Taşlıoğlu, Pınarbaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Taşlıoğlu
Ülke  Türkiye
İl Kayseri
İlçe Pınarbaşı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 60
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0352
İl plaka kodu 38
Posta kodu 38710

Taşlıoğlu, Kayseri ilinin Pınarbaşı ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İnsanları Oğuzların (Türkmenlerin) Avşar boyundandır. Orta Asya'dan göçerek buraya yerleşmişlerdir. Mahallenin adı muhtemelen bölgenin doğal şartlarının yapısından kaynaklanmaktadır. I. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı esnasında askere alınan ve akıbeti bilinmeyen çok sayıda kişi vardır. Köy halkı çoğunlukla birbiriyle akrabadır. Köseler, Avanlar, Hallaler, Alikayeler, Habibler, Küçük İbrahimler ve Çelikler sülaleleri mahallenin halkını oluşturmaktadır. Sülaleler arası evlilikler köy halkını kaynaştırmıştır. Mahallenin komşuları; Karamuklu Mahallesi, Kömarmut Mahallesi, Karahacılı Mahallesi ve Küçükkömarmut Mahallesi'dir. Köyler arası ilişkiler ve köy halkı ilişkilerinde saygı ve sevgi hakim durumdadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Avşar Türkmenlerinin gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır. Geleneklerine sahiptirler. Akrabalık bağları oldukça güçlüdür.

Mahallede eğitim oranı yüksektir. Pazarören Öğretmen Okulunun bölgede olması eğitim seviyesinin artmasına katkıda bulunmuştur. Nüfusuna oranla eğitim oranı en yüksek köylerden biridir. İlköğretim okulunu beş sınıf bir arada okuyarak yüksek öğrenim almış çok sayıda kişi vardır. Bunlardan çoğu öğretmen olsa da doktor, ekonomist gibi kişiler de bu mahalleden çıkmışlardır.

Mahallenin gelenekleri düğünlerde kendini göstermektedir. Düğün perşembe günü düğün evine bayrak çekilmeyle başlar. Davullar aynı gün tutulur ve bölgenin güzel halk oyunları vardır. Gençler folklor ekibine taş çıkarırcasına halay çekerler. Komşu köylerden seymenler düğün evine gelirler. Beraberinde hediyeler olur. Hediyeler arasında büyük ve küçükbaş hayvanlar olabilir. Dört gün dört gece yemekler verilerek düğün çalınır. Ancak gelenekler son yıllarda şehir hayatının etkisine girmiş ve geleneklerin uygulanmasını zorlaştırmaya başlamıştır. Bayramlarda Türk gelenekleri tüm çıplaklığıyla yaşanır. Mahallede 20 yıl önce halıcılık ekonomiye önemli katkılar sağlamıştır. "Beş kız bir traktör" deyimi mahallede dillerde dolaşacak kadar ekonomiyi hareketlendirmiştir. Mahalleden Kayseri'ye göç olsa da köyle bağlantı devam etmektedir. Yazları mahallede yetişen kişiler köye gelerek yaşamı hareketlendirirler.

Yemekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Avşar pilavı, içli köfte, tarhana çorbasıdır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayseri il merkezine 85 km, Pınarbaşı ilçesine 15 km uzaklıktadır. 50 yıl öncesinde mahallenin hudutları içerisinde ardıç ormanları varken halen küçük bir bölgede sınırlı kalmıştır. Ancak son yıllarda ağaçlandırma çalışmaları devam etmektedir. Bodur çalılıklar kendini yaygın şekilde göstermeye başlamıştır. Mahallenin rakımı yaklaşık 1500 m olup yayla havası vardır. Geniş otlaklar vardır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2014 104
2000 90
1997 76

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köy halkının çoğunluğu SSK'dan emeklidir. Bölgenin ekonomisine 20 yıl önce halıcılık önemli katkılar sağlamıştır. Krom madeni açısından zengin olan bölgede maden işçiliği de önemli ekonomik katkı sağlamıştır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır. Ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]