İçeriğe atla

Tıraş bıçağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Eski ustura
Muhtelif boyutlarda tıraş bıçakları
Üç bıçaklı güvenlik donanımlı tıraş bıçağı başlığı

Tıraş bıçağı, King Camp Gillette tarafından icat edilen ve tıraş yapmaya yarayan alettir. Tıraş makinesi çeşitleri arasında düz tıraş makineleri, emniyetli tıraş makinesi, ustura, tek kullanımlık tıraş makineleri ve elektrikli tıraş makineleri bulunur. Tıraş bıçakları ile beraber tıraş köpüğü, tıraş fırçası, tıraş sabunu, tıraş sonrası losyon ve kolonya kullanılır.

Kentleşmenin de etkisiyle günlük yaşamın bir parçası olmuştur. Eski bir kılıç üreticisi olan Wilkinson firması da kısa bir süre sonra tıraş bıçağı üretimine başlamıştır. Türkiye'de Gilette markasının Türkçe telaffuzundan dolayı jenerik marka olarak başka firmaların ürünlerine de "jilet" adı verilmektedir.

Dünya genelinde popüler tıraş bıçağı markaları Société Bic, Braun, Dollar Shave Club, DOVO Solingen, Gillette, Harry's, Joas Electronics, Rolls Razor, Schick, Wilkinson Sword, Derby ve diğerleridir.

Güvenli jiletler

[değiştir | kaynağı değiştir]

Daha güvende kullanımlı bir tıraş bıçağına doğru ilk adım, düz bir tıraş bıçağı olarak da adlandırılan korumalı tıraş bıçağıydı ve bu da normal bir tıraş makinesine koruyucu bir koruma payı ekledi. Bu tür ilk tıraş makinesi kimi olasılıkla 1762 dolaylarında bir Fransız kesici Jean-Jacques Perret tarafından icat edildi. Buluş marangozun düzleminden esinlenmiştir ve bıçağı ahşap bir manşon ile çevrelenmiş olarak esasen düz bir usturadır. En eski ustura korumalarının tarak benzeri dişleri vardı ve ustura sadece bir tarafına tutturulabiliyordu; tersinir bir koruma, tıraş makinelerini korumak için yapılan ilk iyileştirmelerden biriydi.

Günümüzde kullanılanlara benzer bir güvenlik tıraş makinesinin erken bir türü, William Samuel Henson'un tarak diş koruması için 1847 yılında patent başvurusuyladır. Bu koruma ile, düz bir tıraş makinesine veya bir tıraş makinesine "sapla dik açı yapan ve bir şekilde ortak bir çapa benzeyen kesme bıçağı" takılabilir.

1875 civarında, bir kulpun üzerine yerleştirilen daha küçük bir bıçağı olan yeni bir tasarım, Kampfe Kardeşler tarafından "piyasada düz çelik tıraş makineleri gibi bir kullanıcıyı kesmeyen en iyi tıraş yöntemi" olarak pazarlandı.

Güvenli jiletlerin başlangıçta, önceki on yıllar boyunca, açık bıçaklı, düz tıraş bıçaklarına tutturulmuş çeşitli koruyucu korumalar üzerine, desenli bir tarakla korunan bir kenarı vardı.[1]

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ Waits, Robert K. (2014). A Safety Razor Compendium: The Book. ss. 96, 260, 323, 67, 81. ISBN 9781312293533.