İçeriğe atla

Santigrat

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Santigrat, iki ölçme değeri arasının 100'e bölümüyle elde edilen değer. Santigrat, °C sembolü ile gösterilmektedir. Terim, metrik sistem ile birlikte 18. yüzyılda Fransa'da ortaya çıkmıştır.

Köken[değiştir | kaynağı değiştir]

Tanımdan anlaşılabileceği gibi santigrat, gratın (grad = derece) yüzde biridir. Yüz anlamındaki centum ve derece anlamındaki gradus Latince kelimelerinin birleştirilmesi ile türetilmiştir.[1] Kelime günümüzdeki kullanım biçimi ile Türkçeye Fransızcadan girmiştir.[2]

Santigrat ve celsius[değiştir | kaynağı değiştir]

1954'te Kelvin ölçeğinden 273,15 çıkararak tanımlanan Celsius ölçeği, 1887'de tanımlanan santigrat ölçeğine çok yakındır. Arada günlük kullanımda göz ardı edilebilecek bir fark olduğundan derece celsius ile santigrat, dönüşümlü olarak kullanılabilir. Santigrat, aynı zamanda açı ölçmekte de kullanıldığı için birçok dilde kullanımını aynı zamanda da daha kesin bir ölçek olan derece celsiusa bırakmışsa da Türkçede yaygın olarak kullanılmaktadır.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Çevrimiçi Etimoloji Sözlüğü (İng.)". 20 Aralık 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Haziran 2006. 
  2. ^ TDK Sözlük[ölü/kırık bağlantı]
  3. ^ "Centigrade and Celsius Temperature Scales". 3 Temmuz 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Haziran 2006. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]