Wish You Were Here (Pink Floyd albümü)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Wish You Were Here
Pink Floyd stüdyo albümü
Yayımlanma 15 Eylül 1975
Kaydedilme Abbey Road Studios, Londra, Birleşik Krallık
Tarz Progressive Rock
Süre 44:28
Şirket Harvest (UK), Columbia (US)
Yapımcı Pink Floyd
Pink Floyd kronolojisi
'Masters of Rock'
(1974)
Wish You Were Here
(1975)
'Animals'
(1977)

Wish You Were Here, İngiliz rock grubu Pink Floyd'un dokuzuncu stüdyo albümü. 12 Eylül 1975'te Harvest Records ve Columbia Records tarafından piyasaya sürüldü. Pink Floyd'un Avrupa turnesi boyunca bestelediği parçalardan oluşan Wish You Were Here, 1975'te Londra'daki EMI Stüdyoları'nda (sonraki adıyla Abbey Road Stüdyoları) kaydedildi.

Albümün öne çıkan temaları yabancılaşma ve müzik piyasasının eleştirisidir. Albümün büyük kısmını dokuz kısımdan oluşan "Shine On You Crazy Diamond" kaplar. Bu parça, yedi yıl önce akıl sağlığı sorunları nedeniyle gruptan ayrılan kurucu üye Syd Barrett'a adanmıştır.

Wish You Were Here ilk çıktığında eleştirmenlerden karışık yorumlar aldı ve grubun önceki çalışmalarına kıyasla zayıf bulundu. Ancak ilerleyen zamanlarda albüm, eleştirmenlerin büyük beğenisini topladı ve tüm zamanların en iyi albümleri arasında gösterilmeye başlandı. Klavyeci Richard Wright ve gitarist David Gilmour da bu albümün en sevdikleri Pink Floyd albümü olduğunu açıkladı. ABD ve İngiltere listelerinde bir numaraya yükselen albüm, dünya çapında 20 milyondan fazla satıldı.

Arka plan[değiştir | kaynağı değiştir]

Dark Side Of The Moon'un büyük başarısı Pink Floyd üstünde büyük bir baskı yaratıyordu. Grubun bu baskıda ilk kaydettiği şarkı "Shine On You Crazy Diamond" olmuştu. "Have A Cigar" ve "Welcome To The Machine" ise müzik endüstrisi ve yaşanılan baskıyı anlatan iki eser oldu. albümler kaydedilirken grup elemanları arasındaki sürtüşmeler artıyordu. Bu albüm Richard Wright'ın 1994 tarihli The Division Bell'e kadarki son beste çalışmalarını içeriyordu. Have A Cigar şarkısına Roy Harper vokal yapmıştır. Albüm kapağında bulunan fotoğrafta ateşe verilmiş olan kişi ise "Ronnie Rondell"dır. Bu sahne yaklaşık 15 kere çekilmiş, çekim sırasında 20 kişilik yangın söndürücülü ve acil müdahale ekibi hazır bulunuyordu.

Albüm kayıtları sırasında grubun yıllardır görüşmediği Syd Barrett stüdyoya girmiştir. Uzun süre sessiz bir şekilde oturan şişman ve kel Barrett'i hiç kimse tanıyamamış ancak tanıyınca grup üyeleri gözyaşlarına boğulmuşlardır. Ona albümden bir şarkıyı dinlettirmişler ancak o hiçbir tepki vermemiştir. Have A Cigar'ın kayıtları sırasında ise Roger Waters Syd Barrett'i sigarası elinde ancak hiç içilmemiş ve tamamen kül olmuş şekilde dururken görmüş ve daha sonra bu sahneyi ve o günkü Syd Barrett imajını Pink Floyd: The Wall filminde kullanmıştır. O günden sonra grup üyeleri onu ölümüne dek hiçbir zaman görmemişlerdir.

Şarkı Listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bütün şarkı sözleri Roger Waters tarafından yazılmıştır.

A yüzü
No. BaşlıkBesteci(ler)Vokaller Süre
1. "Shine On You Crazy Diamond (Parts I–V)"  Gilmour, Waters, WrightWaters 13:30
2. "Welcome to the Machine"  WatersGilmour 7:31
B yüzü
No. BaşlıkBesteci(ler)Vokaller Süre
1. "Have a Cigar"  WatersHarper 5:08
2. "Wish You Were Here"  GilmourGilmour 5:40
3. "Shine On You Crazy Diamond (Parts VI–IX)"  Gilmour, Waters, WrightWaters 12:31