Animals (albüm)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Animals
Pink Floyd stüdyo albümü
Yayımlanma23 Ocak 1977
KaydedilmeBritannia Row Stüdyoları, Birleşik Krallık
TarzProgressive rock
Süre41:51
ŞirketHarvest (UK), Capitol (US)
YapımcıPink Floyd
Pink Floyd kronolojisi
'Wish You Were Here'
(1975)
Animals
(1977)
'The Wall'
(1979)

Konusunu George Orwell'in Hayvanlar Çiftliği isimli kitabından alan, Pink Floyd albümü. Sonradan telif hakları davalarına konu olacak "domuz" sembolü bu albümde ortaya çıkmıştır. Animals, Rick Wright ile Roger Waters arasındaki sorunların billurlaştığı albümdür aynı zamanda. Britannia Row Stüdyolarında Nisan-Kasım 1976 tarihleri arasında kayıtları yapılmıştır. Birleşik Krallık'ta 23 Ocak 1977, ABD'de 2 Şubat 1977'de yayınlanmıştır.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Animals, George Orwell'in politik fablı Hayvan Çiftliği temel alınarak yapılmıştır. Roman stalinizm'i eleştirirken, albüm kapitalizm'i eleştirir niteliktedir. Domuzlar yöneticileri, köpekler kanun adamlarını, koyunlar halkı sembolize eder. Ayrıca Sheep şarkısı, Eski Ahit'teki "Psalm 23" ayetine göndermede bulunur (Tanrı benim çobanımdır.). Pigs on the Wing ise diğer üç şarkının öfkesini yumuşatan umut dolu bir aşk şarkısıdır.

Şarkı listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tüm şarkılar Roger Waters tarafından yazılmıştır.

A yüzü
No. BaşlıkBesteci(ler)Lead vocals Süre
1. "Pigs on the Wing 1"  WatersWaters 1:24
2. "Dogs"  Gilmour, WatersGilmour, Waters 17:06
B yüzü
No. BaşlıkBesteci(ler)Lead vocals Süre
1. "Pigs (Three Different Ones)"  WatersWaters 11:28
2. "Sheep"  WatersWaters 10:21
3. "Pigs on the Wing 2"  WatersWaters 1:27
  • Dogs'un orijinal adı "You Gotta Be Crazy" olup, 1974 ve 1975 yıllarındaki konserlerde çalınmıştır.
  • Sheep'in orijinal adı "Raving and Drooling" olup, Dogs gibi o da 1974 ve 1975 yıllarındaki konserlerde çalınmıştır.
  • Pigs on the Wing, Roger Waters'ın sonradan karısı olacak Caroline'e yazdığı aşkı konu edinen şarkılardır. Albüm konsepti içindeki yerleri ise zorluklara karşı birlikteliliğin önemine yaptıkları vurgulmadır.

Albüm Kapağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kapak fikri Roger Waters'dan çıkmıştır, uygulamayı ise Storm Thorgerson'ın firması Hipgnosis yapmıştır. Waters kapakta kullanılacak fotoğrafın çekiminde hile yani fotomontaj yapılmaması konusunda ısrarcı olmuş, bu yüzden Hipgnosis çaresiz, büyük bir domuz balonu yaptırmıştır. Battersea Güç Santrali'nde fotoğraf çekimi yapılacağı gün kaçarsa vurması için bir nişancı ile balon getirilmiş. Fakat, hava çok kötü olunca çekim ertlenmiş, ertesi gün ise rüzgarın etkisiyle balonu tutan ipler kopmuş ve 11 kişilik fotoğrafçı, 3 kişilik film ekibi, yöneticiler ve kalan ekibin gözleri önünde; nişancı tekrar gelmesi söylenmediğinden gelmediği için domuz gökyüzünde kaybolmuştur. Sonuç olarak domuz kapağa fotomontajla eklenmiştir. Daha sonra domuz Kent yakınlarında bir çiftçinin tarlasında bulunmuştur.

Grup Üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Katkıda Bulunanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Snowy White - Gitar ("Pigs On The Wing" (8-track cartridge versiyonu))
  • Brian Humphries - Mühendis
  • Storm Thorgerson - Kapak Dizaynı
  • Aubrey Powell - Kapak dizaynı

Liste Başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Birleşik Krallık'ta 2, ABD'de 3. sıraya çıkmıştır. Daha fazla yükselememesinin ve üst sıralarda az kalmasının sebebi şarkıların uzunluğu ve bass'ın radyolarda çalmaya izin vermeyecek tonda olmasıdır. ABD'de 12 Şubat 1977'de Altın, 10 Mart 1977 Platin ödülü almıştır. Selefi olan Dark Side of the Moon (albüm) ve Wish You Were Here'a kıyasla düşük bir başarıya sahiptir.

Albüm Hakkında Söylenenler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • "This was a bit of a return to the group feel, quite a cheerful session as I remember. We did it in our own studio, which we'd just built. By now Roger was in full flow with the ideas, but he was also really keeping Dave down, and frustrating him deliberately" (Grup ruhuna geri dönüş olduğunu söyleyebilirm bu albüm için, bol bol güldüğümüzü hatırlıyorum. Yeni yaptığımız kendi stüdyomuzda kaydettik. Bu dönemde Roger yeni fikirlerle dolup taşıyordu ama aynı zamanda Dave'i gerçekten zorluyor onu engelliyordu)... Nick Mason
  • "On Animals I was the prime musical force. Roger was the motivator and lyric writer." (Animals'ta esas müzikal güç bendim. Roger şarkı sözlerini yazan, hareketi sağlayandı)... Dave Gilmour