Fildişi Sahili arması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Fildişi Sahili arması
Ayrıntılar
KullananFildişi Sahili
Kabul tarihi2011

Fildişi Sahili arması, Afrika ülkesi Fildişi Sahili tarafından kullanılan resmî devlet armasıdır.

Armanın tamamına yakını altın sarısı renginden oluşmakta olup, orta kısmında bulunan yeşil zemine sahip kalkan içerisinde heraldik açıdan sağ tarafa doğru bakan ülkenin yaban hayatı içerisinde en çok nüfusa sahip olan ve aynı zamanda ülkeye ismini veren fildişine sahip olan fil kafası bulunmaktadır. Kalkanın üzerinde yeni ve umutlu bir başlangıcı simgeleyen dokuz ışınlı ufuktan yarıya kadar doğan güneş bulunmaktadır. Her iki tarafında da palmiye ağacı bulunan kalkanın alt kısmında yer alan slogan bandında ise ülkenin Fransızca adı olan Fildişi Sahili Cumhuriyeti (Republique de Côte d'Ivoire) yer almaktadır.

Fildişi Sahili 7 Ağustos 1960 tarihinde bağımsızlığını kazandığında bugünkü armaya benzer farklı bir armayı resmî olarak kullanmaya başlamıştır. Bugünkü armadan farklı olarak ortada bulunan kalkanın zemini mavi renkte kullanılmıştır. Armanın ülkenin bayrağında bulunan renkler ile benzerlik taşıması düşünüldüğü için 1964 yılında yapılan değişiklik ile armada bulunan kalkanın zemini yeşil renk olarak belirlenmiş ve arma bu hali ile kullanılmaya başlanmıştır. 2000 yılına kadar kullanımda kalan arma söz konusu yılda yapılan yeni bir değişiklik ile tüm arma altın sarısı renge kavuşmuş ve bu arma 2001 yılında itibaren ülkenin yeni resmî arması olmuştur. Ancak 2011 yılında yapılan yeni bir değişiklik ile 1964 yılında kullanılmaya başlanan yeşil zeminli kalkan yeniden ülkenin resmî arması olarak belirlenmiştir.[1]

Ülke armasının temelinde aynı olan farklı görünüme sahip şekilleri kullanılabilmektedir. Güncel olarak Fildişi Sahilleri devlet başkanlığı resmî sitesinde mevcut olan armanın tarifi yer almakta olup, burada gösterilen arma da devlet başkanı tarafından kullanılmaktadır.[2]

Tarihi armalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Fildişi Sahili Devlet Başkanlığı resmi sitesi". 3 Şubat 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Haziran 2013. 
  2. ^ "Fildişi Sahilleri devlet başkanlığı sitesi". 3 Şubat 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Haziran 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]