Kasık kılı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Male and Female Pubic Hair.jpg

Kasık kılı, ergen ve yetişkinlerin cinsel organları bölgesinde bulunan terminal vücut kılıdır. Bunlar, cinsiyet organlarının üzerinde ve çevresinde ve bazen de butun iç kısmında bulunur. Pubis kemiğinin etrafındaki pubik bölgede, pubik yama olarak bilinir. Kasık kılı erkeklerde testis torbası ve kadınlarda vulvada bulunur.[1]

Her ne kadar çocukluk döneminde bölgede ince vellus kılları mevcut olsa da, kasık kıllarının, ergenlik döneminde kadınlarda östrojen ve erkeklerde androjenlerin artan seviyelerinin bir etkisi olarak ortaya çıkan daha ağır, daha uzun ve daha kaba kıl olduğu düşünülmektedir. Kasık kılı vücuttaki diğer kıllardan farklıdır ve ikincil cinsiyet özellikleridir.[2] Birçok kültür kasık kılını erotik olarak görür ve çoğu kültürde kasık kılı hem erkeklerin hem de kadınların her zaman kapalı kalması beklenen cinsel organlarla ilişkilidir. Bazı kültürlerde kasık kıllarının, özellikle dişilerden çıkarılması normaldir; uygulama kişisel hijyen bir parçası olarak kabul edilir. Diğer kültürlerde, kasık kıllarının (örneğin bir mayo giyerken) maruz kalması estetik olmayan veya utanç verici olarak kabul edilebilir ve bu nedenle görünür olmasını önlemek için kırpılır veya başka türlü şekillendirilir. Kasık kıl fetişizmi veya pubephilia, bir insanın kasık kılını görme veya hissetme yoluyla cinsel uyarılma yeridir.[3]

Kasık kılları, hem kız hem de erkek çocuklarda artan testosteron seviyelerine karşılık olarak oluşur. Bu kıl kökleri androjene duyarlı bölgelerde bulunur ve uyarılır kasık kılları geliştirir. Tanner ölçeği kasık kıllarının gelişimini açıklar ve ölçer. Ergenliğin başlangıcında, vücut seks hormonularının yükselen seviyelerini üretir ve buna karşılık, genital bölgenin cildi daha hızlı ve pürüzlü, genellikle daha kıvrımlı, daha hızlı büyüme oranıyla saç üretmeye başlar.[4] Kasık kıllarının gelişiminin başlangıcı pubarche olarak adlandırılır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "10 Facts Every Woman Needs to Know About Her Pubic Hair". Health.com. 11 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "How To Shave Your Pubic Hair – Guide And Tips For Men | Gillette". gillette.com. 26 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ Pai, Deanna. "10 Celebrities Who Are All About Their Bush". Glamour. 5 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  4. ^ "Pubic hair has a job to do – stop shaving and leave it alone | Emily Gibson". the Guardian. 7 Ağu 2012. 8 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]