İçeriğe atla

Saç maşası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Saç maşasının tarihi bir kullanım resmi
Elektrikli saç maşası

Saç maşası (ondüla), sıcaklık ile saçın yapısını değiştirmeye yarayan bir alettir.

Saçı kıvırmak veya düzleştirmek için kullanılan iki türü vardır. Bunların ikisi de makas şeklinde açılır. Saçı kıvırmak için olan yuvarlaktır. Düzleştirmek için olan ise uzun ve dar iki, plakadan oluşur. Günümüzde dar ve uzun plakalı olan sadece saç düzleştirmeye yaramakta, ayrıca saçta lüle de yaratılabilmektedir. Günümüzde bu dar uzun plakalı olan alet saç maşası değil, saç düzleştiricisi olarak anılmaktadır. Ancak yine de saç maşası grubuna girmektedir. Diğer yuvarlak olan ise saç düzleştirici de olduğu gibi lüle yapabilmekte, ayrıca her türlü dalga da yapabilmektedir.

Çoğu model elektrik ısısı kullansa da; kablosuz olan modeller tipik olarak bütan kullanmaktadır.[1]

İlk bilinen saç düzleştirme çalışmaları "Ian Gutgold" kimyasal denemeleri olarak sayılsa da, bu deneylerin sonucu genellikle yanık kafa derileri ile sonuçlanmıştır.[2]

1906 yılında, Simon Monroe 7 metal dişten oluşan bir saç düzleştiricinin patentini aldı.[3] Ancak 1909'da, Isaac K. Shero günümüzdeki kullanılan modellere benzeyen ısıtılmış iki düz demirden oluşan saç düzleştiricinin patentini aldı.[4]

Saç maşaları aslen 1920'li senelerde ortaya çıkarak kendini göstermeye başlamıştır. Her ne kadar 1920'li yılların başında ortaya çıksa da, ancak 50 sene kadar kullanılıp büyük bir değişim geçirmiştir. Saç maşaları günümüzde kullanılan makinelerden farklı olarak, 1920'li yıllarda maşa bir makas şeklinde bir demirdi ve bunu islim denilen bir ısıtıcının üzerinde ısıtılarak saça uygulanıyordu. Fakat bu demiri Fransız bir kuaför maşaya çevirdi ve günümüzdeki şeklini aldı.

1960 yılında icat edilen elektrikli Ondüla saç maşası bu demirin kullanılmasını azalttı ve sonlandırdı. Fakat bu ilk elektrikle çalışan maşa bildiğiniz gibi insanları saçlarına olan zararı azaltmadı. Bunun nedeni bu ilk maşanın ısı ayarının olmamasıydı ve saça zarar verebiliyordu.

Günümüzde saç maşaları gelişerek teflona hatta seramik olmuş ısıyı, hem çok iyi iletip hem de saçı yakmayan iyonik maşalar icat edilmiştir.

  1. ^ "wiseGEEK: "What Is a Butane Curling Iron?"". 28 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2012. 
  2. ^ Polliski, Edie. "Origins of Flat Iron". Hair Flat Iron Training Council. 14 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2012. 
  3. ^ "Hair Straightener Patent Number 819444". 12 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2012. 
  4. ^ "Hair Straightener Patent Number". 12 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2012. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]