Zambiya arması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Zambiya arması
Ayrıntılar
KullananZambiya
Kabul tarihi24 Ekim 1964

Zambiya arması, Afrika ülkesi Zambiya tarafından resmî olarak kullanılan armadır. Ülkenin bağımsızlığını kazandığı 24 Ekim 1964 tarihinde kabul edilerek resmî arma olarak kullanılmaya başlanmış ve yeni ülkenin resmî devlet arması olmuştur.

Armanın ortasında bulunan kalkan siyah bir zemine sahiptir. Bu kalkan üzerinde dikey olarak konuşlandırılan ve ülkenin en önemli turizm bölgesi olan ve Livingstone şehrine yakın bir konumda bulunan Victoria Şelalesi'ni temsil eden altı adet dalgalı çizgi bulunmaktadır. Kalkanın üst bölümünde doğal renkleri ile çapraz bir şekilde konumlandırılan çapa ve kazma ise ülkedeki tarım ve madencilik faaliyetlerini ifade etmektedir. Bunların da üzerinde kanatlarını açmış bir şekilde konumlandırılan kartal ise ülkenin ismini aldığı Zambezi nehrinde yaşayan ve Zambiya bayrağında da olduğu gibi ülkenin daha yüksek hedeflere ulaşma arzusunu ve ülke ulusunun problemleri çözmede gösterdiği üstün yeteneği simgelemektedir. Kalkanı her iki taraftan da elleri ile tutan ve yeşil bir alan üzerinde duran kadın ve erkek ise halkı ve eşitliği temsilen armada bulunmaktadır. Heraldik açıdan kalkanın sağ tarafında bulunan erkek, türkis şort ve ceket ile görülürken, heraldik açıdan sol tarafta bulunan kadın ise kısa kollu uzun bir elbise ile görülmektedir. Burada kadın ve erkeğin bu şekilde gösterilmesi geleneksel kıyafetlerden uzak ülkenin modern yüzünü temsil etmektedir. Erkek ve kadının ayaklarının yanında çok küçük bir şekilde fabrika ve zebra konuşlandırılmıştır. Erkeğin ayağının yanında bulunan fabrika ülkenin sanayisini, kadının ayağının yanında bulunan zebra ise ülkenin doğal hayatını simgelemektedir. Yeşil zeminin ortasında slogan bandını ikiye bölecek bir şekilde mısır koçanı yer almaktadır. Armanın en alt kısmında yer alan slogan bandında ise Tek Zambiya, Tek Ulus (One Zambia, One Nation) yazısı bulunmaktadır.

Ülke bağımsızlığını kazanmadığı dönemlerde o dönemlerdeki adı olan Kuzey Rodezya olarak bugünkü armanın ortasında bulunan kalkanı içeren bir arma kullanmaktaydı. Ayrıca ülke Rodezya ve Nyasaland Federasyonu'nun (Orta Afrika Federasyonu) bir parçası olduğu dönemlerde de farklı bir arma kullanmıştır.

Tarihi armalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]