İçeriğe atla

Broadway Danny Rose

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Broadway Danny Rose
Broadway Danny Rose
Filmin Almanya^da basılmış bir sinema afişi
YönetmenWoody Allen
YapımcıRobert Greenhut
SenaristWoody Allen
OyuncularWoody Allen
Mia Farrow
Nick Apollo Forte
KurguSusan E. Morse
DağıtıcıOrion Pictures Corporation
CinsiSinema filmi
Yapım yılı1984, Amerika Birleşik Devletleri ABD
Süre84 dakika
Dilİngilizce

Broadway Danny Rose, Woody Allen'ın yazıp yönettiği 1984 yapımı bir ABD filmidir. Yapımcılığını Robert Greenhut'ın üstlendiği filmde, bir menajer olan "Danny Rose"u canlandıran Woody Allen'a Mia Farrow ve Nick Apollo Forte eşlik etmiştir. Görüntüleri Carlo Di Palma'ya, kurgusu Susan E. Morse' a ait olan film, New York'ta çekilmiştir.


Film, bir menajer olan "Danny Rose"un (Woody Allen)'ın hayatının bir bölümünü anlatmaktadır. Danny' nin aktif olarak çalıştığı dönemlerden iyi bilen bir grup aktör, yıllar sonra bir kafede yemek yerken birbirlerine, artık bir Broadway efsanesine dönüşmüş olan Danny Rose hakkında bildikleri hikâyeleri anlatırlar. Film, her biri Danny Rose ile ilgili başka bir parçayı tamamlayan bu hikâyelerin bir toplamı olarak düzenlenmiştir.

Danny, menajeri olduğu kişilere kendi olanakları sonuna kadar kullanarak yardım eden biridir. Ancak her seferinde başarılı olan müşterilerini elinden kaçırmaktadır. Oldukça özgün bir tip olan Danny, zaman zaman hiç umut vaadetmeyen yeteneksiz kişilerle çalışıp onları belirli bir seviyeye getirimeyi başarsa da kısa süre sonra daha ünlü menajerler bulan bu kişilerce terk edilmektedir.

Danny' nin bu sefer uğraştığı kişi Danny'den başka kimsenin birlikte çalışmak için bir sebep göremediği unutulmuş ve alkolik bir şarkıcı olan "Lou Canova Nick Apollo Forte" dir. Danny, tüm sorunlarına ek olarak metresi "Tina" (Mia Farrow) ile sorunlar yaşayan Lou'nun hem sahne hem de özel hayatını bir düzene sokar. Bu esnada Lou'nun sevgilisi Tina' dan çok etkilenir. Tam Lou'yu yeniden ünlü etmeyi başarmışken Tina' nın desteği ile başka bir menajer bulan Lou onu yüzüstü bırakır. Yine yapayalnız kalan ve başarısız olan Danny, her şeyden umudunu kesmişken aslında Tina tarafından sevildiğinin farkına varır.

Oyuncu Rol
Woody Allen Danny Rose
Mia Farrow Tina Vitale
Nick Apollo Forte Lou Canova
Sandy Baron Kendisi
Corbett Monica Kendisi
Jackie Gayle Kendisi
Morty Gunty Kendisi
Will Jordan Kendisi
Howard Storm Kendisi
Jack Rollins Kendisi

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]