilimkurgu, Macera, Drama
BaşrolLena Headey
Thomas Dekker
Summer Glau
Brian Austin Green
Garret Dillahunt
Shirley Manson
Leven Rambin
Richard T. Jones
BesteciBear McCreary
Ülke ABD
Sezon sayısı2
Bölüm sayısı31
Yapım
Gösterim süresi43 dk.
Yayın bilgileri
Görüntü formatı480i (SDTV)
480p (EDTV)
720p (HDTV)
Ses formatı480i
Yayın tarihi13 Ocak 2008 - 10 Nisan 2009
Dış bağlantılar

Terminator: The Sarah Connor Chronicles ABD yapımı bilimkurgu ve macera türünde TV dizisi. Warner Bros. tarafından yapımcılığı üstlenilen dizi Terminatör serilerinin televizyon uyarlamasıdır. Sarah Connor ve John Connor karakterlerinin serüvenleri Terminator 2 ile Terminator 3 arasındaki bölümü kapsamaktadır. Mario Kassar ve Andrew G. Vajna'nın yardımcı prodüktörlüğünü yaptığı dizi filmin senaryosunu James Middleton, David Nutter ve Josh Friedman yazmıştır. Ayrıca dizi boyunca Cameron adındaki bir Terminatör ve John Connor'ın amcası Derek Reese kahramanlarımıza eşlik etmektedir.[1]

 • Lena Headey: Sarah Connor (Sarah, dizinin baş karakteridir. Oğlu John gelecekte insanların makinelere karşı vereceği savaşta lider olacaktır ve oğlunu geçmişe gönderilen makinelerden korumak zorundadır. Bu amaçla kendisini silahlar ve savunma konusunda yetiştirir. Hatta makinelerin yükselişini önlemek amacıyla karşı saldırıya geçerek ilk yapay zekaları yok etmeye çalışır.) [2][3]
 • Thomas Dekker: John Connor (John, Sarah'ın gelecekten gelen bir askerden olan oğludur. Terminatörler tarafından yokedilmek istenen birincil hedeftir.)[4][5]
 • Summer Glau: Cameron Phillips (Cameron, 2027 yılından geçmişe gönderilmiş, John Connor'ı korumakla görevli bir terminatördür.)[6][7]
 • Richard T. Jones: James Ellison (Ellison, Sarah Connor'ı yakalamakla görevli FBI ajanıdır. Ülkenin her yerinde onu aramaktadır. Sarah'a ve terminatörlere inanmamaktadır. Daha sonra inanır ve FBI'daki görevini bırakır. John Henry'nin bulunduğu şirkette çalışmaktadır.)
 • Brian Austin Green: Derek Reese (Derek, gelecekteki komutan John Connor'ın kendini terminatörlerden korumak üzere geçmişe yolladığı bir askerdir. John'ın babası Kyle Reese'in ağabeyidir ve biyolojik olarak John'ın amcasıdır. Derek, Cameron'ı gelecekten tanımakta ve terminatörlere insanlara zarar vermemek üzere programlanmış olsalar bile asla güvenmemektedir.30.Bölümde Catherine Weaver'ın kızını kurtarırken bir terminatör tarafından öldürülmüştür.)
 • Garret Dillahunt: Cromartie (Cromartie, gelecekten John Connor'ı öldürmek üzere gönderilen T-888 modeli bir terminatördür. Metal iskeleti üzerindeki biyolojik dokusunu kaybeden Cromartie başka bir doku bulunca Connor'ı aramaya devam eder.İlerleyen böülümlerde yakalanarak ZeiroCorp şirketinin himayesinde geliştirilen yapay zekanın bedeni olmuştur yeni ismi John Henry dir.)
 • Shirley Manson: Catherine Weaver (ZeiraCorp adlı yüksek teknoloji şirketi CEO'su ve aynı zamanda gelecekten gönderilmiş şekil değiştirebilen T-1001 modeli bir terminatör. Gerçek Weaver bu terminatör tarafından öldürülmüştür. Onun şeklini alan T-1001, The Turk adlı yapay zeka ile ilgili araştırmaları kontrol etmektedir.)
 • Dean Winters: Charley Dixon (Charley, Sarah Connor'ın sevgilisi iken Sarah'ın onu terkedip 8 yıl geleceğe yolculuk etmesinden sonra başka bir kadınla evlenmiştir. Connor'lar ile arkadaşlığı devam eder ve sağlık sorunlarında onlara yardımcı olur.2x21. bölümde johnu korumak için kendini feda ederek ölmüştür.)

Dizi 1999 yılında, Sarah ve John Connor'ın Skynet'in gönderdiği terminatörden kaçmak için, direnişin ele geçirip yeniden programlarayarak John'ı korumak üzere gönderdiği Cameron isimli cyborg'la beraber 2007 yılına zaman yolculuğu yapmasıyla başlar. Sarah, John ve Cameron, 2007'de The Turk isimli şimdilik sadece satranç uzmanı olan yapay zekanın gelecekte Skynet'e dönüşmesini engellemek için, Skynet'le ve onları takip eden polislerle mücadeleye girerler. Bu mücadelede, onlara gelecekten gelen John'ın amcası Derek Reese de katılır.

 • Saturn Ödülü: Best Actress on Television, 2007 (Lena Headey)
 • Saturn Ödülü: Best Network Television Series, 2007
 • Teen Choice Ödülleri: Choice TV Actress: Action Adventure, 2008 (Summer Glau)
 • Teen Choice Awards: Choice TV Breakout Show, 2008
 • Teen Choice Awards: Choice TV Breakout Star Female, 2008 (Summer Glau)
 • Teen Choice Awards: Choice TV Breakout Star Male, 2008 (Thomas Dekker)
 • Teen Choice Awards: Choice TV Show: Action Adventure, 2008
 • Primetime Emmy Award: Outstanding Single-Camera Picture Editing for a Drama Series, 2008 (Paul Karasick for "Pilot")
 • Primetime Emmy Award: Outstanding Special Visual Effects, 2008 (James Lima, Chris Zapara, Lane Jolly, Steve Graves, Rick Schick, Jeff West and Bradley Mullennix for "Pilot")
 • Primetime Emmy Award: Outstanding Stunt Coordination, 2008 (Joel Kramer for "Gnothi Seauton")
 1. ^ "Fox Broadcasting Company The Sarah Connor Chronicles erişim=2008-03-04". 31 Temmuz 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Eylül 2008. 
 2. ^ "Eric Goldman Guiding the Sarah Connor Chronicles". 27 Ekim 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Eylül 2008. 
 3. ^ "Troy Rogers The Sarah Connor Chronicles with Lena Headey and James Middleton TheDeadbolt.com". 7 Ekim 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Eylül 2008. 
 4. ^ "Eric Goldman Heroes Star Set to Play John Connor IGN.com". 15 Eylül 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Eylül 2008. 
 5. ^ "Interview: Heroes Bryan Fulle, Popgurls". 1 Mart 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Eylül 2008. 
 6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 18 Temmuz 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Eylül 2008. 
 7. ^ "Glau is Advanced in Terminator". 13 Mayıs 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Eylül 2008. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]