Tartışma:Mustafa Kemal Atatürk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lütfen VPBanner şablonu yerine Tartışma şablonunun |proje= parametresini kullanınız.
Eski kaliteli maddeMustafa Kemal Atatürk eskiden bir kaliteli maddeydi ama bu statüsünü kaybetmiştir. Aşağıda maddenin iyileştirilmesi için öneriler bulunmaktadır. Bu sorunlar halledildikten sonra madde tekrar aday gösterilebilir. Kullanıcılar ayrıca bir hata olduğuna inanıyorlarsa bir inceleme isteyebilirler.

giriş yönlendirme bilgisi[kaynağı değiştir]

""Atatürk", "Mustafa Kemal" ve "Mustafa Kemal Paşa" buraya yönlendirilmektedir. Diğer kullanımlar için Atatürk (anlam ayrımı), Mustafa Kemal (anlam ayrımı) ve Mustafa Kemal Paşa (anlam ayrımı) sayfalarına bakınız."

şeklinde girişte yönlendirmeler yazıyor. Bu çok uzun gözüküyor. Bence sadece Atatürk buraya yönlendiriliyor ya da Mustafa Kemal buraya yönlendiriliyor kısımlarını bırakalım. En çok ziyaret edilen sayfalarımızdan biri. girişi daha iyi gözükmesi adına kısaltmaya gidelim diyorum. -MHIRM. 22.13, 21 Ocak 2020 (UTC)

Yapacak bir şey yok, olması gereken bu. Şu şablon da oluşturulup kullanılabilir ama sonuç aynı olacaktır. Bu maddede beş tane var mesela.--NanahuatlEfendim? 22.16, 21 Ocak 2020 (UTC)
Vikipedi:Bütün kuralları yok sayın diye bir şeyimiz var :) Her zaman her şeye uymak burayı sıkıcılaştırabiliyor. Mustafa Kemal (anlam ayrımı) ve Mustafa Kemal Paşa (anlam ayrımı) sayfalarının pek bir şey kattığını düşünmüyorum da açıkçası. Mustafakemalpaşa ilçelerinden bahsediyor ikinci anlam ayrımı sayfası ki bu da sayfayı karıştırmaya el vermeyecek kadar farklı konular diye düşünüyorum. En çok ziyaret edilen sayfalarımızdan biri olduğu için görünüm kaygısı da taşımak durumundayız bence. -MHIRM. 22.24, 21 Ocak 2020 (UTC)

Asker / mareşal[kaynağı değiştir]

Şuradaki değişiklik mantıklı görünüyor; bence de mesleğinin "asker" şeklinde tanımlanması ve mareşal ünvanının daha ileride belirtilmesi gerekir. Görüş bildirir misiniz? Başak (mesaj) 22.57, 11 Mart 2020 (UTC) @Cem Rize

En doğrusu asker yazması. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 22.59, 11 Mart 2020 (UTC)
Maresal bir unvandir. "asker, devlet adami" bence dogru tanimalama olur. Maresal olduguna dair bilgi kutusunda yaziyor ve hemen Basak'in dedigi gibi metinde gozukuyor. Ayrica maddede bircok kez Maresallik ile ilgili bilgiler verilmis. "Asker" olarak yazilmasi daha iyi olacaktir.--Nystaléos benim? 23.08, 11 Mart 2020 (UTC)

düzeltmeyi geri alanlar gerekçelerini (cem rize hariç) yazmamışlar. burada bir artniyet görüyorum.

değişiklik gerekçesini bir kez de buradan yazayım. "mustafa kemal'in mesleği askerliktir. mareşallik bir meslek değildir. son rütbesi ayrıca belirtilir. mesleği askerlik olmayan ama, "mareşal" ünvanını kullanan devlet başkanları da var (örn: stalin, tito). mustafa kemal'in bunlarla karıştırılmaması için askerlikteki son ünvanı yerine, mesleğini "asker" olarak değiştirdim." macellenyalı kawjder 00.43, 12 Mart 2020 (UTC)

Değişiklik Vikipedenin açıldığı dakikalarda yapıldığı için (başka zaman mı yok ya 🙁) o sırada değişiklik özeti yazamamıştım. Neredeyse saniyede bir değişiklik yapılıyordu ve bu değişikliklerin yarısıyla ben ilgileniyordum. Özetle değişiklik yağmuruyla ilgilenmekle meşgul olduğumdan tartışma sayfasına konuyu taşıyamadım. Kullanıcıya o dönemde bir cevap da yazamadım. 1 ay sonra kullanıcıya bu değişikliğin tartışma sayfasında tartışılmasının daha iyi olabileceğini yazdım. Cevap 5 gün sonra gelince kullanıcının cevap verdiğini fark edemedim. Tartışma başladığına göre benim görüşüm giriş paragrafında asker yazmasının daha uygun olduğu yönünde. Tartışmaya başlatan @Basak'a teşekkür ediyor, benim değişikliğimi doğru kabul edip (Değişikliğin tartışma sayfasında tartışılmadan yapılmasından dolayı geri alma doğru. Orası ayrı mesele.) kullanıcının değişikliğini geri alarak zan altında kalan Madrox ve Anyela23'ten özür diliyorum. Konunun tartışılmasıyla beraber gelecekteki değişiklik savaşlarının önüne geçilmiş oldu. —-Cem 53 mesaj 06.36, 12 Mart 2020 (UTC)

ATATÜRK ÜN BAĞLILIĞI[kaynağı değiştir]

İttihat ve Terakki yok balılığa yazılması gerekiyor ittihat ve Terakki ye katılıp abdülhamit i devirmek için gelen ordunun kurmay yüzbaşı lığı vs. Hızırkan uğur (mesaj) 09.55, 29 Nisan 2020 (UTC)

Kaynak? BuReMiR kişisi [[📮]] 09.59, 26 Ocak 2021 (UTC)

Maddenin düzenlenmesi ve geliştirilmesi üzerine[kaynağı değiştir]

@Khutuck,@Nanahuatl Önecelikle merhabalar, sizleri rahatsız ediyorum fakat bu konular da benden daha tecrübeli ve bilgilisiniz diye aklıma ilk sizlere danışmak geldi. Maddeyi düzenlemek ve geliştirmek üzerine bir girişimim olacak.Sizce de maddenin bazı yerleri gereksiz ve fazlaca değil mi ? Zira madde biyografiden ziyade tarihi olaylar kronolojisine dönüşmüş. Bunu düzeltmek herhangi yanlış bir duruma yol açabilir mi ? Örneğin gereksiz yerlerin çıkarılıp Mustafa Kemal Atatürk'ün kendi hayatı içerisindeki alakalı olduğu yerler de değinsek daha güzel olmaz mı ?--Thothr(mesaj) 20.45, 31 Mayıs 2020 (UTC)

Açıkçası bu kadar fazla alanda bu kadar çok şey yapmış biri için madde kısa bile :) "Özel hayatı" başlığına kadarki kısım bence olması gerektiği gibi, hatta daha da genişletilmeli. Özel hayatı kısmında yazılanları ayrı bir maddeye alıp, bu maddede biraz kısaltsak iyi olur; örneğin "Dini inancı" kısmı ayrı bir maddesi olmasına rağmen fazlasıyla uzun, burada özet olması lazım. Diğer kullanıcılar da görüş bildirsin, ona göre düzenleyelim derim. --Khutuckmsj 20.52, 31 Mayıs 2020 (UTC)
@Khutuck bu maddeye çok güzel katkılar yaptı. Bu tartışmada da dediklerine katılıyorum. İngilizce ve Macarca Vikipedilerde Atatürk'ün özel hayatı maddeleri var ve Türkçe Vikipedi'de de öyle bir madde elbette olabilir. – Aybeg 07.28, 1 Haziran 2020 (UTC)

Evlilik şablonu[kaynağı değiştir]

Latife Hanım'ı gösterir iken neden {{evlilik|Latife Hanım|...}} şeklinde gösterilmedi? --Joachim 616 (mesaj) 10.26, 17 Haziran 2020 (UTC)

@Joachim 616, şablonda bir sorun vardı. O yüzden maddeden kaldırılmıştı. – Aybeg 12.35, 17 Haziran 2020 (UTC)

Madde adı Kemal Atatürk olarak değiştirilsin[kaynağı değiştir]

İki ad taşıyan pek çok kişinin ikisinden birini kullanmayı tercih ettiği bilinen bir gerçektir. Örneğin tam adı İbrahim Refet Bele olan kişi Refet'i, tam adı Musa Kâzım Karabekir olan kişi Kâzım'ı, tam adı İsmail Cevat Çobanlı olan kişi Cevat'ı kullanmayı tercih etti. Atatürk de Kemal'i kullanmayı tercih etti. Dikkat edilecek olursa, o dönemin insanları ikinci adlarını kullanmayı yeğlermiş. Dolayısıyla bu maddenin adı Kemal Atatürk olarak değiştirilmelidir. Denilecektir ki "Mustafa Kemal Atatürk araması en yaygın arama, bundan dolayı madde adını değiştirmek doğru olmaz." Mustafa Kemal Atatürk madde girişindeki tanımda kalacak ancak madde adı Kemal Atatürk olarak değiştirilecek, aramalarda hiçbir sorun çıkmayacak. Benim demek istediğim bu. Doğrusu da bu olur çünkü 2587 sayılı ve 24 Kasım 1934 tarihli kanunun adı "Kemal öz adlı Cumhur Reisimize verilen soyadı hakkında kanun". (Bağlantı adresinde orijinal tutanak var.) Mustafa Kemal denilmemiş. @Khutuck, sizin yorumda bulunmanızı isterim. Sevgiler. – Aybeg 10.48, 4 Ağustos 2020 (UTC)

 • Notlar arasında [c] notunda yazdığı üzere farklı versiyonlar var; ama hem Türkçe hem de yabancı kaynaklarda "Mustafa Kemal Atatürk" (ve Mustafa Kemal) açık ara en çok kullanılan hali. Maddede Soyadı Kanunu öncesi kısımlarda da "Kemal (Bey/Paşa)" diye değil, "Mustafa Kemal (Bey/Paşa)" diye belirtiyoruz. Bu sebeplerle şu anki adı uygundur. --Khutuckmsj 15.21, 4 Ağustos 2020 (UTC)
Mevcut madde adı konusunda bir ihtilaf olduğunu düşünmüyorum. --Maurice Flesier message 17.04, 4 Ağustos 2020 (UTC)
 • Kişinin tanınırlığı "Mustafa Kemal Atatürk" şeklindedir, bu nedenle madde adının bu şekilde kalması elzemdir. Madde adının tanınırlığının ne yönde olduğuna dair bir şüphe görünmüyor, kitap taramaları ve haber taramalarında Mustafa adını çıkardığımızda toplam sonuç sayısı da çok ciddi düşüş yaşamakta. Konuyla ilgili politikanın ilgili bölümünde verilen Bill Clinton örneğinden bir farkı yoktur.--Can Je suis là 20.55, 4 Ağustos 2020 (UTC)
 • Ciddi ciddi bu yönde bir talep mi var? Yorum yapalım mı yani cidden?.. Amerika'yı tekrar tekrar keşfetmenin kimseye bir getirisi olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Lütfen bildirim gönderecek olan varsa göndermesin, enerjimizi verimli kullanalım...--NanahuatlEfendim? 20.58, 4 Ağustos 2020 (UTC)
 • Mevcut hâliyle kalması yönünde belirtilmiş görüşlere katılıyorum. Dr. Coalmesaj 20.58, 4 Ağustos 2020 (UTC)
 • Şu anki ismiyle kalabilir.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 20.59, 4 Ağustos 2020 (UTC)

Vikisözlük Kamâl maddesinde geri alınan değişikliğin olduğu gibi Vikipededi Mustafa Kemal Atatürk maddesine eklenmesi[kaynağı değiştir]

İsim ile ilgili yapılan propagandalara karşı orada formata uymadığı için geri alınan değişiklik olduğu gibi buraya eklenebilir mi? Turkittihadcemiyeti (mesaj) 19.11, 29 Ekim 2020 (UTC)

@Turkittihadcemiyeti, "Açıklamalar"daki 1. ve 2. maddelerde verilen bilgiler şurada var: Mustafa Kemal Atatürk#Adı ve soyadı. Diğerleri için topluluğun yorumu önemli. – Aybeg 09.31, 30 Ekim 2020 (UTC)


Türkçe[kaynağı değiştir]

Özel ad[kaynağı değiştir]

Şablon:Tr-özel ad

 1. Şablon:Özel ad kuşatma, muhasara, abluka
 2. Şablon:Özel ad kale, sur
 3. Arapça ve Farsça كمال isminin Türkçeye aktarılmasında bazen Kemal yerine kullanılır.

Açıklamalar[kaynağı değiştir]

"Kamâl Atatürk"
"Kamâl Atatürk"
 1. Atatürk'ün Kemal yerine kullandığı bu adla ilgili olarak Atatürk hayatta iken Anadolu Ajansı tarafından şöyle bir açıklama yapılmıştır: "İstihbaratımıza nazaran, Atatürk'ün taşıdığı Kamâl adı Arapça bir kelime olmadığı gibi, Arapça Kemal kelimesinin delâlet ettiği manada da değildir. Atatürk'ün muhafaza edilen öz adı, Türkçe 'ordu ve kale' manasında olan Kamâl'dır. Son 'â' üstündeki tahfif işareti 'l'i yumuşattığı için, telâffuz hemen hemen Arapça 'Kemal' telâffuzuna yaklaşır." (Niyazi Ahmet Banoğlu, Atatürk'ün İstanbul'daki Hayatı, 2. cilt, Millî Eğitim Matbaası, 1974, s. 131) Ancak doğrudan doğruya kale ve ordu anlamına gelen kamâl sözcüğüne sözlüklerde rastlanılmamaktadır. Özbekçenin açıklamalı bir sözlüğü olan Oʻzbek tilining izohli lugʻati adlı sözlükte qamal sözcüğünün tanımında bu iki sözcük birlikte geçmektedir: Şehir, kale, ordu vb.ni teslim olmaya zorlamak amacıyla düşman koşunlarını kuşatmaya alma ve bu durumda tutma; kuşatma, muhasara.
 2. Özbekçedeki qamal sözcüğü Kazakçada da bulunmakta olup "kale" ve "sur" anlamlarına gelmektedir. Her iki dilde de "q" kalın, "k" ise ince "k" sessizini (ünsüz) çıkartma görevinde kullanılmaktadır.
 3. Taha Akyol'un açıklamasına göre Yakutçada (Sakaca) "kale" anlamına gelmektedir. Atatürk "Güneş Dil Teorisi" nedeniyle Türk dilleri içerisinde eski Doğu ve Batı Türk dil lehçelerinden kendi Arapça ismine benzeyen isimler aramış ve bunun sonucunda da "kale, sur, ordu" anlamlarına gelen "kamal" ismiyle Arapça kökenli olup "mükemmel" anlamına gelen "kemal" ismini değiştirmiştir. Sözcüğün Türkiye Türkçesine uyarlanışında Kazakça ve Yakutça fonetiğindeki gibi okunabilmesi için Anadolu Ajansının açıklamasında yer aldığı gibi tahfif işareti kullanılmıştır. İnsanların kafasında karışıklık yaratmaması için hem "Kemal Atatürk" hem de "Kamâl Atatürk" adıyla kendisi için basılan kimliği aynı anda kullanmıştır.
 4. Kemal isminin Arapçadaki orijinal hali "Kamal" olmakla birlikte sözcük kökeni "Kamāl" olarak geçmektedir. İlgili sözcük Osmanlıcanın romanizasyonunda ve Türkçede "Kemal" biçiminde yazılmaktadır. Doğrulatılması için arama motorlarına 'Kemal or Kamal in Arabic language' yazılarak görülebilir.
 5. İslamcılar bu adın İbranice olduğunu ve put anlamına geldiğini iddia etmiştir. Bu iddia bir yalandır. Sözcüğün İbranicedeki anlamıyla Arapçadaki anlamı aynıdır. Durum transkripsiyondan ibarettir. Arapçada mükemmellik anlamına gelen ve zaten Arapça kökenli olan "كمال" adının diğer dillerin alfabelerinde yazılması mümkün olduğu gibi İbrani alfabesinde de yazılması (transkripsiyon) mümkündür ve aynı anlama gelir. (İbranice: כמאל, Bengalce: কামাল, Rusça: Камаль, Japonca: カマル, Korece: 카말 gibi.)
 6. Kemal sözcüğünün Batı dillerine aktarılışı (transkripsiyon) "Kamal" biçiminde yapılmaktadır. Kemal sözcüğü Arapçada "Kamal köken olarak Kamāl" biçiminde yer almaktadır.

Köken[kaynağı değiştir]

Otk kamamak ("kuşatmaya almak; esir etmek") > Uz qamal ("kuşatma, muhasara, abluka") ve Kk qamal ("kale, sur")

İlgili sözcükler[kaynağı değiştir]

"Kemal Atatürk"
Kemal (Ayrıca bkz. 24 Kasım 1934 tarih ve 2587 sayılı Kemal öz adlı Cümhur Reisimize verilen soyadı hakkında kanun)
Atatürk

Kaynakça[kaynağı değiştir]

[0]
[1]
 • Niyazi Ahmet Banoğlu, Atatürk'ün İstanbul'daki Hayatı, 2. cilt, Millî Eğitim Matbaası, 1974, s. 131
 • Oʻzbek tilining izohli lugʻati
 • Oʻzbek tilining etimologik lugʻati
 • Özbekçe-Türkçe sözlükte kamal "qamal"
[2]
[3]
[4]
[5]
[6]

Mustafa Kemal'in Kitapları[kaynağı değiştir]

Mustafa kemal atatürkün şahsi bizzat yazdığı "Kürtler" adlı bir kitabı bulunmaktadır. ancak belirtilmemiştir.

--78.187.3.119 11.39, 16 Nisan 2021 (UTC) Jan