Tartışma:Mustafa Kemal Atatürk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Eski kaliteli maddeMustafa Kemal Atatürk eskiden bir kaliteli maddeydi ama bu statüsünü kaybetmiştir. Aşağıda maddenin iyileştirilmesi için öneriler bulunmaktadır. Bu sorunlar halledildikten sonra madde tekrar aday gösterilebilir. Editörler ayrıca bir hata olduğuna inanıyorlarsa bir inceleme isteyebilirler.
Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje GM (B-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki GM maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje GM kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje 10K (B-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Biyografi (B-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Biyografi maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Biyografi kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Osmanlı İmparatorluğu (B-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Osmanlı İmparatorluğu maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Osmanlı İmparatorluğu kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Türkiye (B-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Türkiye maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Türkiye kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Siyaset (B-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Siyaset maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Siyaset kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Tarih (B-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Tarih maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Tarih kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

giriş yönlendirme bilgisi[kaynağı değiştir]

""Atatürk", "Mustafa Kemal" ve "Mustafa Kemal Paşa" buraya yönlendirilmektedir. Diğer kullanımlar için Atatürk (anlam ayrımı), Mustafa Kemal (anlam ayrımı) ve Mustafa Kemal Paşa (anlam ayrımı) sayfalarına bakınız."

şeklinde girişte yönlendirmeler yazıyor. Bu çok uzun gözüküyor. Bence sadece Atatürk buraya yönlendiriliyor ya da Mustafa Kemal buraya yönlendiriliyor kısımlarını bırakalım. En çok ziyaret edilen sayfalarımızdan biri. girişi daha iyi gözükmesi adına kısaltmaya gidelim diyorum. -MHIRM. 22.13, 21 Ocak 2020 (UTC)

Yapacak bir şey yok, olması gereken bu. Şu şablon da oluşturulup kullanılabilir ama sonuç aynı olacaktır. Bu maddede beş tane var mesela.--NanahuatlEfendim? 22.16, 21 Ocak 2020 (UTC)
Vikipedi:Bütün kuralları yok sayın diye bir şeyimiz var :) Her zaman her şeye uymak burayı sıkıcılaştırabiliyor. Mustafa Kemal (anlam ayrımı) ve Mustafa Kemal Paşa (anlam ayrımı) sayfalarının pek bir şey kattığını düşünmüyorum da açıkçası. Mustafakemalpaşa ilçelerinden bahsediyor ikinci anlam ayrımı sayfası ki bu da sayfayı karıştırmaya el vermeyecek kadar farklı konular diye düşünüyorum. En çok ziyaret edilen sayfalarımızdan biri olduğu için görünüm kaygısı da taşımak durumundayız bence. -MHIRM. 22.24, 21 Ocak 2020 (UTC)

Asker / mareşal[kaynağı değiştir]

Şuradaki değişiklik mantıklı görünüyor; bence de mesleğinin "asker" şeklinde tanımlanması ve mareşal ünvanının daha ileride belirtilmesi gerekir. Görüş bildirir misiniz? Başak (mesaj) 22.57, 11 Mart 2020 (UTC) @Cem Rize

En doğrusu asker yazması. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 22.59, 11 Mart 2020 (UTC)
Maresal bir unvandir. "asker, devlet adami" bence dogru tanimalama olur. Maresal olduguna dair bilgi kutusunda yaziyor ve hemen Basak'in dedigi gibi metinde gozukuyor. Ayrica maddede bircok kez Maresallik ile ilgili bilgiler verilmis. "Asker" olarak yazilmasi daha iyi olacaktir.--Nystaléos benim? 23.08, 11 Mart 2020 (UTC)

düzeltmeyi geri alanlar gerekçelerini (cem rize hariç) yazmamışlar. burada bir artniyet görüyorum.

değişiklik gerekçesini bir kez de buradan yazayım. "mustafa kemal'in mesleği askerliktir. mareşallik bir meslek değildir. son rütbesi ayrıca belirtilir. mesleği askerlik olmayan ama, "mareşal" ünvanını kullanan devlet başkanları da var (örn: stalin, tito). mustafa kemal'in bunlarla karıştırılmaması için askerlikteki son ünvanı yerine, mesleğini "asker" olarak değiştirdim." macellenyalı kawjder 00.43, 12 Mart 2020 (UTC)

Değişiklik Vikipedenin açıldığı dakikalarda yapıldığı için (başka zaman mı yok ya 🙁) o sırada değişiklik özeti yazamamıştım. Neredeyse saniyede bir değişiklik yapılıyordu ve bu değişikliklerin yarısıyla ben ilgileniyordum. Özetle değişiklik yağmuruyla ilgilenmekle meşgul olduğumdan tartışma sayfasına konuyu taşıyamadım. Kullanıcıya o dönemde bir cevap da yazamadım. 1 ay sonra kullanıcıya bu değişikliğin tartışma sayfasında tartışılmasının daha iyi olabileceğini yazdım. Cevap 5 gün sonra gelince kullanıcının cevap verdiğini fark edemedim. Tartışma başladığına göre benim görüşüm giriş paragrafında asker yazmasının daha uygun olduğu yönünde. Tartışmaya başlatan @Basak'a teşekkür ediyor, benim değişikliğimi doğru kabul edip (Değişikliğin tartışma sayfasında tartışılmadan yapılmasından dolayı geri alma doğru. Orası ayrı mesele.) kullanıcının değişikliğini geri alarak zan altında kalan Madrox ve Anyela23'ten özür diliyorum. Konunun tartışılmasıyla beraber gelecekteki değişiklik savaşlarının önüne geçilmiş oldu. —-Cem 53 mesaj 06.36, 12 Mart 2020 (UTC)

ATATÜRK ÜN BAĞLILIĞI[kaynağı değiştir]

İttihat ve Terakki yok balılığa yazılması gerekiyor ittihat ve Terakki ye katılıp abdülhamit i devirmek için gelen ordunun kurmay yüzbaşı lığı vs. Hızırkan uğur (mesaj) 09.55, 29 Nisan 2020 (UTC)

Maddenin düzenlenmesi ve geliştirilmesi üzerine[kaynağı değiştir]

@Khutuck,@Nanahuatl Önecelikle merhabalar, sizleri rahatsız ediyorum fakat bu konular da benden daha tecrübeli ve bilgilisiniz diye aklıma ilk sizlere danışmak geldi. Maddeyi düzenlemek ve geliştirmek üzerine bir girişimim olacak.Sizce de maddenin bazı yerleri gereksiz ve fazlaca değil mi ? Zira madde biyografiden ziyade tarihi olaylar kronolojisine dönüşmüş. Bunu düzeltmek herhangi yanlış bir duruma yol açabilir mi ? Örneğin gereksiz yerlerin çıkarılıp Mustafa Kemal Atatürk'ün kendi hayatı içerisindeki alakalı olduğu yerler de değinsek daha güzel olmaz mı ?--Thothr(mesaj) 20.45, 31 Mayıs 2020 (UTC)

Açıkçası bu kadar fazla alanda bu kadar çok şey yapmış biri için madde kısa bile :) "Özel hayatı" başlığına kadarki kısım bence olması gerektiği gibi, hatta daha da genişletilmeli. Özel hayatı kısmında yazılanları ayrı bir maddeye alıp, bu maddede biraz kısaltsak iyi olur; örneğin "Dini inancı" kısmı ayrı bir maddesi olmasına rağmen fazlasıyla uzun, burada özet olması lazım. Diğer kullanıcılar da görüş bildirsin, ona göre düzenleyelim derim. --Khutuckmsj 20.52, 31 Mayıs 2020 (UTC)
@Khutuck bu maddeye çok güzel katkılar yaptı. Bu tartışmada da dediklerine katılıyorum. İngilizce ve Macarca Vikipedilerde Atatürk'ün özel hayatı maddeleri var ve Türkçe Vikipedi'de de öyle bir madde elbette olabilir. – Aybeg 07.28, 1 Haziran 2020 (UTC)

Evlilik şablonu[kaynağı değiştir]

Latife Hanım'ı gösterir iken neden {{evlilik|Latife Hanım|...}} şeklinde gösterilmedi? --Joachim 616 (mesaj) 10.26, 17 Haziran 2020 (UTC)

@Joachim 616, şablonda bir sorun vardı. O yüzden maddeden kaldırılmıştı. – Aybeg 12.35, 17 Haziran 2020 (UTC)

Madde adı Kemal Atatürk olarak değiştirilsin[kaynağı değiştir]

İki ad taşıyan pek çok kişinin ikisinden birini kullanmayı tercih ettiği bilinen bir gerçektir. Örneğin tam adı İbrahim Refet Bele olan kişi Refet'i, tam adı Musa Kâzım Karabekir olan kişi Kâzım'ı, tam adı İsmail Cevat Çobanlı olan kişi Cevat'ı kullanmayı tercih etti. Atatürk de Kemal'i kullanmayı tercih etti. Dikkat edilecek olursa, o dönemin insanları ikinci adlarını kullanmayı yeğlermiş. Dolayısıyla bu maddenin adı Kemal Atatürk olarak değiştirilmelidir. Denilecektir ki "Mustafa Kemal Atatürk araması en yaygın arama, bundan dolayı madde adını değiştirmek doğru olmaz." Mustafa Kemal Atatürk madde girişindeki tanımda kalacak ancak madde adı Kemal Atatürk olarak değiştirilecek, aramalarda hiçbir sorun çıkmayacak. Benim demek istediğim bu. Doğrusu da bu olur çünkü 2587 sayılı ve 24 Kasım 1934 tarihli kanunun adı "Kemal öz adlı Cumhur Reisimize verilen soyadı hakkında kanun". (Bağlantı adresinde orijinal tutanak var.) Mustafa Kemal denilmemiş. @Khutuck, sizin yorumda bulunmanızı isterim. Sevgiler. – Aybeg 10.48, 4 Ağustos 2020 (UTC)

  • Notlar arasında [c] notunda yazdığı üzere farklı versiyonlar var; ama hem Türkçe hem de yabancı kaynaklarda "Mustafa Kemal Atatürk" (ve Mustafa Kemal) açık ara en çok kullanılan hali. Maddede Soyadı Kanunu öncesi kısımlarda da "Kemal (Bey/Paşa)" diye değil, "Mustafa Kemal (Bey/Paşa)" diye belirtiyoruz. Bu sebeplerle şu anki adı uygundur. --Khutuckmsj 15.21, 4 Ağustos 2020 (UTC)
Mevcut madde adı konusunda bir ihtilaf olduğunu düşünmüyorum. --Maurice Flesier message 17.04, 4 Ağustos 2020 (UTC)
  • Kişinin tanınırlığı "Mustafa Kemal Atatürk" şeklindedir, bu nedenle madde adının bu şekilde kalması elzemdir. Madde adının tanınırlığının ne yönde olduğuna dair bir şüphe görünmüyor, kitap taramaları ve haber taramalarında Mustafa adını çıkardığımızda toplam sonuç sayısı da çok ciddi düşüş yaşamakta. Konuyla ilgili politikanın ilgili bölümünde verilen Bill Clinton örneğinden bir farkı yoktur.--Can Je suis là 20.55, 4 Ağustos 2020 (UTC)
  • Ciddi ciddi bu yönde bir talep mi var? Yorum yapalım mı yani cidden?.. Amerika'yı tekrar tekrar keşfetmenin kimseye bir getirisi olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Lütfen bildirim gönderecek olan varsa göndermesin, enerjimizi verimli kullanalım...--NanahuatlEfendim? 20.58, 4 Ağustos 2020 (UTC)
  • Mevcut hâliyle kalması yönünde belirtilmiş görüşlere katılıyorum. Dr. Coalmesaj 20.58, 4 Ağustos 2020 (UTC)
  • Şu anki ismiyle kalabilir.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 20.59, 4 Ağustos 2020 (UTC)