Arrow (dizi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Arrow
Arrow logo.jpg
Format Süperkahraman
Tür Süperkahraman
Drama
Gizem
Aksiyon
Macera
Proje tasarımcısı Greg Berlanti
Marc Guggenheim
Andrew Kreisberg
Senarist Greg Berlanti
Marc Guggenheim
Andrew Kreisberg
Mort Weisinger
Yönetmen David Nutter
Başrol Stephen Amell
Emily Bett Rickards
David Ramsey
Willa Holland
Echo Kellum
Paul Blackthorne
Tema müziği bestecisi Blake Neely
Ülke Kanada
 ABD
Sezon sayısı 8
Bölüm sayısı 170
Yapım
Mekân Vancouver, British Columbia, Kanada
Gösterim süresi 43 dakika
Yapım şirketi Warner Bros. Television
Berlanti Television
DC Comics
Dağıtımcı firma Warner Bros. Television Distribution
Yayın bilgileri
Kanal The CW
Resim formatı 1080i (HDTV) / 720p (HDTV)
Ses formatı Dolby Digital 5.1
Yayın tarihi 10 Ekim 2012 (2012-10-10) - 28 Ocak 2020 (2020-01-28)
Durumu Sona Erdi
Kronoloji
İlişkili programlar The Flash (dizi) Legends of Tomorrow Constantine (dizi)
Dış bağlantılar

Arrow Greg Berlanti, Marc Guggenheim ve Andrew Kreisberg tarafından geliştirilen bir Amerikan aksiyon-macera dizisidir. Bu dizi DC Comics tarafından yayımlanan Green Arrow çizgi romanındaki kostümlü suç mücadelecisi süper kahramana dayanır. 2012'nin geç vakitlerinde, 10 Ekim 2012 tarihinde Kuzey Amerika'da The CW kanalında gerçekleşen uluslararası yayınla televizyonda gösterildi. Dizi Lian Yu ismindeki ıssız bir adada beş yıl mahsur kaldıktan sonra ülkesine dönüp suç ve yolsuzlukla mücadele eden Oliver Queen'in (Stephen Amell) hayatını konu alır. 22 Ekim 2012 tarihinde The CW kanalından tam sezon için onay almış ve 8 sezon devam etmiştir 28 Ocak 2020'de sona ermiştir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

1.Sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

Starling Şehri'nin ünlü milyarder playboy olan Oliver Queen (Stephen Amell) bir gemi kazasında babası Robert Queen'i ve sevgilisi Laurel Lance'in (Katie Cassidy) kız kardeşi olan Sara Lance'i (Caity Lotz) kaybettikten sonra beş yıl bir adada mahsur kalır. Herkes onun da yattakilerle birlikte öldüğünü düşünmektedir. Oliver Starling Şehri'ne döndükten sonra annesi Moira Queen (Susanna Thompson), şirketin eski mali işler müdürü yeni CEO'su olan üvey babası Walter Steele (Colin Salmon) ve küçük kız kardeşi Thea (Willa Holland) ile tekrar bir araya gelir.

5 yıl aradan sonra sosyeteyi yakalamaya çalışan ve gündüzleri normal hayata uyum sağlamaya çalışıp geceleri ise Babasının eski fabrikasında işlettiği kulübü kamuflaj olarak kullanıp yeşil başlıklı bir kanunsuza dönüşen Oliver, babasının ölmeden önceki son dileği olan Queen ailesinin yanlışlarını düzeltmek için, Starling Şehri'ni eski şanına kavuşturabilmek için, sosyetenin hastalıklarıyla savaşır. Oliver'in kanunsuz kimliği, kızı Sara'nın ölümünden ve eşinin onu terk etmesinden dolayı Oliver'i suçlayan ve kendini kanunsuzu yakalamaya adamış olan dedektif Quentin Lance'in (Paul Blackthorne) odağı haline gelir. Oliver'in sürekli koruması olan John Diggle (David Ramsey) daha sonra adalet için Oliver'in savaşına katılır. Oliver'in annesi Moira da bazı sırlar saklamaktadır. Oliver'in o yatta ölmediğinden ve adada mahsur kaldığından haberi vardır. Çünkü yat sabote edilmiştir.

Babasının verdiği defterdeki hedefleri seçen Oliver, sırayla şehre karşı büyük suçlar işleyenlerin peşine düşer. Starling şehri artık onu "Arrow" olarak tanır.

2.Sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

Oliver ilerleme kaydederek gittikçe bir kahraman olmaya adım adım daha yaklaşır 5 yıllık gizemli geçmişininde yaptığı yolculuklar zaman zaman gün yüzüne çıkar vücudundaki birçok dövme geçmişinden kalmadır ve hepsinin bir özelliği bulunmaktadır. Sezon İçerisinde Barry Allen (Grant Gustin) Dizinin 8.bölümünde meydana çıkar. Barry, Starling Şehri'ne aşırı güçlü bir adamı araştırmaya gelmiştir. Senaristlerin asıl amacı karakteri hem tanıtmak hem de daha başlamamış olan The Flash dizisinin temelini atmaktır. Arrow'un bir diğer özelliği sezon içerisinde Deathstroke denilen bir karakter vardır . Bu sezonda Lian Yu'dan çok eski bir dostu ve çizgi romanlarda baş düşmanı olan Slade Wilson (Manu Bennent) Oliver'ın sevdiği her şeyi almak için Starling Şehrine geliyor.

3.Sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

Oliver Artık başkalarına ilham olmaya başlamıştır. Sezon içerisinde yeni süper kahramanlar ortaya çıkmıştır: Speed - Arsenal - Roy Harper (Colton Haynes) Oliver'ın kendi eğitti çizgi romanlarda sıkça bulunan bir karakterdir. Sezonun Ana Konusu Sara Lance ' in Suikastçiler Birliği'ne dönmesinden sonra Starling Şehri'nde öldürülmesidir. Oliver'ın bu konuyu League Of Assasins (Suikastçiler Birliği) ile sorun yaşamadan halletmeye çalışmasını konu alır. Sezonun Kötüsü Ra's Al Ghul'dur. Oliver, geçmişinde Hong Kong'a gitmiştir. Orada, ARGUS isimli bir gizli servise zorla çalıştırılmıştır. Bu sırada karşılaştığı Omega Virüsü ile tanışmıştır. Ra's Al Ghul ise Starling Şehri'ne bu virüsü yaymaya çalışmıştır.

Ana Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Karakter Sezon
1 2 3 4 5 6
Stephen Amell Oliver Queen / The Arrow (Green Arrow) Ana style="background:#ddffdd;vertical-align:middle;text-align:center;" |Ana
Emily Bett Rickards Felicity Smoak Konuk Ana
Katie Cassidy Laurel Lance / Black Canary Ana Ana
David Ramsey John Diggle / Spartan Ana Ana
Willa Holland Thea Queen / Speedy Ana Ana
Paul Blackthorne Quentin Lance Ana Ana
John Barrowman Malcolm Merlyn / Dark Archer Konuk Ana Ana
Echo Kellum Curtis Holt Konuk Ana

Sezon Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Karakter Sezon
1 2 3 4 5
Colton Haynes Roy Harper / Arsenal Konuk Ana Özel Konuk
Susanna Thompson Moira Queen Ana
Manu Bennett Slade Wilson / Deathstroke Ana Özel Konuk
Caity Lotz Sara Lance / Canary Konuk Özel Konuk
Colin Donnell Tommy Merlyn Ana Özel Konuk
Celina Jade Shado Konuk
Neal McDonough Damien Dark Konuk
Brandon Routh Ray Palmer / The A.T.O.M Konuk Özel Konuk
Karl Yune Maseo Yamashiro Konuk
Audrey Marie Anderson Lyla Michaels Konuk
Cynthia Addai-Robinson Amanda Waller Konuk
Rila Fukushima Tatsu Yamashiro Konuk
Colin Salmon Walter Steele Konuk
Katrina Law Nyssa al Ghul Konuk
Matt Nable Ra's al Ghul Konuk
Grant Gustin Barry Allen / The Flash Konuk Özel Konuk
Danielle Panabaker Caitlin Snow Özel Konuk
Carlos Valdes Cisco Romon Özel Konuk
Charlotte Ross Donna Smoak Özel Konuk
Matt Ryan John Constantine Özel Konuk
Byron Mann Yao Fei Konuk
Summer Glau Isabel Rochev Konuk
Amy Gumenick Carrie Cutter / Cupid Konuk

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]