Tartışma:Mustafa Kemal Atatürk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Eski kaliteli maddeMustafa Kemal Atatürk eskiden bir kaliteli maddeydi ama bu statüsünü kaybetmiştir. Aşağıda maddenin iyileştirilmesi için öneriler bulunmaktadır. Bu sorunlar halledildikten sonra madde tekrar aday gösterilebilir. Editörler ayrıca bir hata olduğuna inanıyorlarsa bir inceleme isteyebilirler.
Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje GM (B-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki GM maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje GM kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje 10K (B-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Tarih (B-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Tarih maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Tarih kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Osmanlı İmparatorluğu (B-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Osmanlı İmparatorluğu maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Osmanlı İmparatorluğu kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Türkiye (B-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Türkiye maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Türkiye kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Siyaset (B-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Siyaset maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Siyaset kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Tartışma arşivi: Arşiv-1, Arşiv-2, Arşiv-3, Arşiv-4, Arşiv-5, Arşiv-6

Eleştiriler ve Tarafsızlık[kaynağı değiştir]

Maddenin tarafsız olmadığını düşünmekteyim. Örnek verecek olursa "Barışa giden yol ancak bu ciddi askeri ve politik baskılarla mücadeleye devam sonucu kazanılmıştır." mesela bu söz Atatürk'ün söylediği veya o dönemde söylemiş bir söz değildir. Sonradan birileri kendi kafalarına göre eklemiş ve tarafız bir söz değildir.

Kos koca bir devlet adamına 1900 yılından 2017 yılında kadar hiç bir tarihçi, yazar, gazeteci, siyasetçi eleştiride bulunmadı mı? Neden eleştiriler başlığı mevcut değil? --Hile19 11:08, 6 Ağustos 2017 (UTC)

Eleştiriler kısmı konulamaz değil ama konulduğu taktirde madde tarafsızlığını kaybeder. Her kendine tarihçi, yazar, gazeteci ya da siyasetçi diyen kişinin eleştirisini bu maddeye koyarsak bu olay fazlasıyla büyür. Maddenin tarafsızlığını koruması için bu başlığın koyulmaması gerektiğini düşünüyorum. Saygılar. -SunSoldiers (mesaj) 13:38, 6 Ağustos 2017 (UTC)
Tarafsızlıktan söz edip eleştiriler isimli bir başlık açmak nasıl bir mantıktır acaba oldu olacak bir de eleştirmeyip savunanlar içinde bir madde açalım da madde ansiklopedik değerini kaybetsin. Bu kadar büyük ve önemli bir kişiyi elbette çok insan eleştirir ama onu tutupta buraya koyamayız biz forum sitesi değiliz biz objebtif bir ansiklopediyiz. Lütfen politika ve yönergeleri de iyice öğrenin. Saygılar--By erdo can • msj 22:44, 6 Ağustos 2017 (UTC)
Efendim benim söylediklerimi çarpıtmayın lütfen. Bugün bir köprü açılıyor onunla ilgili wiki sayfasında eleştiriler bölümü var yada bugünkü bir devlet adamının sayfasında eleştiriler sayfası var. Tabi kide eleştiriler sayfasına kahvedeki mehmet ağanın eleştirisi eklenmeyecek. Önemli kişilerin eleştirileri eklenecek. Biz forum sitesi değilsek bütün sayfalardaki eleştiriler bölümünü kaldıralım sadece hayatı ve yaptığı işler bölümü kalsın ne dersiniz? --Hile19 09:38, 7 Ağustos 2017 (UTC)

venizelosun gönderdigi mektup[kaynağı değiştir]

Çaresiz bir haykırış olacak bu ama yine de deniyeyim. zamanın yunanistan başbakanı venizelos atatürkle ilgili nobel ödül komitesine bir mektup gönderiyor atatürkün dünya barışına sagladıgı katkı dolayısıyla ödül verilmesi gerekliligi yönünde bir içerigin oldugu. fakat bu konuyla ilgili türk yunan ilişkileri başlıgında venizelos atatürkü nobel barış ödülüne aday göstermiştir diyip geçiliyor, şimdi ben o mektubu bilmiyorsam ve bu adaylıgın gerçek olup olmadıgını sorgulamak istersem ne yapmalıyım. her cümlenin sonunda bir referans kaynagı varken bu aşırı tarihi konu için neden herhangi bir kaynak paylaşımı yapılmıyor. ekstradan cümle de istemiyorum, mektupla ilgili neden link paylaşmıyor.. umarım bu yakarışım da silinmez, hayır silinme gerekçesini de bilmiyorum ki bir daha aynı şeyi yapmıyaım, ne olur tartışma başlıgındaki yorumlarımızı dahi silerken bir mesaj falan atın problemin ne olduguna dair..

(Andrestander46 (mesaj) 16:29, 13 Ekim 2017 (UTC))

Algı yaratma ve "tecrübesizlik"[kaynağı değiştir]

Çıkardığım bu içerik ne güvenilir bir kaynağa dayanıyor ne de ansiklopedik bir dile sahip. Kullanicinin dil problemi var, bir seyleri sorgulamadan "sirf bir yerde geciyor" diye ekleme yapiyor. Iddialar surekliligi olan guclu kaynaklarca "akademik" olarak desteklenmiyor. Lutfen bir seyleri kotulemek veya yuceltmek icin Vikipedinin politikalari ihlal edilmesin

"Navbox orphans"[kaynağı değiştir]

Sayfanın en altında, kategoriler kısmında "Navbox orphans" diye bir şey var. Bu nedir? Kaldırılabilir mi? - Ullierlich 07.32, 8 Şubat 2019 (UTC)

Düzeltildi. --Superyetkinileti 16.03, 8 Şubat 2019 (UTC)

"Dini İnancı" başlığı altında algı yaratma ve asılsız kaynak gösterme[kaynağı değiştir]

Aşağıda yer alan sözler asılsız olup ilgili kaynaklarda bulunmamaktadır. Yazım dili nesnellikten uzaktır ve yorum içermektedir. Vikipedinin politikası gereği kaldırılması gerekmektedir:

"Atatürk'ün, dini "lüzumlu bir müessese" olarak gördüğünü belirttiğine ilişkin sözüne karşın "dini olanların fakir kalmaya mahkûm oldukları" ve bu nedenle "öncelikle din anlayışını kaldırmak" gerektiğine inandığına ilişkin görüşleri için de kaynaklar mevcuttur. Kâzım Karabekir'in belirttiğine göre, Atatürk ona din ile ilgili olarak dini olanların kazanamayacağını ve fakir kalmaya mahkûm olduklarını söyleyip netice olarak önce din anlayışını kaldırmak gerektiğini söylemiş[172] ve bu sebeple Kur'an'ın anlaşılarak okunmasına önem verip Türkçeye çevrilmesini emretmiştir.[169][173] Ayrıca İslam'a ilişkin olumsuz sözleri de bulunmaktadır. Karabekir'in anlattığı üzere, Atatürk Balıkesir'de hutbe okumasına karşın daha sonra Kur'an ve Muhammed ile ilgili olumsuz sözler etmiştir.[174][175]" SchwarzerAdlerE (mesaj) 18.59, 27 Şubat 2019 (UTC)SchwarzerAdlerE