Uganda arması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Uganda arması
Ayrıntılar
KullananUganda
Kabul tarihi9 Ekim 1962

Uganda arması, Afrika ülkesi Uganda tarafından kullanılan resmî devlet armasıdır. Arma ülkenin bağımsızlığını kazanmasından üç hafta önce 21 Eylül 1962 tarihinde henüz Birleşik Krallık himayesi altında iken Uganda Yasama Konseyi tarafından oluşturulmuş, dönemin Uganda Valisi Sir Walter Coutts tarafından kabul edilmiş ve 9 Ekim 1962 tarihinde de bağımsızlık ile birlikte yasal çerçeveye oturtularak kullanılmaya başlanmıştır.

Armanın merkezinde dikey bir biçimde yerlilerin kullandığı kalkan yer almaktadır. Kalkanın alt kısmını oluşturan ve siyah zemine sahip üçte ikilik bölümünün üst tarafında güneş yer almakta olup, bölümün alt kısmında ise Uganda kültürünü temsilen gümüş ve altın renklere sahip yerel davul bulunmaktadır. Kalkanın üst bölümünde kalan üçte birlik bölümde ise Albert Gölü ile Victoria Gölü'nü temsilen yatay gümüş ve mavi dalgalar yer almaktadır. Kalkanın arka tarafında ise uçları yukarıya doğru bakacak şekilde çapraz olarak konumlandırılan Uganda geleneksel mızrakları ise ülkenin her daim korunacağına dair düşünceyi simgelemektedir. Kalkanı heraldik açıdan sağ taraftan ülkenin yaban hayatını temsilen bir antilop çeşidi olan kob tutarken, heraldik açıdan sol taraftan ise ülke bayrağında da yer alan ve ülkenin ulusal simgesi olan Taçlı Turna tutmaktadır. Kob ile Taçlı Turna ülkenin doğasını temsilen yeşil bir alan üzerinde yer almakta olup, bu yeşilliğin ortasında yer alan mavi-beyaz çizgiler ise ülke sınırları içerisinden de geçen Nil Nehri'ni temsil etmektedir. Yeşil yükseltinin heraldik açıdan sol bölümünde pamuk bitkisi yer alırken, heraldik açıdan sağ bölümde ise kahve bitkisi konumlandırılmıştır. Yeşil alanın ön bölümünde yer alan slogan bandında ise İngilizce ülkenin ulusal sloganı olan Tanrı Ve Ülkem İçin (For God and My Country) yer almaktadır.

Ülke bağımsızlığını kazanmadan önce Birleşik Krallık himayesinde bulunduğu dönemlerde altın sarısı zemine sahip daire içerisine konumlandırılmış Taçlı Turna armasını kullanmaktaydı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]