Tate

Koordinatlar: 51°29′28″N 0°07′37″W / 51.491°K 0.127°B / 51.491; -0.127
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Orijinal Millbank'daki Tate Galerisi,- günümüzde Tate Britain

Tate veya Tate Müzeler Kurumu, Birleşik Krallık İngiltere ülkesi için Britanya güzel sanatları ve uluslararası modern güzel sanatlar için güzel sanatlar galerilerini idare eden milli kurumdur.

Kuruluş ve idaresi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu milli kurum 1992'da çıkarılan "1992 Müzeler ve Galeriler Kanunu" ile kurulmuş ve bakanlık veya devlet departmanına doğrudan doğruya bağlı olmayan vakıfsal kamusal bir kurumdur. "Kültür, Medya ve Spor Bakanlığı" bakanı tarafından seçilen ve politik yetkiler için ona bağlı olan bir "Tate Galerisi Müteveli Heyeti]] tarafından idare edilir. Tate Müzeler Kurumu için yıllık bütçe katkıları da bu bakanlıktan gelmektedir. İdaresi "1993 Hayır Kurumları Kanunu" ve "2003 Hayır Kurumları Kanunu"'na göre organize edilmiştir.

Tarihsel olarak bu kurum 1897'de "Britanya Güzel Sanatları Milli Galerisi" olarak kurulmuştur. Britanya güzel sanatları yanında modern ve günümüz güzel sanatları ile ilişkilenmesinden sonra ismi Tate Galeri olarak değiştirildi. Tate isminini bu tip sanatlara karşı büyük mali destek sağlayan ve İngiltere'de en büyük şeker üreticisi olan "Tate & Lyle Şirketi"'nin idarecisi olan "Henry Tate" adından almıştır. "Tate Galerisi" önce Londra'da Thames Nehri kenarında "Millbank"'de yapılan özel bir galeri binasında bulunmaktaydı. 1992'de sıkan kanauan olarak 2000'de "Tate Müzeler Kurumu"'na bağlı 4 güzel sanat galerisi olarak bu yeniden kurumlandırıldı, Bu galerilere sonradan sanal alanda bulunan "Tate Online" da eklendi.

Tate Galerileri[değiştir | kaynağı değiştir]

"Tate Müzeler Kurumu" 5 değişik güzel sanatlar galerisi idare etmektedir:

  • Tate Britain: Londra'da Thames Nehri "Millbank" mevkiinde yapılmış olan orijinal galeri binasında konumlanmıştır. Bu galeri 1897'de açılmış ve 2000 yılında koleksiyon kapsamı değiştirilmiştir. Şu andaki koleksiyonu 1500'lerden günümüze kadar gelen dönemdeki orijinal Britanya Güzel Sanatları eserlerini kapsar.
  • Tate Modern: Bu galeri Londra'da eski kapatılmış olan "Bankside Elektrik Santralı" binasından dönüştürülüp renove edilmiş binalardandır. 2000'de açılmıştır. Koleksiyonu 1900'den günümüze kadar gelen uluslararası modern güzel sanatlar ve Britanya güzel sanatları eserlerini ihtiva eder.
  • Tate Liverpool: Bu galeri Liverpool'da eski kapatılmış olan liman doklarından "Albert Doku" antrepo binasından dönüştürülüp renove edilmiş binalardadır. 1888'de açılmıştır. Koleksiyonu aynı Londra'daki "Tate Modern" Galerisi gibi, 1900'den günümüze kadar gelen uluslararası modern güzel sanatlar ve Britanya güzel sanatları eserlerini ihtiva ede; fakat bu galerinin muhtevası daha küçüktür.
  • Tate St. İves: Güney Batı İngiltere'nin Cornwall kontluğunda küçük Saint İves sahil şehrinde eski bir hava gazı üretici şirket binalarından dönüştürülerek 1993'te kurulmuştur. Koleksiyonu modern ve günümüz güzel sanatları eserlerini ama genellikle yerel sanatçıların eserlerini ihtiva eder. Ayrıca yerel olarak çalışmış olan heykeltıraş Barbara Hepworth Müzesi de bu kuruma idari olarak bağlıdır.
  • Tate online: 1998'de ilk defa kurulmuş olan bir websitesidir. Bu sitede diğer dört gerçek Tate güzel sanatlar galerilerinde bulunan n, sayıları 65.000'i aşan, eserlerin resimleri gösterilir. Bu websitesi resim reprodüksiyonlarını; dergilerde ve diğer yayımlarda verilmiş güzel sanatlar kritiklerini yazılarını; görülmesi 400 saatten daha fazla uzun zaman alan "webcast" konuşma ve gösterilerini; ve medyumu modern internet bilgisayarı olan sanat eserlerini ihtiva eder. Bu websitesinde ayrıca özel olarak çevrimiçi sanat eğitimi için kıyafetler bulunmaktadır. Tate müzelerindeki etkinlikler ve özel sergiler için enformasyon da bu websitesinden aranabilir.

"Tate Müzeler Kurumu"'nun en iyi bilinen güzel sanatlar etkinliği her sene en iyi olarak seçilen güzel sanatçılara "Turner Ödülü" vermek olmaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]