Zelig

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Zelig
YönetmenWoody Allen
YapımcıRobert Greenhut
AnlatıcıPatrick Horgan
Oyuncular
Woody Allen
MüzikDick Hyman
KurguSusan E. Morse
StüdyoOrion Pictures
DağıtıcıWarner Bros.[1]
ÜlkeABD
Dilİngilizce
Hasılat$11,798,616 (ABD)[1]

ZeligWoody Allen tarafından yazılan ve yönetilen, Mia Farrow ve Allen'ın başrollerde oynadığı 1983 Amerikan yapımı mokümanter tarzı film. Allen, topluma uyum sağlama ve insanlardan tarafından sevilme isteği nedeniyle, çevresindeki güçlü kişiliklerin özelliklerini edinen, gizemli Leonard Zelig'i canlandırıyor. Film, Zelig'in 1920'lerde meşhur olduğu dönemi anlatan ve günümüz aydınlarından analizler içeren bir belgesel olarak sunuluyor.

Film, dönemin iç içe geçmiş arşiv görüntülerinden ve gerçek tarihi olayların yeniden sahnelenmesinden oluşan 1920'lerin siyah-beyaz haber filmi tarzında fotoğraflanıyor ve anlatılıyor. Günümüzden renkli bölümler ise aralarında Susan Sontag ve Saul Bellow'un da bulunduğu gerçek ve kurgusal karakterlerle görüşmeler içerir.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

1920 ve 1930'ları konu alan film, görünüşünü etrafındaki insanlara dönüştürme yeteneği ile benzersiz bir adam olan Leonard Zelig (Woody Allen) karakteri üzerine yoğunlaşıyor. F. Scott Fitzgerald ilk olarak, zengin konukları ile ağdalı bir Boston aksanı ile konuşup Cumhuriyetçi kaygılarını paylaştığı, buna karşılık mutfaktaki hizmetçilere karşı kaba bir tavır takınıp bir Demokrat gibi davrandığı bir partide Zelig'i fark ediyor. Kısa süre içinde "bukalemun insan" olarak uluslararası üne kavuşuyor.

Zelig'in karakterinin tanıklarından biri olan Bruno Bettelheim şu açıklamayı yapıyor:

Dr. Eudora Fletcher (Mia Farrow), Zelig'in garip hastalığının tespit edilmesi üzerine ona yardım etmesi için bir psikiyatrist olarak görevlendirilir. Hipnotizma yolu ile Zelig'in etrafındakilerin onayına çok ihtiyacı olduğunu düşündüğünü ve bu onayı alamadığı zaman onlara uyum sağlamak için fiziksel olarak değiştiğini öğrenir. Dr. Fletcher Zelig'i iyileştirmek için çok kararlıdır fakat bazı sorunlarla karşılaşır; Zelig'in özgüvenini o kadar yükseltir ki bu sefer de bazen şiddete başvuracak seviyede diğer insanların fikirlerine karşı hoşgörüsüz hale gelir.

Dr. Fletcher, Zelig'e aşık olmakta olduğunu fark eder. Çünkü medyada, zamanın popüler kültürünün parçası olarak hem hasta hem de doktor yer kaplamaktadır. Ancak, şöhret onların ayrılmalarının da ana nedeni olur; Zelig'i kahraman yapan aynı toplum onu yok eder.

Zelig'in hastalığı nükseder ve bir kez daha etrafına uyum sağlamaya çalışır. Pek çok kadın onunla evli olduğunu ve kaybolduğunu iddia etmektedir. Dr. Fletcher onu II. Dünya Savaşı öncesi Nazilerle birlikte çalışırken Almanya'da bulur. Birlikte kaçarak Amerika'ya dönerler ve burada kahraman ilan edilirler (Zelig, bir kez daha taklit yeteneğini kullanarak Fletcher'ın pilotluk becerilerini taklit eder ve bu sayede Atlantik'i uçarak aşar).

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Woody Allen – Leonard Zelig
  • Mia Farrow – Dr. Eudora Fletcher Nesbitt
  • Patrick Horgan – anlatıcı
  • John Buckwalter – Dr. Sindell
  • Susan Sontag – küçük rol
  • Irving Howe – küçük rol
  • Saul Bellow – küçük rol
  • Ada "Bricktop" Smith – küçük rol

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Box Office Mojo'da Zelig. Retrieved July 4, 2016.

İngilizce Vikipedi13 Aralık 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]