İçeriğe atla

The Dark Side of the Moon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dark Side Of The Moon
Pink Floyd stüdyo albümü
Yayımlanma1 Mart 1973
KaydedilmeAbbey Road Stüdyoları, Londra, Birleşik Krallık
TarzProgresif rock
Süre43:00
ŞirketHarvest (UK), Capitol (US)
YapımcıPink Floyd
Pink Floyd kronolojisi
'Obscured By Clouds'
(1972)
The Dark Side Of The Moon
(1973)
'A Nice Pair'
(1973)

The Dark Side of the Moon (Türkçe: Ay'ın Karanlık Yüzü), İngiliz rock grubu Pink Floyd'un 1 Mart 1973 çıkışlı sekizinci stüdyo albümüdür. Albüm, Haziran 1972 ve Ocak 1973 tarihleri arasında Abbey Road Studios'ta kaydedilmiştir. Kayıt başlamadan önce canlı performanslar sırasında geliştirilen bu albüm, grubun zorlu yaşam koşulları sırasında karşılaştığı baskılara odaklanacak ve aynı zamanda gruptan ayrılan eski grup üyesi Syd Barrett'ın zihinsel sağlık sorunlarını da ele alacak bir konsept albüm olarak tasarlandı.

The Dark Side of the Moon, eleştirmenlerce en çok beğenilen albümler arasında yer alıyor ve çoğu zaman tüm zamanların en iyileri arasında profesyonel listelerde yer alıyor. Albümün başarısı Pink Floyd 'un dört üyesine de uluslararası şöhret, zenginlik ve takdir kazandırdı. The Dark Side of the Moon, 2013 yılı itibarıyla dünya çapında 45 milyondan fazla kopya satarak grubun en çok satan albümü, 1970'lerin en çok satan albümü ve tarihin en çok satan dördüncü albümü oldu. 2012 yılında albüm, Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi veya estetik açıdan önemli" olduğu gerekçesiyle Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Kayıt Sicilinde korunmak üzere seçildi. 1999'da Grammy Onur Listesi'ne alındı.

Şarkı Listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkı sözlerinin tamamı Roger Waters tarafından yazılmıştır.

A yüzü
No. BaşlıkBesteci(ler)Vokaller Süre
1. "Speak to Me"  MasonEnstrumantal 1:30
2. "Breathe"  Waters, Gilmour, WrightGilmour 2:43
3. "On the Run"  Gilmour, WatersEnstrumantal 3:30
4. "Time" ("Breathe (Reprise)" ile birlikte)Mason, Waters, Wright, GilmourGilmour ve Wright 6:53
5. "The Great Gig in the Sky"  Wright, Clare TorryClare Torry 4:15
B yüzü
No. BaşlıkBesteci(ler)Vokaller Süre
1. "Money"  WatersGilmour 6:30
2. "Us and Them"  Waters, WrightGilmour ve Wright 7:34
3. "Any Colour You Like"  Gilmour, Mason, WrightEnstrumantal 3:24
4. "Brain Damage"  WatersWaters 3:50
5. "Eclipse"  WatersWaters 1:45

Listeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Liste (1973) Tepe
noktası
Australian ARIA Albums Chart[1] 11
Belgian Ultratop 50 Albums (Flanders)[1] 42
Belgian Ultratop 50 Albums (Wallonia)[1] 28
Canadian RPM 100 Albums[2] 1
Dutch LP Top 20[1] 2
Finnish Albums Chart[1] 10
French SNEP Albums Chart[1] 94
Italian FIMI Top 20 Albums[1] 2
New Zealand RIANZ Top 40 Albums[1] 1
Norwegian VG-lista Top 40 Albums[1] 2
UK Albums Chart[3] 2
US Billboard Top LPs & Tapes[3] 1
Liste (1994) Tepe
noktası
US Billboard Top Pop Catalog Albums 1
Liste (2003) Tepe
noktası
US Billboard Top Pop Catalog Albums 1

Etkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu albümle Pink Floyd eski gitarist/şarkı yazarları Syd Barrett'ın psikedelik etkilerinden kurtulmuş, kendi tarzını keşfetmiştir. Gruptaki bu değişikliğin nedeni David Gilmour'un gruba gitarist olarak dahil olmuş olmasıdır. Wish You Were Here, Animals ve The Wall gibi Dark Side of the Moon'u müteakip piyasaya sürülen albümlerde de bu tarz hissedilir. Dark Side of the Moon bu bakımdan Pink Floyd için bir milat gibidir.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Dark Side of the Moon, modern yaşamın normal insanlar üzerindeki etkilerini anlatmaktadır. Örneğin, bir uçağın yere çakılma sesiyle başlayan "On the Run" uçuş korkusunu işlemektedir. "Time", zamanın biz farkına varmadan ne kadar da hızlı geçtiğini anlatmaktadır. "The Great Gig In The Sky", ölümün doğası hakkındadır. "Money", zenginliğin insana etkilerini ironik bir şekilde anlatmaktadır. "Any Colour You Like" diğer şarkılar kadar açık bir mesaj bulundurmasa da insandaki karar verme ve seçim korkusunu anlatır. "Brain Damage", toplumun yanlışlarının belki de sadece "deliler" tarafından fark edilebileceğini söyler. Bu şarkıda grubun eski üyesi Syd Barrett ile ilgili temalar da bulunmaktadır. Aynı zamanda albümün içinde "dark side of the moon" sözü geçen tek şarkısıdır. Son olarak "Eclipse", insan hayatındaki her şeyin aslında uyum içinde olması gerekirken bu uyumun asla yakalanamamasını anlatmaktadır. Albüm, "There is no dark side of the moon, really. Matter of fact it's all dark." sözleriyle biter.

Kayıtlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Albüm, daha önce rock müzikte kullanılmamış ses teknikleriyle öne çıkmıştır. Örneğin "Time" adlı eserin girişinde eski saat sesler düzensiz olarak çalmaktadır. "Money" parçasının girişindeki ses olayları kesip yapıştırılarak tekrar ettirilmiştir ve de albüm boyunca duyulan kalp atışı sesi özel olarak ayarlanmış bir davuldan yaratılmıştır. "On the Run" ve "Speak To Me"deki ses efektleri de yeni bulunmuştur. Albümün sonunda ise bir hata ile çok az bir şekilde The Beatles'ın "Ticket To Ride" parçası duyulmaktadır.

Albüme müzikal açıdan bütün Pink Floyd üyeleri katkıda bulunmuşlardır. Sözlerin hepsini ise Roger Waters yazmıştır. Waters, gruptaki tabiri uygunsa ağırlığını sonraki albümlerde daha da gösterecektir. "The Great Gig In The Sky" şarkısının sözsüz vokallerini Clare Torry yapmaktadır. 2006'da Torry, şarkının yazımında kendisinin de payı olduğunu iddia ederek dava açmıştır ve kazanmıştır. Şarkılarda duyulan sesleri ise grup üyeleri, tanıdıklarıyla yaptıkları röportajlardan seçerek albüme koymuşlardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d e f g h i Pink Floyd —The Dark Side of the Moon (album), ultratop.be, 21 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi, erişim tarihi: 22 Eylül 2009 
  2. ^ RPM100 Albums — Top Albums/CDs — Volume 19, No. 13, May 12, 1973, collectionscanada.gc.ca, 14 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi, erişim tarihi: 4 Mayıs 2010 
  3. ^ a b Rees first1 = Dafydd; Crampton, Luke (1991), Rock Movers & Shakers, ABC-CLIO, s. 388, ISBN 0-87436-661-5