İçeriğe atla

T-X

Vikipedi, özgür ansiklopedi
T-X
Terminatör filmleri karakteri
Terminator 3: Rise of the Machines filminden bir görüntü
İlk görünümTerminator 3: Rise of the Machines (2003)
Son görünümTerminator Hunt (2004)
Yaratan
CanlandıranKristanna Loken
Claire Danes
Mark Famiglietti
SeslendirenKristanna Loken (video oyunları)
Bilgileri
Takma ad(lar)ıTerminatrix
TürGynoid
MeslekSuikastçı

T-X (bazı görünümlerde Terminatrix olarak anılır), Terminatör serisinde görünen kurgusal bir cyborg suikastçının adıdır.[1] T-X modeli bir gynoid suikastçı ve casustur. Karakter, Kristanna Loken tarafından canlandırılan 2003 yapımı Terminator 3: Rise of the Machines filminde ana düşman olarak tanıtıldı. T-X, diğer karakterlerin görünümünü alma yeteneğine sahiptir; bu nedenle, diğer bazı oyuncular film boyunca zaman zaman T-X'i canlandırdı. Bu şekil değiştirme yeteneği, Terminatör 2: Kıyamet Günü'nün ana düşmanı olan T-1000'inkine benzemektedir.

Konsept ve tasarım[değiştir | kaynağı değiştir]

T-X, Stan Winston ve stüdyo ekibi tarafından tasarlandı, burada tasarımın özellikle zor olduğu düşünülüyordu, çünkü senaryo, filmde T-101 olarak bilinen orijinal Terminatör'e karşı kendini tutabilecek bir karakter gerektiriyordu. Başlangıçta, T-X'in iç iskeleti, androidin hem erkeklerin hem de kadınların yüzeysel özelliklerini üstlenmesine izin verecek androjen bir şekil taşıması gerekiyordu, ancak daha sonraki tasarımlar daha kadınsı olduğu yönündeydi. Onaylanmış son T-X tasarımı, Photoshop ve 3D yazılımın bir karışımıyla tamamen bilgisayarda tasarlayan Aaron Sims tarafından yapıldı. T-X iç iskeleti, T-101 iç iskeletinin gümüş parlaklığından ayırt edilmesi için krom siyaha boyandı ve orijinalin kırmızısı yerine mavi çalışan ışıklarla donatıldı. John Rosengrant daha sonra, T-X iç iskeletinin tek tek parçalarının sert kaplanmış, zımparalanmış ve makinelerde cilalanmış olduğunu ve bunun, Terminatör'deki elle şekillendirilmiş ve simetriden yoksun iç iskeletten farklı olarak matematiksel olarak mükemmel bir modelle sonuçlandığını belirtti.

T-X, yalnızca insanları yok etmek için değil, aynı zamanda John Connor'ın da belirtdiği gibi bir "anti-terminatör terminatörü" olan ve direniş tarafından yeniden programlanan Terminatörleri de yok etmek için tasarlanmıştır. T-800 ve T-1000'in bir bileşimi olup, T-800'ün katı iç iskeletini, ikincisinin sıvı metal "mimetik polialaşımı" ile kaplayarak, dokunduğu herhangi bir insansı şeklini almasını sağlar. Yalnızca bu malzemeyle kaplanmış olduğundan, döngüsel parçacık hızlandırıcısı gibi son derece güçlü bir manyetik kuvvet kullanarak onu endoskeletondan çıkarmak mümkündür.

Sağlam bir iç iskelete sahip olmak, T-1000'in bazı problemlerini çözdü, yani aşırı sıcaklıklar ve patlayıcılar tarafından deforme olurken aynı zamanda yerleşik menzilli silahlardan yoksundu. Bununla birlikte, endoskeleton, TX'i önceki T-1000'den daha az esnek hale getirir, çünkü TX, dar açıklıklardan geçme, kollarını katı metal aletlere dönüştürme dahil olmak üzere yenilikçi ve şaşırtıcı şekillerde sıvılaştırma ve formlar alma veya bıçaklı silahlar, hapishane parmaklıklarından geçip yürümek veya kendini dümdüz etmek yeteneğine sahip değildir. T-X, plazma topları ve alev makineleri de dahil olmak üzere gelecekten gelen gelişmiş silahlardan oluşan geniş bir cephanelik içerir ancak çıplak eliyle bir insanı göğsünden delip geçecek kadar güçlüdür. Bu, Skynet'in zamanda daha gelişmiş silahlar gönderebildiği ilk seferdi, ancak T-X'in şekil değiştiren sıvı metal yüzeye sahip katı bir iç iskeletten oluşan hibrit tasarımı bu geçici çözümü mümkün kıldı.

Terminatör 2'nin resmiyeten romanlaştırılması, T-1000'in kökenini genişletmiş ve T-1000'in dokunduğu her şeyin moleküler yapısını tarayabilen yerleşik nanoteknolojiye (ve programlanabilir belleğe) sahip olduğunu ortaya çıkarsa da, TX'in yerleşik bir kaynağı vardır. Parmaklarında, diğer makinelere (daha az gelişmiş bir android bile olsa) enjekte edebilen ve ona uzaktan kontrol sağlayan daha gelişmiş nanobotlar vavrdır. Yerleşik bir plazma reaktörü, tüm T-X sistemlerine güç sağlar.[2]

Kristanna Loken, T-X'i canlandırmak için 15 kilodan fazla kas kazanmak zorunda kaldı. Aynı zamanda ünlü pandomimci Marcel Marceau'nun uzun süredir birlikte çalıştığı mim koçu Thorsten Heinze tarafından robotik bir hareket tarzı geliştirmesi için eğitildi.[3]

Filmdeki görünümü[değiştir | kaynağı değiştir]

T-X, 2003 yapımı Terminator 3: Rise of the Machines filmindeki ana düşmandır.

John Connor'ın müstakbel yardımcılarını ortadan kaldırmak ve Skynet'in herhangi bir müdahale olmadan yükselmesini sağlamak için Skynet tarafından zamanda geriye gönderildi. Hedefleri arasında John'un gelecekteki karısı Kate Brewster ve Skynet'in birincil yaratıcısı olan babası general Robert Brewster bulunmaktadır. T-X bir mağazanın dışına gelir, bir kadını öldürür, kıyafetlerini, arabasını ve kimliğini çalar. Daha sonra hedeflerinden üçünü bulur ve onları öldürür.[4]

Kate Brewster'ı bir veteriner hastanesinde bulduğunda, John Connor'ıda orada bulur ve onu birincil hedef haline getirir. Kate'i sorgularken, T-X'in hedeflerini korumak için gönderilen bir T-101 gelir ve John ve Kate'i kurtarır. Bir kovalamacanın ardından T-X, Kate'in nişanlısını öldürür ve onun kimliğine bürünür. Neredeyse Kate'i öldürmeyi başarır, ancak John ve Terminatör gelir ve onu kurtarır. T-X onları bir mezarlıktan kovalar, ancak onları öldürmeyi başaramaz. T-X'den habersiz, John Connor onu dominatrix figürü olmasına dayanarak kişisel olarak "Terminatrix" olarak adlandırılır.

İkincil görevine devam eden T-X, Siber Araştırma Sistemlerine sızar ve bölümün çalışanlarının çoğunu öldüren silahlı makinelerini etkinleştirir. T-X, Robert Brewster'ı öldürmeyi ve Skynet'in yükselişini sağlamayı başarır. T-101 ile yapılan bir mücadeleden sonra, John ve Kate'i askeri bir üs olan Crystal Peak'e kadar takip eder. Tam onları öldürmeye hazırlanırken, T-101 bir helikopterle gelir ve T-X'e çarpar. T-X, iç iskeleti ikiye bölünmüş olduğu halde sürünerek John'u takip eder. T-101 onu yakalar ve hidrojen yakıt hücresini T-X'in ağzına koyarak kendisi ile beraber onu da yok eder. John ve Kate'i öldürmede başarısız olmasına rağmen, T-X Skynet'in yükselişini sağlamayı başarmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Sofge, Erik (30 Eylül 2009). "The Toughest, Smartest, Best Terminators of All Time". Popular Mechanics. popularmechanics.com. 25 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Temmuz 2016. 
  2. ^ "T-X is designed for extreme combat, driven by a plasma reactor..." (Terminator 3 Script - Dialogue Transcript) 18 Temmuz 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  3. ^ "15 THINGS YOU PROBABLY DIDN'T KNOW ABOUT TERMINATOR 3: RISE OF THE MACHINES". ifc.com. 31 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Temmuz 2016. 
  4. ^ Doviak, Scott Von (2012). If You Like The Terminator...: Here Are Over 200 Movies, TV Shows, and Other Oddities That You Will Love (İngilizce). Limelight Editions. ISBN 9781476821429. 24 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Eylül 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]