Ruanda arması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ruanda arması
Ayrıntılar
KullananRuanda
Kabul tarihi01 Ocak 2002

Ruanda arması, Afrika ülkesi Ruanda tarafından kullanılan resmî devlet armasıdır. Arma, ülkede 01 Ocak 2002 tarihinde ülke bayrağı, ulusal marşı ile birlikte armanın da değiştirilmesi sonucu ülkenin resmî arması olarak kabul edilmiştir.

Armanın orta kısmında geleneksel Ruanda sepeti olan ve Agaseke olarak adlandırılan sepet yer almakta olup, heraldik açıdan sağ tarafından sorgum çiçeği, heraldik açıdan sol tarafında ise kahve çiçeği konumlandırılmıştır. Her iki çiçeğinde yanlarında da geleneksel Afrika simgesi olarak kalkan yer almakta olup, bu kalkanlar ülke vatanseverliği, ulusal bağımsızlığın savunmasını ve dürüstlük ile adaleti simgelemektedir. Sepetin alt kısmında mavi çark, üst bölümünde ise ülke bayrağında da yer alan güneş konumlandırılmıştır. Güneşin üst bölümünde yer alan ve sarı zemine sahip slogan bandında Kinyarvanda dilinde ülkenin ismi olan Repubulika y'u Rwanda (Türkçe:Ruanda Cumhuriyeti), alt kısmında yer alan yine sarı zemine sahip ikinci bir slogan bandında ise ülkenin sloganı olan Ubumwe, Umurimo, Gukunda Igihugu (Türkçe:Birlik, Çalışma, Vatanseverlik) yazmaktadır. Tüm arma yeşil renge sahip bir çember ile çevrilmiş konumda olup, çember armanın alt kısmında düğüm atılmış olarak görüntülenmektedir. Bu çember ise birlikte gösterilecek azim ile gerçekleştirilecek sanayi gelişimini ifade etmektedir.

Ülkede yeni armanın 2002 yılında kullanılmaya başlanmasından önce 2001 yılı sonuna kadar var olan arma, ülkede gerçekleştirilen soykırım ile bağlantılı algılandığı için uzun süre resmî olarak kullanılmamıştır.

Tarihi armalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]