Libya arması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Libya arması
Seal of the Government of National Unity (Libya).svg
Ayrıntılar
Kullanan Libya
Kabul tarihi 15 Mart 2021[1]
Slogan حكومة الوحدة الوطنية - دولة ليبيا‎
"Ulusal Birlik Hükûmeti - Libya Devleti"
Diğer elemanlar Hilal ve yıldız

Libya güncel olarak herhangi bir resmî devlet arması kullanmamaktadır. Ülke içerisinde yer alan kurumlar resmî yazışmalarda kendi kurum amblemlerini kullanmaktadır. Libya son olarak geçici hükûmet döneminde arma kullanmış, söz konusu hükûmetin Ağustos 2012 tarihinde son bulması ile birlikte de arma kullanımı da ortadan kalkmıştır. Geçici Ulusal Konsey tarafından Ağustos 2011 tarihinde yeni Libya bayrağı ile ilgili tanımlamalar yapılmış olmasına rağmen, resmî devlet arması ile ilgili herhangi bir düzenleme ve açıklama gerçekleştirilmemiştir.

Libya Siyasi Diyalog Forumu toplantılarının ardından Mart 2021'de Ulusal Birlik Hükûmeti kuruldu. Birlik hükûmeti, hilâl ve yıldız içeren ve Arapça kelimelerle çevrili resmî bir armayı kabul etti: حكومة الوحدة الوطنية - دولة ليبيا‎ "Ulusal Birlik Hükûmeti - Libya Devleti". Arma, Adly al-Akkari tarafından tasarlanmıştır.

Tarihi armalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "أنتخابات 24 ديسمبر 2021 - تنـويه المكتب الإعلامي لقـد تقرر سحب الشعار الذي أعلن سابقا فوزه بالترتيب الأول، واختيار الشعار الفائز بالترتيب الثاني للمصم "عدلي العكاري" وعدّه صاحب المركز الأول، واعتماده ليكون شعارها الرسمي #المكتب_الإعلامي #حكومة_الوحدة_الوطنية". Facebook (İngilizce). 20 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ekim 2021.