Radyo Günleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Radyo Günleri
Radio Days
"Radyo Günleri" (Radio Days) filminin sinema afişi
YönetmenWoody Allen
YapımcıRobert Greenhut
SenaristWoody Allen
OyuncularSeth Green
Danny Aiello
Mia Farrow
Jeff Daniels
MüzikDick Hyman
Görüntü yönetmeniCarlo Di Palma
KurguSusan E. Morse
StüdyoOrion Pictures Corporation
DağıtıcıOrion Pictures Corporation
MGM/UA Home Entertainment DVD
CinsiSinema filmi
TürüKomedi,dram
RenkRenkli
Yapım yılı1987
Çıkış tarih(ler)i30 Ocak 1987 ABD
Süre88 dakika
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri ABD
Dilİngilizce
Bütçe16 Milyon $
Hasılat14,7 Milyon $
Diğer adlarıRadyo Günleri (Türkiye)
Días de radio(İspanya)
Radio Days(Diğer tüm dillerde)

Radyo Günleri 1987 ABD yapımı dramatik komedi filmidir. Özgün adı Radio Days dir.Senaryosunu Woody Allen 'ın yazıp yönettiği filmde baştaSeth Green, Danny Aiello, Mia Farrow, Jeff Daniels olmak üzere çok geniş bir oyuncu kadrosu rol almıştır. Görüntü yönetmenliğini Carlo Di Palma 'nın yaptığı filmin müzikleri Dick Hyman 'a aittir. Film Woody Allen 'ın radyo'nun altın günlerine nostaljik bir bakışı, bir övgüsüdür. Bir deyişle de Woody Allen'ın kendi Amarcord'udur. Film 2 dalda Oscar'a aday gösterilmişti.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Henüz televizyonun günlük hayata girmediği II. Dünya Savaşı yıllarında New York 'un Brooklyn bölgesinde kalabalık ailesi ile yaşayan Musevi bir çocuk olan Joe (Seth Green) 'nun hikâyesidir bu.(Joe,Woody Allen'ın çocuk halidir ve filmde anlatıcı dış ses Woody Allen'ın kendisidir).Altın çağını yaşayan radyo tam anlamı ile dönemin kralıdır ve toplum yaşamının her alanına hakimdir.Radyo büyük bir endüstridir.Radyo programları insanların yaşam tarzlarını da şekillendirir.Joe'nun en sevdiği radyo programı ise "Maskeli İntikamcı" (Masked Avenger) dır (Wallace Shawn). Ailenin diğer fertlerinin de birer favori programı vardır.Ünlülerin dedikoduları, efsane sporcular,şarkıcılar,bilgi yarışmaları,müzikaller,radyo tiyatroları hatta reklamlar gibi yüzlerce radyo programı onların gerçeklerden kaçmalarına yardımcı olurlar.Aile bireylerinin radyo ile iç içe geçmiş yaşantılarını izlerken araya serpiştirilmiş dönemin radyo programları da belgesele yakın bir tatla nostaljik bir resm-i geçit yaparlar.Bunlar arasında Orson Welles'in halkı sokaklara döken radyo piyesi Dünyalar Savaşı (The War of the Worlds) da vardır,1930'lu ve 1940'lı yılların neredeyse tüm klasik şarkıları da vardır. Bütün bunlar bir güldürü formatında verilir. Örneğin evdeki hırsızın o sırada radyoda yayınlanan 'Melodiyi tahmin edin' adlı yarışma programına evin telefonundan katılarak ev sahibine haberi olmadan ödül kazandırması gibi. Film bir anlamda Woody Allen'ın kendi Amarcord'udur, sevgili şehri New York'a bir saygı duruşudur.

Film hakkında notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Bu filmde olduğu gibi çok geniş bir oyuncu kadrosunun rol aldığı ve çok sayıda olaylar dizisini bir arada içeren film türüne Ensemble Film adı verilmektedir.
  • Mia Farrow ve Diane Keaton'ın her ikisi de uzun süre Woody Allen 'la birlikte olmuş ve filmlerinin çoğunda rol almışlardı.Bu film her ikisinin de birlikte rol aldığı tek Woody Allen filmidir.
  • "Radyo Günleri" Woody Allen 'ın en kişisel filmlerinden biridir.Bu bakımdan Federico Fellini 'nin Amarcord filmi ile benzerlikler taşır.

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Kazandıkları:

Adaylıkları:

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin Müziği[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmde kullanılan müzik parçaları şunlardır:

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]