II. Vladimir Monomah

Vikipedi, özgür ansiklopedi
II. Vladimir Monomakh
Vladimir monomakh.jpg
Hüküm süresi 1113–1125
Önce gelen II. Sviatopolk
Sonra gelen Kiev Knezliğili I. Mstislav I
Smolensk prensi
Hüküm süresi 1073–78
Chernigov prensi
Hüküm süresi 1078–94
Pereyaslav prensi
Hüküm süresi 1094–1113
Kiyef büyük prens
Hüküm süresi 1113–1125
Doğum 26 Mayıs 1053
Ölüm 19 Mayıs 1125 (71-72 yaşlarında)
Kiev Knezliği
Defin Ayasofya Katedrali (Kiev)
Eş(ler)i Gytha of Wessex
Eufemia of Constantinople
Tam adı
Vladimir Vsevolodovich
Hanedan Rurik Hanedanı
Babası I. Vsevolod
Annesi Anastasia Byzantium

II. Vladimir Monomakh (d. 26 Mayıs 1053 - ö. 19 Mayıs 1125) - 1113 yılından 1125 yılına kadar hüküm süren Rus Knezi. Annesi Bizans imparatoru IX. Konstantinos Monomach'ın kızıydı. Bu yüzden Vladimir'e "Monomak" adı verilmişti. Doğu Ortodoks Kilisesi'nde bir aziz olarak kabul edilir ve 6 Mayıs'ta kutlanır.[1]

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Annesinden Rumca öğrendiği ve annesi tarafından Bizans kültürüne aşılandığı bilinir. Vladimir Monomach'ın Büyük Knezlik nizamını çiğneyerek Kiyef'e gelmek istemediği rivayet ediliyorsa da, bunun ne dereceye kadar doğru olduğu belli değildir. Kiyef tahtını kabul etmekle "Büyük Knezlik" prensibi tekrar bozulmuş oldu ve yeniden iç mücadeleler başladı. Vladimir Monomach güçlü bir knez olduğundan Kiyef'teki mevkiini elde tutabildi. Kiyef'e geldiği zaman 60 yaşındaydı. Tecrübeli ve becerikli biri olduğundan hemen kuvvetli bir rejim kurdu, kendisine karşı gelenleri yola getirdi. Bundan ötürü Rus Knezleri onun otoritesini tanımak zorunda kaldılar.

Kiyef knezi, Kumanlara karşı da başarılı savunmalar gerçekleştirmiştir. Bundan ötürü halk arasında da sevilen bir knez oldu. Vakayinamelerde Vladimir Monomach içinoldukça övgü içeren bir dil kullanılmıştır. Onun şahsen namuslu ve mütevazı, cesur ve girişken, dindar ve merhametli bir kimse olduğunu görülür. Çocuklarına hitaben yazdığı "nasihatları" (Pouçenie) ve knezlerden birine gönderdiği "nâmesi" ile Viadimir Monomach'ın yüksek erdemi açığa çıkmaktadır.

Vladimir Monomach, ayrıca Bizans'ın iç işlerine karışmak istemiştir. Aleksi Komnenos'a karşı düşmanca bir siyaset takip etmiş, Tuna boyunda isyan çıkaran Roman Diogenes'in sülâlesinden Leon'a yardımda bulunmuştu. Aleksi Komnenos'un. Rus Knezinin Bizans'ın iç işlerine karışmaması için Kiyef'e kıymetli hediyeler, kıymetli taşlarla bezenmiş bir taç gönderdiği rivayet edilir.

Vladimir Monomach kanunların düzenlenmesine de önem vermiştir. Yaroslav zamanında tertip edilen "Pravda" Vladimir Monomach tarafından genişletilmiştir. Rus vekayinâmesinin bir rus tarihi niteliği alması yine bu zamana aittir. Bu suretle Vladimir Monomach'ın devri, Kiyef Rusyası'nın her itibarla en parlak zamanlarından biri sayılmaktadır.[2]

II. Vladimir Monomakh
Rurikovich
Doğumu: 1053 Ölümü: 1125
Resmî unvanlar
Önce gelen
Sviatopolk II
Kiyef büyük prens
1113–1125
Sonra gelen
Mstislav I

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Владимир Мономах". Drevo (Rusça). 5 Nisan 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Temmuz 2020. 
  2. ^ Rusya Tarihi, Başlangıçtan 1917'ye Kadar, Akdes Nimet Kurat. Türk Tarih Kurumu Basımevi. 1987. s. s. 41-42.