Tahtaköprü, Pınarbaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Tahtaköprü
Ülke  Türkiye
İl Kayseri
İlçe Pınarbaşı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2007)
 • Toplam 74
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0352
İl plaka kodu 38
Posta kodu 38710

Tahtaköprü, Kayseri ilinin Pınarbaşı ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Tahtaköprü'nün tarihi Büyük Sürgün den sonra başlar.padişah tarafından bölgeye yerleştirilen Haundoge kabilesinin fertleri mahallenin ilk nüfusunu oluşturmuş ve mahallenin adı çerkes çe HAUNDOGEY olmuştur.Daha sonra haundoge çok bir zaman kalmadan mahalleyi terk edince, çoğunluk Guraşın kabilesi olduğu için adı GURAŞINHABLE ismini almıştır ve mahalleye başka kabillerde gelmiştir.

MAHALLEDE YAŞAMIŞ VE YAŞAMAKTA OLAN KABİLELER 1-)Bragun = Toktamış 2-)Arıp = Kılışaslan 3-)Gare (şu anda mahallede yoktur ) 4-)Sevocuk = Soykuvvet ( şu anda mahallede yoktur ) 5-) Abuk = Akpınar 6-) Gobel = Gül ve Erdoğan olarak ikiye ayrılmıştır 7-)Guraşın = Kurşun ve Aydemir olarak ikiye ayrılmıştır 8-)Zıh = Getiren 9-)Jer= Gözütok 10-) Ghem = Yıldız 11-)Aşın = Eyerci 12-)Hamoh = Demirkan 13-)Ahmedkaré = Karabulut 14-)Keskin 15-)Hamoge = Pamuk 16-)Meşugo = Namlı 17-)Haundoge

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

köy kültürünü bir kafkas halkı olan çerkeslerden almaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayseri il merkezine 135 km, Pınarbaşı ilçesine 35 km uzaklıktadır.Ayrıca zamantırmağı da mahallenin yanından geçmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 74
2000 144
1997 94

mahallede yaşayan nüfusun çoğu kış aylarında büyük şehirlere giderken yazın köylerine geri döner.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Mahallenin birçok arazisi sulamaya elverişlidir. Köy Yahyabey mahallesi sınırından başlayıp Kaynar nahiyesi sınırına kadar devam eden ve yaklaşık 13 km uzunluğunda sulama kanalına sahiptir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır.. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.ayrıca bazı cep telofonu vericileri köye yakın olduğundan cep telefonu kullanılabilmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]