Rurik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rurik
Novgorod ve Ladoga Prensi
Veliki Novgorod'da bulunan "Rusya Binyılı" anıtındaki Rurik heykeli.
Hüküm süresi862–879
Sonra gelenOleg
Doğumy. 830
Ölüm879 (48–49 yaşında)
Novgorod, Kiev Knezliği
Çocuk(lar)ıİgor
HanedanRurik

Rurik (Eski Norsça: Rørik, Ukraynaca: Рюрик, Rusça: Рюрик) (d. ? - ö. 879), Rurik Hanedanı'nın kurucusu ve 860–879 yılları arasında Novgorod knezi. Rurik adı, Eski Nors dilinde "ünlü hükümdar" anlamına gelmektedir.

Rurik'in yerine Novgorod Knezi Oleg geçmiştir.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Rurik'in Ladoga ve Novgorod'un başına nasıl geçtiği tartışmalı bir konudur. Hakkındaki tek bilgi 12. yüzyılda yazılan İlk Vakayiname'de geçmektedir. Söz konusu kronikte, Doğu Slavlarının ve beraber yaşadıkları bazı kabile ve toplukların, Varegleri topraklarından çıkardıklarını ve itaat etmeyi reddettikleri söylenmektedir. Kroniğe göre, Vareglerin gidişinden sonra aralarında uzlaşma sağlanamamış ve birbirleriyle çatışmaya başlamışlardır. Bunun üzerine Varegleri davet ederek düzeni yeniden inşa etmelerini ve kendilerini yönetmelerini istemişlerdir.

İlk Kronik'e göre Rurik, Vareg kabilelerinden biri olan Rus'lardandı. Olayların kronikteki anlatılışları 20. yüzyılda arkeologlar tarafından kısmen onaylanmışsa da, yapılan kazılar sonucu çıkarılan objeler çoğunlukla Fin-Ugor ve Slav halklarına ait, 8. yüzyılın ortalarından günümüze ulaşmış şeylerdir. Ki bu da eski yerleşimin İskandinav kökenli olmadığını göstermektedir.

Rurik MS.879'daki ölümüne kadar hüküm sürmüştür. Halefleri (Rurik Hanedanı) başkenti Kiev'e taşıdılar ve 1240'taki Moğol İşgali'ne kadar devam edecek olan Kiev Knezliği'ni kurdular. Rurik Hanedanlığı'dan olan ve Rusya'yı yöneten son aile üyesi, IV.Vasili, 1612'de öldü.

Dorestadlı Rorik'in H. W. Koekkoek tarafından yapılmış bir tasviri.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Rurik Tamgaları.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Parkomenko V.A. У истоков русской государственности. Leningrad, 1924.
  • Petrukhin V.Ya. "Князь Олег, Хелгу Кембриджского документа и русский княжеский род". Древнейшие государства Восточной Европы. 1998. Памяти А.П. Новосельцева. Moscow, Russian Academy of Sciences, 2000: 222-230.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]