II. Vladimir Monomah

Vikipedi, özgür ansiklopedi
II. Vladimir Monomah
Hüküm süresi1113–1125
Önce gelenII. Sviatopolk
Sonra gelenI. Mstislav
Smolensk prensi
Hüküm süresi1073–78
Chernigov prensi
Hüküm süresi1078–94
Pereyaslav prensi
Hüküm süresi1094–1113
Kiyef büyük prens
Hüküm süresi1113–1125
Doğum26 Mayıs 1053
Ölüm19 Mayıs 1125 (71-72 yaşlarında)
Kiev Knezliği
DefinAyasofya Katedrali (Kiev)
Eş(ler)iGytha of Wessex
Eufemia of Constantinople
Tam adı
Vladimir Vsevolodovich
HanedanRurik Hanedanı
BabasıI. Vsevolod
AnnesiAnastasia Byzantium

II. Vladimir Monomah (d. 26 Mayıs 1053 - ö. 19 Mayıs 1125) - 1113 yılından 1125 yılına kadar hüküm süren Rus Knezi. Annesi Bizans imparatoru IX. Konstantinos Monomah'ın bir akrabasıydı. Bu yüzden Vladimir'e "Monomah" adı verilmişti. Doğu Ortodoks Kilisesi'nde bir aziz olarak kabul edilir ve 6 Mayıs'ta kutlanır.[1]

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Annesinden Rumca öğrendiği ve annesi tarafından Bizans kültürüne aşılandığı bilinir. Vladimir Monomach'ın Büyük Knezlik nizamını çiğneyerek Kiyef'e gelmek istemediği rivayet ediliyorsa da, bunun ne dereceye kadar doğru olduğu belli değildir. Kiyef tahtını kabul etmekle "Büyük Knezlik" prensibi tekrar bozulmuş oldu ve yeniden iç mücadeleler başladı. Vladimir Monomach güçlü bir knez olduğundan Kiyef'teki mevkiini elde tutabildi. Kiyef'e geldiği zaman 60 yaşındaydı. Tecrübeli ve becerikli biri olduğundan hemen kuvvetli bir rejim kurdu, kendisine karşı gelenleri yola getirdi. Bundan ötürü Rus Knezleri onun otoritesini tanımak zorunda kaldılar.

Kiyef knezi, Kumanlara karşı da başarılı savunmalar gerçekleştirmiştir. Bundan ötürü halk arasında da sevilen bir knez oldu. Vakayinamelerde Vladimir Monomach içinoldukça övgü içeren bir dil kullanılmıştır. Onun şahsen namuslu ve mütevazı, cesur ve girişken, dindar ve merhametli bir kimse olduğunu görülür. Çocuklarına hitaben yazdığı "nasihatları" (Pouçenie) ve knezlerden birine gönderdiği "nâmesi" ile Viadimir Monomach'ın yüksek erdemi açığa çıkmaktadır.

Vladimir Monomach, ayrıca Bizans'ın iç işlerine karışmak istemiştir. I. Aleksios'a karşı düşmanca bir siyaset takip etmiş, Tuna boyunda isyan çıkaran Romen Diyojen'in sülâlesinden Leon'a yardımda bulunmuştu. I. Aleksios'un Rus Knezinin Bizans'ın iç işlerine karışmaması için Kiyef'e kıymetli hediyeler, kıymetli taşlarla bezenmiş bir taç gönderdiği rivayet edilir.

Vladimir Monomach kanunların düzenlenmesine de önem vermiştir. Yaroslav zamanında tertip edilen "Pravda" Vladimir Monomach tarafından genişletilmiştir. Rus vekayinâmesinin bir rus tarihi niteliği alması yine bu zamana aittir. Bu suretle Vladimir Monomach'ın devri, Kiyef Rusyası'nın her itibarla en parlak zamanlarından biri sayılmaktadır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Владимир Мономах". Drevo (Rusça). 5 Nisan 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Temmuz 2020. 
  2. ^ Rusya Tarihi, Başlangıçtan 1917'ye Kadar, Akdes Nimet Kurat. Türk Tarih Kurumu Basımevi. 1987. s. s. 41-42. 
II. Vladimir Monomah
Rurikovich
Doğumu: 1053 Ölümü: 1125
Resmî unvanlar
Önce gelen
II. Sviatopolk
Kiyef büyük prens
1113–1125
Sonra gelen
I. Mstislav