Tracey Emin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tracey Emin
Tracey Emin Lighthouse galasında
Genel bilgiler
Doğum adıTracey Kerime Emin
Doğum3 Temmuz 1963
Croydon, Londra, İngiltere
UyrukBritanyalı

Tracey Kerime Emin, Çingene ve Kıbrıs Türkü kökenli Britanyalı ressam; konsept ve enstalasyon sanatçısıdır. My Bed (Yatağım) ve Everyone I Have Ever Slept With 1963–1995 (1963-1995 Yılları Arasında Yattığım Herkes) gibi sansasyonel görsel eserleri ile bilinir.

1997'de The Tent (Çadır) olarak da bilinen ve isimler yerleştirilmiş bir kamp çadırından oluşan eseri 1963-1995 Yılları Arasında Yattığım Herkes; Londra'daki the Royal Academy'de, Charles Saatchi'nin Sensation (Sansasyon) isimli sergisinde yer aldı. 1999'da Yatağım isimli dağınık bir yataktan oluşan eseri Turner Ödülü'ne aday gösterildi ancak ödülü kazanamadı.

2004 yılında Çadır, bir depo yangınında tamamen yandı. Emin, 2007'de Royal Academy of Arts'a davet edildi ve "Kraliyet Akademisyeni" unvanını aldı. 2007'de Venedik Bienali'nde Birleşik Krallığı temsil etti. 2011'de Jools Holland ile birlikte Turner Çağdaş Sanat Galerisi'nin açılışını yaptı. Şimdiye kadarki en büyük solo sergisi olan Love is What You Want (İhtiyacın Olan Şey Sevgi) Londra'daki Hayward Galerisi'nde yer aldı.

Emin, aynı zamanda panellere ve sempozyumlara katılmaktadır. Londra'daki Victoria and Albert Müzesi'nde; Saa-Fee, İsviçre'deki European Graduate School'da; Sydney'deki the Art Gallery of New South Wales'de, Londra'daki the Royal Academy of Arts'da ve Tate Britain'da "yaratıcılık ve otobiyografi arasındaki ilişki ile öznellik ve kişisel geçmişin sanata etkisi" konusunda dersler verdi.