Orta Afrika Cumhuriyeti arması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Orta Afrika Cumhuriyeti arması
Ayrıntılar
KullananOrta Afrika Cumhuriyeti
Kabul tarihi1963

Orta Afrika Cumhuriyeti arması, Afrika ülkesi Orta Afrika Cumhuriyeti'nin resmî olarak kullandığı armadır. Ülkenin bağımsızlığını kazandığı 1960 yılından üç yıl sonra kabul edilerek resmî arma olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Armanın orta bölümünde bulunan ve alt bölümün ortasındaki dışarıya doğru bulunan küçük çıkıntı hariç kare görüntüsünde olan ve yeşil bir çerçeveye sahip kalkan dört eşit parçaya bölünmüş bir durumda bulunmaktadır. Bu parçalardan heraldik açıdan sağ üstte bulunan bölümde, yeşil zemin üzerine beyaz fil konumlandırılmış, yine heraldik açıdan sol üst bölümde ise beyaz zemin üzerine yörede çok sık bulunan yeşil renkteki Baobab ağacı konumlandırılmıştır. Hem fil hem de baobab ağacı ülkenin doğal zenginliklerini ifade etmektedir. Heraldik açıdan sağ alt bölümde sarı zemin üzerine konuşlandırılmış olan ve görüntü itibarıyla üçgen şeklini oluşturulan üç adet dört köşeli yıldızlar ülkenin pırlanta açısından zenginliğini temsil etmektedir. Sol alt bölümde yer alan ve karenin merkezini işaret eden ve koyu mavi zemin üzerine konuşlandırılan kahverengi el ise, armanın yürürlüğe girdiği dönemde iktidarda olan siyasi partinin işaretini ifade etmektedir. Kalkan içerisinde bu dört küçük karelerin üzerine gelecek şekilde karenin tam ortasına yerleştirilen karede ise kırmızı zemin üzerine konuşlanan beyaz daire içerisine yerleştirilen siyah Afrika kıtası haritası ve kıta haritasının üzerine ise sarı beş köşeli yıldız görüntülenmektedir. Beyaz bir çerçeveye sahip olan kare içerisinde temsil edilen bu durum, Orta Afrika Cumhuriyeti'nin kıtanın merkezinde yer alma gerçeğini simgelenmektedir. Kalkanın hemen arka tarafında çapraz olarak konumlandırılan her iki mızrak dışa dökümlü Orta Afrika Cumhuriyeti bayrağı ile gösterilmiştir. İki bayrak arasında kalan bölümde, kalkanın hemen üst bölümünde yarıdan fazlası görünen doğan bir güneş görünmektedir. Güneşte bulunan 17 ışın, ülkenin 14 bölgesi, 2 ticari bölgesi ve 1 özerk şehrini temsil etmektedir. Kalkanın alt bölümünde ise ülkenin devlet nişanı görüntülenmektedir.

Armada yer alan slogan bantlarından üst bölümdeki bantta Sango dilinda Her insan bir insandır (Zo Kwe Zo) yazmakta olup, alt bölümde yer alan slogan bandında ise Fransızca Birlik - Onur - Çalışma (Unité – Dignité – Travail) sloganı yer almaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]