Örenşehir, Pınarbaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Örenşehir
Ülke  Türkiye
İl Kayseri
İlçe Pınarbaşı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2007)
 • Toplam 178
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0352
İl plaka kodu 38
Posta kodu 38710

Örenşehir, Kayseri ilinin Pınarbaşı ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy Kuzey Kafkasya'dan 19. yüzyılın sonlarında sürülen Adıgeler (Çerkes) tarafından kurulmuştur. İlk yerleşim yeri şimdiki yerleşim yeri ile Şerefiye (Astemıré) mahallesi arasındaydı.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede Adige kültürü yaşanır. Adıgeler 1800'lü yılların son çeyreğinde Türkiye'ye vatanlarından sürülerek gelmişlerdir. Örenşehir Adıgeler'in kurduğu köylerdendir. Mahallenin orijinal adı Khundeté'dir. Adıgeler, Örenşehir adını Yeranşıhar olarak benimsemişlerdir. Adıgeler Türkiye'de Çerkes olarak tanınırlar. Mahallede kaşenlik, worşer, ş'ehaxu gibi özgün Adıge gelenekleri yaşatılır. Düğünlerde Adıgeler'e özgü khafe, şeşen, wuc gibi danslar düğünlerde icra edilir. Şıps-p'aste, halıve, pıshalıve, kxhué-plhıjj, hal'ame gibi Adige yemek kültürüne ait değerler korunur. Mahalledeki her ailenin özgün sülale adı vardır. Bunlar binlerce yıllıktır. Tsığum, Şıç'baxhue, Dişşeç', Dumen, K'uek'ue, Jjaç'e, Meşıl', Altıdokhue, Hathale, Haşır, Hafış, Haç'ıf bunlardandır.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

ilkokul 5. sınıfa kadar eğitim verilmektedir. köy okulu mevcuttur

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayseri il merkezine 160 km, Pınarbaşı ilçesine 60 km uzaklıktadır. Zamantı Irmağı mahallenin sınırları içinden geçer.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 178
2000 285
1997 221

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Mahallede Tarım Kredi Kooperatifi bulunmaktadır, kooperatifin müdürlüğünü 1988 yılında emekli olana kadar Halis Gök yapmıştır. Kooperatif sadece Örenşehir için değil bağlı 17 mahallenin tarımsal kalkınması ve modern aletlerle tarım yapılması konusunda önemli katkıları olmuştur. Tarım Kredi Kooperatifi'nin katkıları ile Uzunyayla köylüleri özellikle 1970'li yıllarda tarımsal açıdan ekonomik olarak çok iyi bir dönem geçirmiştir. Uzunyayla çiftçisinin mibzer, traktör, kimyasal gübre ve ilaçları kullanmayı kolaylaştırması ile düşük faiz oranları ile çiftçinin devlet tarafından kredilendirilmesinde Tarım Kredi Kooperatifi önemli bir fonksiyon ifa etmiştir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır. PTT şubesi vardır. Sağlık ocağı vardır . Fakat atıl durumda kullanılmadan durmaktadır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup son yıllarda bakımsız kalmıştır. mahallede elektrik 1978 yılından itibaren ve sabit telefon 1984 yılından beri vardır. Mahallede jandarma karakolu vardır ve son alınan kararla 2013 yılından itibaren kaldırılmış binası satışa çıkarılmıştır. Mahallede 5 yıllık ilköğretim okulu ve anasınıfı vardır ancak son yıllarda taşımalı eğitim yapılmasından dolayı kullanılmamaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]