Kızılören, Pınarbaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kızılören
Kayseri
Kayseri
Ülke  Türkiye
İl Kayseri
İlçe Pınarbaşı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2007)
 • Toplam 206
Zaman dilimi UTC+03.00 (TSİ)
İl alan kodu 0352
İl plaka kodu 38
Posta kodu 38710

Kızılören, Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Oğuzların ( Türkmenlerin ) Avşar boyundandır.

Kızılören Köyü, aslen Adana'dan 19. yüzyılın sonlarında Torosların güneyinden gelen akrabalardan oluşmaktadır. Köy 4 veya 5 akrabalardan oluşmaktadır, Mahallenin eski ismi Kızılviran'dır. Daha önce göçebe hayatı yaşayan Avşar Boyları'ndandır. Avşarlar, Oğuzların Bozok kolundandır. Savaş Zamanlarında Selçuklu ve Osmanlıların seferlerinde en önde yer almışlardır. Savaşma yeteneğine sahip bir halktır. Başkaldırının Ozanı Dadaloğlu ,Boy'a önder olmuştur. Osmanlı baskısına dayanamayarak, göçerliği bırakmış ve yerleşik hayata geçmişlerdir. Mahalledeki Başlıca Soyadlar; Avşarkocaoğlu,Koca,Aydemir,Korkmaz,Yıldıztekin, Kızılay, Yener, Özer, Karakaya,Kayaaltı,Öner,Aydemir,Vural,Atay, Çalmaz, Önal, Tekin, Torun, Çapar, Göker, Özocak aileleridir. Mahallenin ilk öğretmenleri Ahmet Avşarkocaoğlu ve Mahmut Aydemir'dir. Mulla Ali lakabıyla tanınan öğretmen Ali Vural, köy halkının sosyo-kültürel gelişiminde önemli rol oynamıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

İki yaylası olan bir çam ormanlığı sahip çok güzel doğal kaynaklardan çıkan buz gibi suları vardır. Yaylaları; Kayaaltı, Koçpınarı adını yanında bulunmuş olduğu dağdan almıştır. Torosların başlangıcını birlikte başlayan tabiata sahip olan bir bölgedir. girişinde muhteşem bir camisi yan tarafında Kızılören ilköğretim okulu, okulun karşısında çeşmesi kuzeydoğusunda mezarlığı olup mezarlığın doğusunda meşeliği vardır. Bu köy 1 mezraya sahiptir. Bu mezralar çamlıca dır.birde yaylası bulunmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Kış aylarında 200, yaz aylarında 300 kişi civarında olan Kızılören Köyü cennetten bir köşedir adeta. Yaz aylarında doğası görülmeye değer. Huzur, rahatlık, ferahlık, sağlık doludur. Hani yaşamasam o kadar mavranıza inanırım.

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 157
2000 200
1997 206

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]