Tıraş

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Tıraş, tıraş bıçağı veya herhangi bir tür bıçaklı alet kullanarak kılların kesilmesidir. Tıraş genellikle erkekler tarafından yüz kılları, bıyık ve sakalları kesmek için, kadınlar tarafından bacak ve koltuk altı kılları çıkarmak için uygulanır. Bir erkek sakalını tamamen temizlediyse, buna temiz tıraş denir.

Hem erkekler hem de kadınlar bazen göğüs kıllarını, karın kıllarını, bacak kıllarını, koltuk altı kıllarını, kasık kılı veya diğer vücut kıllarını tıraş ederler.[1] Saç kesimi ve kafa tıraşı erkekler arasında çok daha yaygındır.

Erkekler tıraş zamanı kesmek için tıraş bıçağı, ustura, emniyetli tıraş makinesi ile beraber, tıraş kremi, tıraş fırçası, tıraş sabunu kullanır.[2] Tıraşdan sonra cilte tıraş sonrası losyon ve kolonya vurulur. Alternatif olarak, tıraş bıçağı kullanmayan insanlar saç kesme makinesi veya tıraş makinesi ile saç kesebilirler.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Büyük İskender'in İskender Mozaiğindeki tıraşlı görüntüsü, MÖ 2. Yüzyıl
1923’de Vietnam‘da tıraş
Yol kenarında bir adam usturayla tıraş olurken, Kaşgar

Tıraş makinelerinin ortaya çıkmasından önce, kıllar bazen iki kabuk kullanılarak çekilir veya su ve keskin bir alet kullanılarak kesilirdi. MÖ 3.000 civarında bakır aletler geliştirildiğinde bakır tıraş makineleri de icat edildi. Kişisel hijyene estetik bir yaklaşım fikri bu dönemde başlamış olabilir, ancak Mısırlı rahipler buna benzer bir şeyi daha önce uygulamış olabilir.

Büyük İskender, düşmanın onları ele geçirmesinden korktuğu için savaştan önce Makedon askerlerinin sakallarını kesmelerini şiddetle tavsiye ediyordu.[3]

Bazı Kızılderili kabilelerinde, İngiliz sömürgecilerle temas sırasında, erkek ve kadınların tüm vücut tüylerini almaları bir gelenekti.[4]

Usturalar 18. yüzyıldan beri İngiltere'nin Sheffield kentinde üretilmektedir.[5]

1900'lerin başında Amerika Birleşik Devletleri'nde, berberde usturayla tıraş olmak veya usturayla kendi kendine tıraş olmak hâlâ yaygındı. Kendi kendine tıraş olmanın yaygınlaşması bu durumu değiştirdi. New York'lu berber Charles de Zemler'in bir tahminine göre, tıraş makinesinin ve elektrikli tıraş makinesinin icadı nedeniyle berberlerin tıraş geliri İspanya-Amerika Savaşı sırasında yaklaşık yüzde 50'den 1939'da yüzde 10'a düştü[6]

Jiletli tıraş makineleri, tek kenarlı Star tıraş makinesinin Frederick ve Otto Kampfe kardeşler tarafından patentinin alındığı en az 1876 yılından beri mevcuttur. Tıraş makinesi aslında bir kelepçe mekanizması kullanılarak bir sapa tutturulmuş küçük bir düz tıraş makinesi parçasıydı. Her tıraştan önce bıçağın özel bir tutucuya takılması, deri bir kemerle bağlanması ve tekrar tıraş makinesine yerleştirilmesi gerekiyordu. Bir süre sonra bıçağın bir kesici tarafından bilenmesi gerekirdi.[7]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ https://www.revelist.com/beauty-howtos/should-women-shave-fa…[ölü/kırık bağlantı]
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 15 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ağustos 2020. 
  3. ^ Sherrow, Victoria (2006). Encyclopedia of Hair: A Cultural History (Google eBook). Greenwood Publishing Group. s. 142. ISBN 978-0313331459. 
  4. ^ Brown, Kathleen (2009). Foul Bodies: Cleanliness in Early America. Yale University Press. ISBN 978-0-300-10618-3. 
  5. ^ "razor | shaving implement | Britannica.com". Encyclopædia Britannica. Encyclopædia Britannica, Inc. 24 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Haziran 2017. 
  6. ^ McKibben, pp. 17–18
  7. ^ McKibben, pp. 5–6