Puntland arması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Puntland arması
Ayrıntılar
KullananPuntland
Kabul tarihi2009

Puntland arması, Afrika'da bulunan ancak uluslararası alanda Somali'nin bir parçası olarak görülen Puntland tarafından 2009 yılından itibaren kullanılan resmi armasıdır.[1]

Armanın orta kısmında bulunan kalkan içerisinde 90° bir açı ile konumlandırılmış Puntland bayrağı yer almaktadır. Puntland bayrağını barındıran kalkanın üst bölümünde egemenliği temsilen arap duvar taçı yer almaktadır. Kalkanı, her iki tarafında da içe bakacak şekilde konumlandırılan, arka ayakları üzerinde duran ve şaha kalkmış bir konumda olan doğal renkleri ile iki adet at tutmaktadır. Kalkanın alt kısmında çapraz şekilde konumlandırılmış olan ve atların arka ayakları üzerinde durdukları iki adat mızrak bulunmaktadır. Mızrakların çapraz olarak birleştiği noktada sağa ve sola dönük olarak konumlandırılan ve barışı temsil eden iki adet palmiye ağacı yaprağı yer almaktadır. Mızraklara dolanmış bir şekilde bulunan altın band ise armanın alt bölümünde görülebilmekte olup dekoratif amaçlı yer almaktadır.

Puntland arması görünüm olarak Somali arması ile büyük benzerlikler göstermektedir. Bu adım ile Puntland kendisini Somali'ye bağlı özerk bir yapıda olan Somali'yi oluşturan devlet yapılarından biri olarak gördüğünü ifade etmektedir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Puntland kendi bayrak ve armasını belirledi". 13 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ağustos 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]