Tartışma:Emevîler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje 10K (C-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Tarih (C-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Tarih maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Tarih kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Siyaset (C-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Siyaset maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Siyaset kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Bu maddede değişiklik yapacak arkadaşların not düşmelerini rica ediyorum. --DeveDiKeNi 14:57, 2 Nisan 2006 (UTC)

Sağdaki tabloda birçok resim görünmüyor mu, benim bilgisayarımda bi sorun mu var? Saygılarımla... Alpaslan 19:29, 25 Mayıs 2010 (UTC)

soy ağacı[kaynağı değiştir]

Soy ağasının kaynağı yok mu?Ayrıca Muaviye ve Mervan'ın babası ya da anası belli değil mi?--Kamuran Ötükenli 06:24, 8 Ekim 2010 (UTC)

Elbetteki belli, google'a bakmanız yetecektir.78.169.67.238 21:35, 16 Eylül 2011 (UTC)

Maddenin İsmi Konusu[kaynağı değiştir]

Bu maddenin ismi Emeviler ile ne kast edilmektedir.Emevi Halifeliğimi yoksa bir arab kabilesi olan Emevilermi? Bu yüzden maddenin isminin "Emevi Halifeliği" olması kanaatindeyim. ----- Türk Muhafazakarlığı

Dini Şahsiyetlerden Bahsederken[kaynağı değiştir]

Peygamber ve önde gelen sahabelerden bahsederken Ali, Ahmet, Osman gibi sanki aşağılamak kastı intibaını veren cümleler kuruluyor. Elbette bilimsellik ve tarafsızlık kamuoyunun paylaştığı ansiklopedik bir bilgi kaynağı için önemlidir. Ancak ülkemiz kamuoyunun önemli bir kısmı her toplumda olduğu gibi dini değerleri önemser. Dini şahsiyetlerden bahsederken sanki sokakta birisine hitap ediyormuş havasında kelimeler dini duygular taşıyan insanları rahatsız etmektedir. Bu şahsiyetlerden bahsederken en azından ünvanlarıyla birlikte isimlerini zikretmenin bilimsellik ve tarafsızlık açısından bir sakıncasının olmadığına inanıyorum. Örneğin İstanbul'u alan padişah Sultan Mehmet'i anarken sadece Mehmet adını kullanmıyoruz, ünvanıyla birlikte söylüyoruz. Savaş Tanrısı Mars demekle, tanrılığını kabul etmek aynı şey olmadığı gibi tarafsızlık ve bilimsellik hassasiyetinde olanlar için de Muhammed Peygamber demek veya şahsiyetine yaraşır başka bir ünvanla birlikte anmak bir şey kaybettirmez.

Bir başka önemli gördüğüm husus ta şudur;

Fitne dönemi İslam tarihinin en tartışmalı konularından biridir ve bu konuda İslam dünyası nerdeyse ortadan ikiye bölünmüş vaziyettedir. Böyle önemli ve hassas bir konudan bahsederken daha tarafsız, objektif ve üzerinde uzlaşılmış kesin bilgilere yer vermenin önemli olduğu inancındayım.

Ömer Camisi[kaynağı değiştir]

Kudüs'te bulunan Ömer Camisi kamuoyumuzun bildiği şekliyle Kubbet'üs Sahra değildir. Ömer Camisi Halife Ömer'in Kudüs'ün fethinden sonraki Kudüs'ü ziyareti esnasında namaz kıldığı veya kıldırdığı yere yapılan bir camidir ve ders alınması gereken bir hikayesi vardır. Kubbet'üs Sahra ise cami özelliği taşıyan bir yer değildir. Yani içnde belirli vakitlerde cemaatle namaz kılınan bir yer değildir, ancak kişisel ibadetlerin gerçekleştiği bir mescit vasfındadır ve müslümanlarca ve yahudilerce kutsal bir alandır. Peygamberin miraca yükseldiği inanılan bir kaya üzerine hürmeten inşa edilmiş anıt bir eserdir.

Müslümanlar tarihin hiç bir döneminde Mekke dışında bir yerde dinen emredilen hac vazifesini gerçekleştirmemiştir. Bunun aksi dini inanç gereği mümkün değildir. Ancak Peygamber bir rivayette yeryüzünde üç mesciti ziyaret etmelerini müslümanlara tavsiye etmiştir. Bunlar Mescidi Haram, Mescidi Nebevi ve Mescidi Aksa'dır.

Mescidi Aksa'yı inşa eden Emeviler değildir. Ancak yeniden inşa ettiler demek doğru olur. Mescidi Aksa Peygamber'in hicret ettiği döneme kadar müslümanların namazlarında yöneldiği ilk mescitti. Ancak hicretten sonra gelen bir buyrukla müslümanların namazlarında yöneldiği mescit Kabe oldu. Mescidi Aksa'nın bulunduğu alan Süleyman Mabedi üzerinde olması nedeniyle yahudilece de kutsaldır. Burası yahudi egemenliğinin ortadan kalktığı Bizans döneminde nerdeyse bir harabeye dönmüşken Emeviler döneminde cami tarzında yeniden inşa edilerek önemli bir ziyaret alanı haline gelmiştir.Bu imzasız yazı Studentalebe (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Madde adı[kaynağı değiştir]

Bu konuyla ilgili yukarıda da bir görüş dile getirilmiş ama tartışılmamış. Madde isminin devletin adı neyse o olması gerekmez mi? Emevîler adı daha çok hanedan için uygun gibi. İngilizce Vikipedi'de Emevî Halifeliği, Arapça Vikipedi'de ise Emevî Devleti isimleri kullanılmış. --cobija 21:01, 27 Aralık 2013 (UTC)

Devletin yönetim şekli "halifelik" mi ki İngilizce Vikipedi'de öyle adlandırılmış? Çok uzağım bu konuya açıkçası, Kullanıcı:Vikiyazar, Kullanıcı:Ertly gibileri fikir belirtse iyi olur.--RapsarEfendim? 08:22, 28 Aralık 2013 (UTC)

Emevi İmparatorluğu ve Emevi Halifeliği şeklinde aratınca pek bir sonuç çıkmıyor fakat Emevi Devleti deyince sonuçlar sıklaşıyor. Ayrıca Endülüs Emevî Devleti de diğer tüm Vikipedi versiyonlarında Kurtuba Halifeliği olarak geçiyor. Sanırım onlar da İngilizce Vikipedi'yi esas alarak böyle bir şey yapmışlar. Yalnızca Arapça versiyonda "Emevî Devleti" ve "Endülüs Emevî Hanedanlığı" başlıkları kullanılmış. Hem devletin bir Arap devleti olmasını hem de Arapça versiyonun seçkin madde olmasını (isim konusunu da açıklığa kavuşturmuşlardır diye umuyorum) göz önüne alırsak Emevî Devleti ifadesi doğru gibi görünüyor. Ayrıca Vikiveri'de de Emevîler (bizdeki gibi hanedanı anlatan) ile Emevî Devleti verilerini de birbirlerinden ayıklamışlar. --cobija 02:43, 30 Aralık 2013 (UTC)

  • Buradaki sorun Emevi kelimesinin bir devleti mi yoksa bir hanedanı mı tanımladığı sorusu. Emeviler adında bir hanedanın mevcut olduğu tartışmasız ama bu kelime aynı zamanda bir devletin adı olarak da kullanılabilir. Aynen Osmanlı Devleti'nde örneğinde olduğu gibi. Emevi Hanedanının Osmanlılardan farkı iki farklı devleti yönetmiş olmaları. Bu biraz Habsburg hanedanının durumunu andırıyor. Emevilerin yönettiği devletlerden birisi merkezi Şam'da olan devlet, diğeri ise merkezi Cordoba'da olan devlet. İşin karışık tarafı, merkezi Şam'da olan devletin Hz. Muhammed'in kurduğu Arap İslam Devleti'nin bir devamı olarak da kabul edilebilir olması. Yani olaya diğer bir bakış açısı da Hz. Muhammmed'in kurduğu ve daha sonra sırasıyla 4 halifeler, Emevi hanedanı ve Abbasi hanedanı tarafından yönetilmiş tek bir devlettir. Bu durumda merkezi Şam'da olan devlete Emevi devleti adını vermek yanlış oluyor, sadece Arap İslam Devleti'nin Emevi hanedanı tarafından yönetildiği dönem olarak görülebilir. Emevi hanedanının üyeleri bir süre sonra Şam'daki halifeliği ellerinden kaptırıyorlar, İspanya'ya kaçıp orada başka bir halifelik kuruyorlar ve Abbasi hanedanının halifeliğini hiç bir zaman kabul etmiyorlar. Endülüs Emevilerinin varolduğu dönemde aslında aynı zamanda iki farklı halifelik mevcut. Bazı dillerde bu devlete Cordoba halifeliği denmesinin nedeni, buna rakip olarak aynı dönemde bir Bağdat Halifeliğinin mevcut olması. Aslında Osmanlı-Türk tarihçileri bu Cordoba'daki halifelerden pek bahsetmezler çünkü Osmanlı Hanedanı halifeliği Abbasilerden teslim aldığı için Cordoba'daki halifeliği kabul ettiğiniz an Osmanlıların teslim aldığı halifelik geçersiz olmuş oluyor. Oysa Abbasiler halifeliği Emevilerden zorla aldıkları için tarafsız olarak olaya bakıldığında Cordoba'daki halifeler Abbasilerden daha bile halifeliğe hakkı olan bir hanedandı.
  • İspanya'daki Endülüs Emevi Devleti'nin adını koymak nispeten kolay. Bu devlet sadece Emevi hanedanının yönetimini esnasında mevcuttu. Sonra tamamen yıkıldı ve İspanya'da sonradan kurulan diğer Müslüman devletler bu devletin devamı olarak sayılamaz. Yani Endülüs Emevi Devleti madde adı bence sorunsuz. Ama Şam'da Emevi Devleti adında bir devletin mevcudiyeti biraz tartışmalı. Bu devlet kesintisiz bir şekilde mevcut olan Arap İslam Devleti'nin Emevi hanedanı tarafından yönetildiği dönem olarak da görülebilir. Bence o yüzden Emeviler diye bir madde var ama Emevi Devleti adında bir madde yok. ---Vikiyazar (mesaj) 17:14, 2 Ocak 2014 (UTC)

İslam Devleti maddesi de mevcut. Emevî Devleti mi Emevîler mi diye tartışadururken Emevî Hâlifeliği maddesi de açılmış. Bu maddenin adının Emevî Devleti olarak değişmesi ve içeriğin de buna göre düzenlenmesi taraftarıydım ama madem ayrı bir madde açılmış gerek kalmadı.

Vikiyazar, dediğin gibi Dört Halife, Emevî ve Abbasî dönemleri İslam Devleti adında tek bir maddede mi yoksa ayrı ayrı mı ele alınmalı tartışılması önem arz eden bir konu. Fakat Google Akademik'te kısaca bakındım da İslam Devleti ifadesi pek de yaygın değil. Biz de İslam Tarihi dersinde Emevî Devleti, Abbasî Devleti şeklinde ayırarak görüyoruz konuları.--cobija 20:41, 5 Ocak 2014 (UTC)