Üçpınar, Pınarbaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Üçpınar
Ülke  Türkiye
İl Kayseri
İlçe Pınarbaşı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2007)
 • Toplam 70
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0352
İl plaka kodu 38
Posta kodu 38710

Üçpınar, Kayseri ilinin Pınarbaşı ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Üçpınar mahallesi, 21 Mayıs 1864 tarihinde başlayan Çerkeslerin Kafkasya'dan sürülmesini müteakiben Osmanlı Devletinin, Xatokşoke ailesine tabi olup bugün bu mahallede yaşayan sülalelerin bir kısmını bu bölgeye iskân etmesi üzerine kurulmuştur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Tamamı Kafkasya'dan sürgün edilenlerden oluşan köy Kabardey boyundandır. Üçpınar Mahallesinde hiç değişime uğramamış şekilde Kafkas gelenekleri uygulanır. Xabze denilen bu gelenek sistemi, saygı, sevgi ve hoşgörüye dayalı bir kurallar bütünüdür. Toplumu ilgilendiren önemli bir kararda büyüklerin "vunafe" adı altında aldığı kararlar yasa niteliğindedir ve kayıtsız şartsız uygulanır. Misafir kutsaldır ve hiçbir memnuniyetsizliğine mahal verilmeyecek şekilde ağırlanır. Gelen misafire üç gün süreyle geliş sebebi ve kalma süresiyle ilgili soru sorulmaz.

Düğün ve cenaze toplumun acıyı ve sevinci, sahipleriyle bihakkın paylaştığı, acıyı azaltıp sevinci çoğalttığı önemli sosyal olgulardır. Düğün de cenaze de toplumundur. Her ikisinin de kendine has törensel kuralları ve davranış şekilleri olup uyulmaması halinde en kokulan şey yaşanır, yani, ayıp kazanılır. Ayıp kazanmak, topluma aykırı davranış sergilemiş olmak anlamındadır ve kazanılmış ayıptan kurtulmak zordur. Ataerkil aile yapısı halen sürmekte olup, çocuklar bilgelik düzeyine ulaşmış dede ve ninelerinden terbiye alırlar. Anne ve babalar, bu dede ve ninelerin yanında çocuklarının eğitimine müdahale etmeye kalkışmazlar.

Kadın çok büyük saygı görür. Yaşı ne olursa olsun bir bayanın girdiği odada bulunan erkekler ayağa kalkıp gereken saygıyı göstermek zorundadır.

Yemek kültürü, sürgünden sonra Türk mutfağından etkilenmişse de genellikle Kafkas kültürüne uygun olup, Kafkas mutfağından psıhalive, delen, gubate, lokum, şips paste, kojapxe, jerume, kalmıkşey gibi yemekler halen yapılmakta; koyplıj, lığur, kundepso, gibi kışlık erzak hazırlama geleneği de sürdürülmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayseri il merkezine 150 km, Pınarbaşı ilçesine 50 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 70
2000 100
1997 94

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]