Saçayağı, Pınarbaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Saçayağı
Ülke  Türkiye
İl Kayseri
İlçe Pınarbaşı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2012)
 • Toplam 82
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0352
İl plaka kodu 38
Posta kodu 38710

Saçayağı, Kayseri ilinin Pınarbaşı ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kafkasya sürgününde bu bölgeye yerleştirilen halk, yerleşim yerlerine Kunujhable ismini vermiş ve bu isim bir zaman kullanılmıştır. Daha sonraları yerleşim yerinin toprak yapısının kireçli olması ve beyaz bir arazi görünümü verdiğinden Beyazköy ismi verilmiştir. Mahallenin yerleşim şekli 3 küme görünümünde olduğundan dolayı daha sonraları Saçayağı ismi verilmiş ve halen bu ad kullanılmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

köy, Kafkasya dan göç ettirilerek gelen Kabardey boyundandır. Çerkez örf ve adetleri hala hüküm sürmektedir. Mahallenin resmi işlemleri Muhtarlıkça yapılmakla beraber toplumsal yaşantının gereği olan bazı uygulamaları Thamade denilen toplum önderleri tarafından yürütülür.

Düğünlerde, nikahlarda, cenazede hatta hasta ve komşu ziyaretine grupça gidildiği durumlarda kesinlikle bir lider(Thamade) bir de yardımcı seçilir, tören süresince grubu bu kişiler yönetir. Thamadelerin geleneklere uygun olan her isteği gruba emirdir. Grup uymak zorundadır.

Her evin bir misafir odası olur, her misafir odasının da protokol sırasına göre oturma adabı vardır. Giriş durumuna göre kapının sağ tarafından en uzak köşe büyüklere ve misafirlere aittir, gençler ve ev sahibi bu sıraya uymak zorundadır. Ev sahibi kapıya en yakın oturur, büyüklerin yukarısına oturmak son derece ayıptır.

Selam verip cemaatin içine giren bir kişiyi herkes ayakta karşılamak zorundadır. Oturarak misafir karşılanmaz, ayıp sayılır.

Misafirler, ev sahibinin emanetidir, en güzel şekilde ağırlamak zorundadırlar. En güzel yemekler yedirilir, en güzel ve en temiz yataklarda yatırılır, günlerce dahi kalsalar bezginlik hissetirilmez. Yemekler masada yenilir, her fert ayrı tabaklarla yemeğini yer, yemekten önce başlangıç duası edilir, yemek sonrası bitiş duası ile tamamlanır.

Köylerimizde komşular arası tartışma ve kavgalar kesinlikle resmiyete dökülmeden Thamadelerce tatlıya bağlanır, mutlaka kişiler barıştırılır.

Düğünlerimiz, kadınlı, erkekli birlikte yapılır. Kafkas dansları ile neşeli ve birbirlerine son derece kibar ve saygılı olarak tamamlanır. Kadınlar toplumun her kesiminde aktif olarak görev alır, haremlik ve selamlık uygulanmaz.

Önemli yemeklerimiz: şıps paste, psıhalıve, velibak, lekum halıve, gubate, şınel gava, kalmıkşe, halame vb.

köy tahsile çok önem verir, tüm kız ve erkek çocuklarını okutmak için yarışırlar.+

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayseri il merkezine 163 km, Pınarbaşı ilçesine 63 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Yazları çok kurak, kışlar ise eskisi gibi olmasa da karlı ve çok soğuk geçmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 81
2000 140
1997 106

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi vardır ancak PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]