Dikilitaş, Pınarbaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Dikilitaş
Ülke  Türkiye
İl Kayseri
İlçe Pınarbaşı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2007)
 • Toplam 124
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0352
İl plaka kodu 38
Posta kodu 38710

Dikilitaş, Kayseri ilinin Pınarbaşı ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

21 Mayıs 1864 büyük Çerkes Sürgünü ile anavatan Kuzey Kafkasya'dan sürülüp gelen Baksan vadisi Kabardeyleri'nin yerleştiği köylerden biridir. 1800ler'in sonlarında kurulmuştur. Başlarda Ermeniler'in iskanında bulunan köy alanı, sonradan tamamen sürgünzede Çerkesler'e kalmıştır. Bugün mahallede halihazırda kırk küsur hane yaşamakta olup bu hanelerin nerdeyse tamamı köken itibarıyla Kabardey/ Çerkes'tir. Dikilitaş mahallesine ilk yerleşen sülale Kip sülalesidir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Hakim kültür Çerkes kültürüdür. Coğrafi koşullar sebebiyle, özellikle ulaşımın atla sağlandığı zamanlarda dışarısıyla ilişkileri oldukça sınırlı kalmış bulunan Uzunyayla'nın kendi içinde geliştirdiği ve Kuzey Kafkasya'ya has otantik Çerkes kültürünün adeta prototipi olan bu mikro kültür, tüm diğer Uzunyayla köylerinden olduğu gibi Dikilitaş Köyü'nde de baskındır. Mahallede Türkçenin yanında Çerkesçe/ Kabardeyce de konuşulur. Gelenek itibarıyla de otantik Çerkes kültürü olan "Xabze" yaygındır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayseri'ye 160 km., Pınarbaşı'na 60 km mesafededir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Sert Karasal iklim hakimdir. özellikle kışları çok soğuk ve karlı geçer. Yazları da gündüzleri sıcak, akşam ve geceleri serin ve hatta kimi zaman soğuktur. Bu sert karasallıklta elbette yükseltinin etkisi büyüktür.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin nüfusu her geçen gün düşmektedir. Özellikle kışın yarıya inen nüfus yaz aylarında az biraz canlanır. Ama bu canlanma okul, iş vb sebeplerle dışarda bulunan gençler köye tamamen yerleşmediği ve yerleşmeyeceği için süreklilik arzedememektedir/ arzedemeyecektir.

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 124
2000 300
1997 187

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarım ve hayvancılık yapılmaktadır. Tarım genellikle buğday, arpa, çavdar ve az biraz devlet desteği ile yulaf üretimimnden ibarettir. Tarımda makinalaşma yaygındır. Ama profesyonel tarıma geçilmediği de bilinmelidir. Hayvancılıkta da son birkaç yıldır özellikle büyükbeş hayvancılığa bir yönelim görülmektedir. Eskinin büyük küçükbaş hayvan sürülerini bugün aynı büyüklükte olmasa da büyük baş hayvan sürüleri almış durumdadır.

Tüm bunların yanında bir de genç nüfusun mahallede pek barınmadığını söylemek gerekir. Eğitim ihtiyacı ve köylerdeki ekonomik kazancın gittikçe düşmesi, tüm Uzunyayla köylerinde olduğu gibi Dikilitaş'ta da gençleri şehirlere yönlendirmiş durumdadır. Bu sebeple yazları artan mahalle nüfusu, kışın okulların açılması, iş yerlerinin tatile son vermesi sebepleri ile yarıdan yarıya ve belki de daha fazla düşer. Kışın köy belli bir yaşın üstündeki insanların iskanına terkedilir bu sebeple ve bir sonraki yaz yeniden hareketleneceği günleri beklemeye başlar.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin Altyapı Bilgileri
Sağlık Evi Sağlık Ocağı İlköğretim Okulu PTT Şubesi PTT Acentesi Su Şebekesi Kanalizasyon
Yok Yok Yok Yok Yok Var Var

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]