İlk Vakayiname

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Radziwiłł Vakayinamesi'nde Bygone Yılların Hikayesi

Geçmiş Yılların Hikayesi (Eski Doğu SlavcasıПовѣсть времѧньныхъ лѣтъ, Pověstĭ vremęnĭnyhŭ lětŭ, RusçaПовесть временных лет, Povest’ vremennyh let) yahut İlk Vakayiname ya da Nestor Kroniği yaklaşık 850 ile 1110 arasında Kiev Knezliği'nin tarihidir, başlangıçta 1113 yılında Kiev'de bir araya getirilmiştir. Çalışma, Doğu Slavları'nın tarihinin yorumlanmasında temel kaynak olarak kabul edilir ve Rus tarihini el alırken başvurulan ilk kaynaktır. Eserin ilk nüshasını derleyen kişinin ismi yıllık metinlerinde Rahip Nestor olarak gösterildiğinden Nestor Kroniği olarak da anılmaktadır.

İçerik

Kronikte 9. yüzyılın ikinci çeyreğinde Novgorod şehrinin, batılı kaynaklar tarafından da teyit edildiği üzere Danimarkalı bir Lord olan Rurik isimli bir hükümdarın yönetimi altında bir knezliğin merkezi olduğu ve bu knezin oradaki Slav kabileleri tarafından hükümdarlık için davet edildiği yönünde efsaneler anlatılmaktadır. Ancak aktarılan bilgiler 150 yıl önce cereyan eden bir hadise ile ilgili olduğundan tarihsel değerleri tartışmalıdır.[1]

İleri okumalar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Şir Muhammed Duvalı, Erken Dönem Rus Kroniğinde İslam Algısı, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi, 2012, 21, 115-132.
  • Chadwick, Nora Kershaw (1946). The Beginnings of Russian History: An Enquiry into Sources. Cambridge University Press. ISBN 0-404-14651-1. 
  • Velychenko, Stephen (1992). National history as cultural process: A survey of the interpretations of Ukraine's past in Polish, Russian, and Ukrainian historical writing from the earliest times to 1914. Edmonton. ISBN 0-920862-75-6.
  • Velychenko, Stephen (2007). "Nationalizing and Denationalizing the Past. Ukraine and Russia in Comparative Context". Ab Imperio (1).

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Özgün metnin kopyaları
İngilizce çevirileri
  1. ^ Akdes Nimet Kurat, Rusya Tarihi, 1978, TTK S. 19-22.