İçeriğe atla

Seks Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Seks Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey
Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask
"Seks Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey" filminin sinema afişi
YönetmenWoody Allen
YapımcıCharles H. Joffe
SenaristWoody Allen
Dr. David Reuben'in kitabından.
OyuncularWoody Allen
John Carradine
Tony Randall
Gene Wilder
Burt Reynolds
MüzikMundell Lowe
Görüntü yönetmeniDavid M. Walsh
KurguEric Albertson
StüdyoRollins-Joffe Productions
DağıtıcıUnited Artists
MGM Home Entertainment (DVD)
CinsiSinema filmi
TürüKomedi, fantezi
RenkRenkli (DeLuxe)/Siyah-beyaz kısımlar
Yapım yılı1972
Çıkış tarih(ler)i6 Ağustos 1972 ABD
Süre87 dakika
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri ABD
Dilİngilizce / İtalyanca
Bütçe2 Milyon $
Hasılat18 Milyon $ (Sadece ABD, 1973'e kadar)
Diğer adlarıEverything You Always Wanted to Know About Sex (ABD) Kısa isim

Seks Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey,[1] 1972 ABD yapımı komedi filmdir. Özgün adı Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask'tır. Dr. David Reuben'in 1969 tarihli çok satan kitabından senaryosunu Woody Allen'ın uyarlayıp yazdığı filmi yine Woody Allen yönetmiş ve başrolünde oynamıştır. Filmin diğer önemli rollerinde John Carradine, Tony Randall, Gene Wilder, Anthony Quayle, Burt Reynolds, Lou Jacobi ve Lynn Redgrave oynamışlardır.

7 ayrı skeçten oluşan bu fantastik film, her bölümünde farklı farklı yerlere göndermeler yapar. Filmde 1960'lı yılların sinemasında sıkça ele alınan cinsellik merakı ile dalga geçilmektedir. Filmi oluşturan kısa bölümlerin isimlerine bakılınca zaten filmin yapısı hakkında bir fikir edinilecektir. Bölümler şunlardır:

 1. Afrodizyaklar işe yarar mı? (Bir saray soytarısının Kraliçe'nin bekaret kemeri engeline takılması anlatılır.)
 2. Sodomi nedir? (Bir doktorun –Gene Wilder– hastasına ait olan bir koyuna aşık olması anlatılır.)
 3. Neden bazı kadınlar orgazm olmakta zorlanırlar? (Allen, başta Michelangelo Antonioni ve Federico Fellini olmak üzere 1960'ların İtalyan sinemacılarına göndermeler yapar, bölüm bu tür filmlerin bir parodisidir. Özellikle de Casanova 70 adlı filmle dalga geçer. Zaten bu bölümde oyuncular İtalyanca konuşurlar.)
 4. Travestiler aynı zamanda homoseksüel midirler? (Orta yaşlı bir adamın kadın elbiseleri ile olan deneyimleri konu edilir.)
 5. Cinsi sapık kimdir? ("Ne sapığı olduğumu tahmin edin" adlı TV bilgi yarışmasında yarışmacılar ipuçlarından diğer konuğun ne sapığı olduğunu tahmin etmeye çalışırlar. 1960'ların TV eğlence programlarının parodisidir. Görüntüler siyah-beyaz bir televizyon ekranından çekim yapılmış gibidir.)
 6. Cinsel araştırma ve deneyler yapan klinik ve doktorların bulguları kesin midir? (Bir bilim adamının yarattığı dev memenin estirdiği terör anlatılır. Frankenstein filmlerinin bir parodisidir.)
 7. Boşalma sırasında neler olur? (İnsan vücudunun içi NASA benzeri bir komuta merkezinden idare edilmekte, asker gibi üniformaları olan spermler –bir tanesi Woody Allen– paraşüt birliği tarzında hedefe doğru yönlendirilmektedirler. Bu bölümde, bilim adamlarının küçültülerek bir insanın kan damarları yolu ile vücudunun içine gönderilmelerini anlatan Fantastic Voyage –1966, y. Richard Fleischer– adlı filme göndermeler yapılmıştır.)
Aktör/Aktris Rolü
Woody Allen Soytarı/Fabrizio/Victor Shakapopulis/#1 No'lu sperm
John Carradine Dr. Bernardo
Lou Jacobi Sam Musgrave
Louise Lasser Gina
Anthony Quayle Kral
Tony Randall Operatör (Beyin)
Lynn Redgrave Kraliçe
Burt Reynolds Santral (Beyin'in asistanı)
Gene Wilder Dr. Doug Ross
Jack Barry Kendini oynuyor
Erin Fleming Kız

Film hakkında notlar

[değiştir | kaynağı değiştir]
 • Film ABD için çok düşük sayılabilecek 2 milyon dolarlık bir bütçe ile çekilmiş ama çok iyi bir gişe yaparak bir yıl içinde sadece ABD'de 18 milyon dolar hasılat toplamıştı.
 • Film Dr. David Reuben'in aynı adlı çok satan kitabından uyarlanmıştır. Kitapta onlarca bölüm yer almasına karşın film yedi ayrı bölümden oluşuyor.
 • İlk defa 1969'da yayınlanan kitap 54 dile çevrilmiş, 52 ülkede 150 milyon adet satılmıştır. Türkiye'de de 1971 yılında Artel Yayınları 'ndan Cinsellik Konusunda Bilmek İstediğiniz Herşey *Ama Sormaya Utandığınız adı ile çıkmıştı. Kitap her ne kadar yayınlandığı yıllarda devrimci bir atılım olarak kabul edilse de aslında bugün için artık modası geçmiş ve gülünç sayılabilecek birçok kavramı da içermektedir.
 • Woody Allen filmleri arasında belki de en absürt olan filmdir.
 • Filmde Fantastic Voyage, La Notte, Hamlet, 2001: A Space Odyssey gibi bazı filmlere komik göndermeler yapılmış.
 • Aslında film için 8. bir bölümün daha çekimi yapılmış ama gösterime verilmeden önce bu bölüm filmden çıkartılmış. Bölümün adı "Bir erkeği eşcinsel yapan nedir?" imiş. Ancak Allen bölüme uygun bir final bulamadığı için bu bölümü filme koymamaya karar vermiş. [1]17 Mart 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 • Filmde kullanılan müzik parçası "Let's Misbehave" bir Cole Porter bestesidir. Filmin başında ve sonunda yazılar akarken duyulur. Şarkı "Biraz edepsizlik edelim, yaramazlık yapalım" anlamına gelir ve sözleri arka plandaki tavşanların görüntüleri ile birlikte filmin ruhuna uyum sağlar.
Woody Allen sperm kostümü ile.
Filmin Türkiye'de çıkmış kitabı. Artel Yayınları, 1971
 1. ^ Türkçe isim için kaynak: "100 Yılın Yönetmeni" Atilla Dorsay, Remzi Kitabevi s.503.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]