İnliören, Pınarbaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
İnliören
Ülke  Türkiye
İl Kayseri
İlçe Pınarbaşı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2007)
 • Toplam 135
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0352
İl plaka kodu 38
Posta kodu 38710

İnliören, Kayseri ilinin Pınarbaşı ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İnliören mahallesi 1864 yılında kuzey Kafkasya'dan gelen Çerkesler tarafından kurulmuştur. Daha önce Kafkasya'daki Khowsay mahallesi sakinleri tarafından aynı ad ile adlandırılmaktadır. Khowsay adigelerin bjeduğ kolundan khımshiy beyliğine dahil bir mahalledir. Han girey 1650-1655 yılları arasında Kafkasya notları adlı Rusça eserden alıntıdır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenekleri genel olarak bilinen Çerkeslerin Xabze adını verdikleri kurallara dayanır, yemekleri ise yine Çerkes geleneksel yemekleri olan Çerkes tavuğu, şıps-pasta, meramıse gibi birçok çeşidi içermektedir. Mahalledeki evlerin çoğu tek katlı ve taş binalardır. Fakat mahalleden ayrılanların yavaş yavaş köye olan ilgilerinin artması nedeniyle eski evlerini yeniden inşa edip çatılı kullanışlı evler yapmaya başlamışlardır.

Ayrıca mahallenin bir kısmını da Bulgaristan Türkleri oluşturur. Köy Çerkesler ve Bulgaristan Türkleri'nin oluşturduğu kültürlerin kaynaşması ile değişik bir kültürel yapıya sahiptir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayseri il merkezine 85 km, Pınarbaşı ilçesine 30 km uzaklıktadır. ilçeye giden yol stepze olup, ile giden yol asfalttır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 135
2000 265
1997 189

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. Mahalledeki belli başlı sülaleler. *Тлепшоков (Lhepshoque),khowsay.Eutyhk ,Balko, Nâjeumko, SEMEGUMKO, Utıj(askerko)ve degumkolardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]