Genital bölge ağdası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kısmi Brezilya ağdasından sonra bir kadının genital bölgesi

Genital bölge ağdası, kasık kıllarının alınmasıdır. Vücut sanatının alanlarından biri olarak aynı zamanda bir dizi prosedür (güzellik salonu ya da ev yapımı), sıkı bir dizide gerçekleştirilir ve çekici bir görüntü yaratmak için özel teknikler kullanılır. Kasık bölgesinde geçici ve kalıcı kıl stili, kıvırcık epilasyon, vajazzle veya dekoratif ögelerle diğer ek dekorasyon yapılır.[1] Uygulama esas olarak kadınlarla ilişkilendirilirken, erkeklerin kasık kıllarını çıkarmak için erkek ağdası yapılır.

Teknik[değiştir | kaynağı değiştir]

Kasık kılları; ağda, tıraş, elektroliz, lazer epilasyon veya kimyasal tüy dökücü kremler gibi çeşitli yollarla alınabilir. Ağda, kişinin almak istediği kasık kıllarına sıcak ağda uygulanması ile yapılır. Bir kişiye daha önce hiç ağda yapılmamışsa veya uzun süredir ağda yapılmamışsa, ağdadan önce kasık kıllarının makas veya elektrikli ustura ile kesilmesi gerekebilir. Ağdadan önce genellikle bölgeye antiseptik bir temizleyici ve toz uygulanır. Kasık bölgesi vücudun en hassas bölgelerinden biridir ve işlem sırasında tahriş olmaması için özel dikkat gösterilmelidir.

Stiller[değiştir | kaynağı değiştir]

Bazı insanlar kasık kıllarını sosyal trendlere veya kendi istekleri doğrultusunda modifiye eder. Bazı kadınlar labialarındaki kılları alırken kasık höyüğündeki kıllarını şekillendirmek için bırakabilirler. Kasık kılları birkaç basit sınıflandırmaya göre şekillendirilebilir. Aşağıda Bikini ağdasındaki sınıflandırmalara yer verilmiştir.

Doğal[değiştir | kaynağı değiştir]

"Doğal" Alınmamış, kesilmemiş veya şekillendirilmemiş kasık kıllarını ifade eder.

Amerikan Ağdası[değiştir | kaynağı değiştir]

Amerikan ağdası, yalnızca bir mayo tarafından kapatılmayacak olan kasık kıllarının alınmasıdır. Aynı zamanda "temel bikini ağdası", "üçgen" veya "bikini çizgisi" olarak da bilinir.

Amerikan Ağdası: Kıllar bikinin kapatağı yerler hariç alınmış ve tıraş edilmiş.

Fransız Ağdası[değiştir | kaynağı değiştir]

Fransız Ağdası: Vulvanın üzerinde bir kıl şeridi bırakılmış

Fransız ağdası (bazen "Landing Strip" veya "kısmi Brezilya ağdası" olarak adlandırılır), vulvanın hemen üzerinde yaklaşık 4 cm genişliğinde ve 7 cm uzunluğunda dikey bir kasık tüyü şeridi bırakır . Anüs bölgesi ve labia çevresindeki kıllar alınabilir.

Brezilya Ağdası[değiştir | kaynağı değiştir]

Brezilya Ağdası: Tüm kıllar alınmış

Brezilya ağdası (veya sfenks ağdası), pelvik bölge, vulva, labia, perine ve anüsteki tüm kasık kıllarının çıkarılması ve bazen de mons pubis üzerinde ince bir saç şeridinin bırakılmasıdır. Brezilya ağdası aynı zamanda tam Brezilya ağdası, tam bikini ağdası veya Hollywood ağdası olarak da bilinir .

Sağlık[değiştir | kaynağı değiştir]

2016 yılında, Amerikan Tabipler Birliği Dergisi, yaptığı bir ankette, ankete katılan 3.316 Amerikalı kadından %84'ünün ömür boyu kasık kılı bakımı yaptığını ve %59'unun ağda için birincil motivasyonların hijyen için olduğunu bildirdiği bir çalışma yayınladı.

Bikini ağdasının yaygınlaşmasıyla küresel kasık biti vakalarında ciddi düşüş gözlemlendi. Bununla birlikte, bikini bölgelerini ağdalayan veya tıraş eden kadınlarda folikülitte veya kıl folikülü sebebiyle yaşanan enfeksiyonlarda son zamanlarda bir artış olduğu bildirildi .

Sosyal Tutumlar[değiştir | kaynağı değiştir]

İslam'da istenmeyen vücut kıllarının alınması fıtrat olarak bilinir . Batı toplumlarında kadın vücut kıllarının (baş kılları, kirpikler ve kaşlar hariç) alınması geleneksel bir olay olduğunda uygun görülmüştür . Özellikle 1946 yılından itibaren bikininin moda haline gelmesi ve popülaritesinin artmasıyla mayo boyutlarının küçülmesi ve mayolarda eteğin kaldırılmasıyla birlikte kasık kıllarının şekillendirilmesi de moda olmuştur. Daha fazla kasık kıllarını alma uygulaması, kalçaları açığa çıkaran tanga gibi daha kısa mayoların popülaritesi veya modası ile devam etti .

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 28 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Kasım 2018. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]