Kırkpınar, Pınarbaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kırkpınar
Kayseri
Kayseri
Ülke  Türkiye
İl Kayseri
İlçe Pınarbaşı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2007)
 • Toplam 48
Zaman dilimi UTC+03.00 (TRS)
İl alan kodu 0352
İl plaka kodu 38
Posta kodu 38710

Kırkpınar, Kayseri ilinin Pınarbaşı ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1864 Kafkasya sürgününden gelen Adige (Çerkes) Kabartay mahallesidür. Köy Kafkas kökenli olup dilleri Kabartaycadır. Uzunyayla'ya en son yerleşen Çerkez köylerinden biridir.

Goşogoe(Jiygıh) - Sasık - Abaza - Dışoge - Kardan - Losten - Hemaşe - Gaze sülalelerince oluşturulan Kırkpınar mahallesi daha sonraları bu sülalelerin dışında diğer köylerden katılımlarıyla Kuşha(Karahalka'dan)-Gefo(Dikilitaş'tan)-Gedigey(Kurbalık'tan) sülaleleriyle birlikte zengin bir mozağiye sahiptir.

Uzunyaylaya en son gelen köy olmasına rağmen en çok okuyanı olan köylerin başında gelmektedir.Devletin çeşitli kademelerinde yer alanbirçok memur ve amire sahip bir mahalledir.

Soyadı Atatürk tarafından verilen,Sivas Kongresine katılan ve Antep Savunmasında yer alıp İlçeye adı verilen(Polateli) Kamil Polat Paşa Kırkpınarlı'dır.

1919 sonlarında Antep’de pasif bir direnme başlamış ve bölgeye gönderilen Süvari Yüzbaşısı Kâmil Bey (Albay Polat) ilk defa Kilis’te millî bir kuvvet kurarak Fransız birliklerine vurmaya başlaması önemli bir başlangıç olmuştur.

  • Birinci ve ikinci müdafaa hattında, Kızılburun sırtları ve Polat Bey kumandasındaki Kilis ve havalisi kuvvetleri bulunacaktı.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayseri il merkezine 150 km, Pınarbaşı ilçesine 50 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 48
2000 63
1997 67

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]