Kızılören, Pınarbaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kızılören
Ülke  Türkiye
İl Kayseri
İlçe Pınarbaşı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2007)
 • Toplam 206
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0352
İl plaka kodu 38
Posta kodu 38710
Resmî site

Kızılören, Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Oğuzların ( Türkmenlerin ) Avşar boyundandır.

Kızılören Köyü, aslen Adana'dan 19. yüzyılın sonlarında Torosların güneyinden gelen akrabalardan oluşmaktadır. Köy 4 veya 5 akrabalardan oluşmaktadır, Mahallenin eski ismi Kızılviran'dır. Daha önce göçebe hayatı yaşayan Avşar Boyları'ndandır. Avşarlar, Oğuzların Bozok kolundandır. Savaş Zamanlarında Selçuklu ve Osmanlıların seferlerinde en önde yer almışlardır. Savaşma yeteneğine sahip bir halktır. Başkaldırının Ozanı Dadaloğlu ,Boy'a önder olmuştur. Osmanlı baskısına dayanamayarak, göçerliği bırakmış ve yerleşik hayata geçmişlerdir. Mahalledeki Başlıca Soyadlar; Avşarkocaoğlu,Koca,Aydemir,Korkmaz,Yıldıztekin, Kızılay, Yener, Özer, Karakaya,Kayaaltı,Öner,Aydemir,Vural,Atay, Çalmaz, Önal, Tekin, Torun, Çapar, Göker, Özocak aileleridir. Mahallenin ilk öğretmenleri Ahmet Avşarkocaoğlu ve Mahmut Aydemir'dir. Mulla Ali lakabıyla tanınan öğretmen Ali Vural, köy halkının sosyo-kültürel gelişiminde önemli rol oynamıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

AVŞAR TÜRKMENLERİ Aşireti kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.Geleneklerine sahiptirler.Akrabalık bağları oldukça güçlüdür.Kızılören Mahallesinin yemekleri çok özeldir.

Yemekleri tadılmaya değer. Tabiatı kadar yemekleri de güzeldir. Taze yayık ayranı ,

Avşar Pilavı , peyniri, sade yağı enfestir.

Kalktı göç eyledi, Avşar elleri,

Ağır ağır giden eller, bizimdir.

Arap atlar, yakın eder ırağı,

Yüce dağdan aşan, yollar bizimdir.

                 Dadaloğlu

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

İki yaylası olan bir çam ormanlığı sahip çok güzel doğal kaynaklardan çıkan buz gibi suları vardır. Yaylaları; Kayaaltı, Koçpınarı adını yanında bulunmuş olduğu dağdan almıştır. Torosların başlangıcını birlikte başlayan tabiata sahip olan bir bölgedir. girişinde muhteşem bir camisi yan tarafında Kızılören ilköğretim okulu, okulun karşısında çeşmesi kuzeydoğusunda mezarlığı olup mezarlığın doğusunda meşeliği vardır. Bu köy 1 mezraya sahiptir. Bu mezralar çamlıca dır.birde yaylası bulunmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Karasal iklime sahiptir. Kış mevsimi sert geçer, yaz aylarında kuraktır. Bahar aylarında yemyeşildir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Kış aylarında 200, yaz aylarında 300 kişi civarında olan Kızılören Köyü cennetten bir köşedir adeta. Yaz aylarında doğası görülmeye değer. Huzur, rahatlık, ferahlık, sağlık doludur. Hani yaşamasam o kadar mavranıza inanırım.

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 157
2000 200
1997 206

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi zayıftır, Nüfusun büyük çoğunluğu, fakir fukaradan oluşur. İşbaşına gelen yönetimlerin ilgisinden hep mahrum bırakılmıştır. Öncelikle hayvancılığa dayanır, sırayı tarım alır, yonca ekimi ,arpa, buğday ,goringe,bağ bahçe işleri ile madenler katkı sağlar. Hayvancılık ve tarım mahalleden göç sebebiyle, ileri düzeyde değildir. Mahallede kalan genç nüfusun büyük çoğunluğu Pınarbaşı çevresindeki madenlerde çalışarak geçimlerini temin ederler. Şehre göç edenler artık kendilerini tüm iş sahalarında yavaş yavaş göstermeye ve hissettirmeye başlamışlardır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Durdu ATAY
1999 - Durdu ATAY
1994 - Osman ÖNAL

Altyapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede yeni yapılmış olan yollar iyi durumdadır, asfaltlanmıştır. Okulu çok iyi olmasa da okuma yazma öğretecek kadar vardır. Sağlık ocağı yoktur. Elektrik ve sabit telefon kullanılmaktadır. Kanalizasyon 2006 yılında yapılmıştır.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

S.S. Yayla-Koop minibüslerinin hetgün Kızılören Köyü’ne seferleri vardır. Yaz aylarında 13:00 ve 18:00 da tatil bitiminde ise sadece 13:00 de minibüs seferleri vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]