Pulpınar, Pınarbaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Pulpınar
Ülke  Türkiye
İl Kayseri
İlçe Pınarbaşı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2007)
 • Toplam 16
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0352
İl plaka kodu 38
Posta kodu 38710

Pulpınar, Kayseri ilinin Pınarbaşı ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Oğuzların Avşar boyundandır.

Köy 1800-1900 yıllarında Avşar boyunun göçerlikten yerleşik düzene geçmesiyle kurulmuştur. Mahallenin ilk adı Emberlerdir. Köy kurucusu Ember Ağadan alır adını.Daha sonra Köy yakınından çıkan kaynak suyundan adını almıştır ve pulpınar olarak değişmiştir. Köy iki mahalleden oluşur güneyinde sittiler ve kuzeyi emberlerdir. Sittiler mahallesi Sittioglu ailesinin Kahramanmaras`in Tanir Kasabasi ve cevresinden göcüp gelmesi ile oluşmuştur. Topal lakapli Hasan Sitti ve kardesi sittioğullarının öndegelen büyükleridir.

Köy sınırları içinde Dedeman Maden işletmeciliği faaliyet göstermektedir. Köy halkının büyük bir kısmı ilçe ve şehirde ikamet etmekte olup yaklaşık 90 hane kadar olmuştur. Köy Sittioğulları, Kaltakkıranlar, Yilmazlar, Arapağalar(kılıç)Muhacirler, Püsçüler ve Hocalar kabilelerinden oluşur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Avşar boyunun gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Tarım ve hayvancılıkla uğraşan halkın eskiye dayanan halada günümüzde devam eden köklü gelenek ve göreneklere sahiptir.Ölenlerin arkasından ağıt yakmaları, düğünleri (Davul zurna eşliğinde Avşar halayları), Yemekleri; Avşar Pilavı, Tarhana Çorbası, İçli Köfte, Avşar kömbesi(ekmeği) sumsuk oyunu, sinsin oyunu, okuyuntu gönderme kültür ögelerinden bazılarıdır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayseri il merkezine 85 km, Pınarbaşı ilçesine 25 km uzaklıktadır.Kuzeyinde Büyük Karamanlı, güneyinde Elmalı ve Artmak, batısında Halevik(Çakılkaya)ve Paşalı Doğusunda Kızılören ve Kömarmut köyleri bulunur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 16
2000 72
1997 60

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Mahallede Dedeman şirketinin işlettiği maden işletmesi bulunur. Köylüler cevre köy ve sehir merkezine tasinmistir. İnsanlarının çoğu eğitimli olarak değişik il ve ülkelerde çalışmakatadır. Cevre köylerde yasayan birçok kişi burada is bulmus ve geçimini sağlamaktadir. mahalledeki araziler verimli toraklardan oluşmaktadır. Bu topraklar ya toprak sahipleri ya da icar(kiralama) yoluyla hepsi işlenmekte ve üretime katkıda bulunmaktadır.

Alt yapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim yoktur. Taşımaçılık yoluyla Pınarbaşı ilçesindeki bölge yatılı okuluna gidilmektedir. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]