South Park

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Dizinin adını aldığı coğrafik alan için South Park (havza) başlığına bakın.
South Park
South Park.png
Format Animasyon durum komedisi
Tür Kara mizah
Müstehcen komedi
Sürreal Komedi
Hiciv
Yaratan Trey Parker
Matt Stone
Yönetmen Trey Parker
Matt Stone
Eric Stough
Oyuncular Seslendirenler
Trey Parker
Matt Stone
Isaac Hayes (1997–2006)
Mary Kay Bergman (1997–1999)
Eliza Schneider (2000–2003)
Mona Marshall
April Stewart
John Hansen
Jennifer Howell
ve Adrien Beard
Ülke Amerika Birleşik Devletleri ABD
Bölüm sayısı 237 (South Park bölümleri listesi)
Gösterim süresi 20-25 Dakika
Yayın bilgileri
Kanal CNBC-e
Resim formatı 480i (4:3 SDTV) (1997–2008)
1080i (16:9 HDTV) (2009–)
Yayın tarihi 13 Ağustos 1997 – Devam ediyor

South Park (Türkçe: Güney Parkı), 1997 yılından itibaren, 18 yaşından büyükler için yayınlanmakta olan ABD yapımı animasyon komedi dizisi. Yaratıcıları Trey Parker ve Matt Stone'dur. ABD'de Comedy Central kanalında oynamaktadır. Dizinin kontratı 2015'e kadar uzatılmıştır. Dizinin 15. sezonu 27 Nisan 2011 tarihinde başlamıştır. Dizinin 1999 yılında South Park: Bigger, Longer & Uncut adlı uzun metraj sinema filmi gösterime girdi. Filmdeki bazı şarkılar ödüllere lâyık görüldü.

Dizi hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Colorado eyaletinin South Park adlı küçük kasabasında yaşayan dört kişilik bir çocuk grubu merkez alınarak anlatılan bir takım gerçeküstü olayların da yer aldığı maceralardır. Alışılmamış olan çizgi dizinin yapım şeklidir. Figürler basık (2B) ve basit resmedilmişlerdir. Resimler sanki kâğıttan bir araya getirilmiş gibidir. Aslında bu, ilk animasyonlarda Parker ve Stone'un çizme kabiliyetlerinin fazla olmamasından kaynaklanmış bir durumdu.[kaynak belirtilmeli] Yine de South Park karakterleri şu anda kendi tarzlarına ismini veren özgün bir çizim tekniğine sahiptir. South Park karakteri oluşturma editörleri bugün bazı internet sitelerinde bulunmaktadır.[1]

Matt Stone(elinde mikrofon olan) ve Trey Parker

South Park'ın ilerleyen bölümlerinde animasyonlar bilgisayarda, Software Power Animator ile oluşmaya başladı. Nihayetinde de Maya Software kullanıldı[kaynak belirtilmeli]. Animasyonlar ve detaylar zaman içinde belirgin bir şekilde gelişmesine rağmen, kâğıt görünümünden bir şey kaybetmedi. Gerçekte var olan şahısların yüzleri, genelde bir foto ile animasyona eklenmiştir. Bu fotoğraflarda ağız canlandırılarak, tıpkı Monty Python'ın animasyonları gibi resmin içine monte edilmiştir.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Eric Cartman: Etkileyici ve kendine güvenerek konuşan, çok zeki olmakla beraber bazen 8 (ilerleyen bölümlerde 9 ve 10) yaşın getirisi doğal saflıklara sahip, inandığını yapabilecek gücü olan dizinin şişman ve antipatik karakteri. Bunlarla beraber agresif, mızıkçı ve ırkçıdır, Kyle'a kökeninden dolayı sürekli sataşır. Hemen hemen Kyle ile girdiği tüm bahisleri kazanır.Annesi bir hayat kadını olduğundan babasının kim olduğunu bilmez.Daha sonra öğrenecektir ama bu kendisi için çok trajik olacaktır.Çok iyi şarkı söyler ve bunu Kyle ile alay etmek için kullanır.Hatta bir şarkısında sadece kyle'ın annesine küfürden oluşmuş bir şarkı söyler.Başı sürekli beladadır, bir bölümde akülü arabayla Meksika sınırını geçmeye çalışırken yakalanmış ve çocuk hapishanesine gönderilmiştir.
 • Kenny McCormick: Grubun en küfürbaz üyesidir ve aynı zamanda en sapığıdır. Sürekli olarak anorağı ile dolaşan ve konuşmaları anlaşılmayan bir karakterdir.Fakir bir hayat sürmektedir.Beşinci sezonda diziden çıkartılmış ama Altıncı sezon 17. bölümde geri dönmüştür.Dizinin birçok bölümünde ölür ancak annesinin rahminde yeniden oluşur,annesi anorağının içine koyar,gün doğumuna kadar normal yaşına gelir ve kimse onun öldüğünü hatırlamaz.Öldükten sonra nasıl yeniden canlandığı 14. sezon 13. bölümde açıklanmıştır.
 • Stan Marsh: Grubun mantıklı ve zeki karakteri. Kyle ile yakın arkadaştır. Genelde olaylara mantıklı ve insancıl olarak yaklaşır.
 • Kyle Broflovski: Stan'in yakın arkadaşı. Mantıklı fakat daha saftır. Yahudi kökenlidir ve bu yüzden Cartman ile sık sık atışır.
 • Timmy: Spastik ve zihinsel özürlü bir çocuktur. Kendi ismi dışında çok şey söyleyemez ve tekerlekli sandalye ile yaşar. Okul yönetimi Timmy'nin özürlü olduğunun farkında değildir.
 • Jimmy Vulmer: Yürüme engelli bir çocuktur. Sürekli kekeleyerek konuşmaktadır. Komedyen ve zekidir.
 • Tweek : Nevrotik ve korkak bir çocuktur. Ailesinin kahve dükkânı olduğu için kahve bağımlısıdır.
 • Memur Barbrady: Kasabanın cahil polisidir. Söyleyebildiği tek laf "Burada görülecek bir şey yok"tur ve gözünün önündeki suçları bile göremez. Dizinin 2. sezonundan (3.bölüm) sonra okuma-yazmaya başlar.
 • Leopold "Butters" Stotch: Nam-ı diğer "Butters". Saf ve South Park karakterleri arasında en nadir küfür eden tek kahraman. Genelde kötü amacı olmayan bir karakterdir. Suç işlemese bile işlemediği suçları üzerine alabilir ve suçu işlediğine inanabilir. Anne ve babası bu durumdan çok çeker ve sürekli Butters'ı cezalandırır. Ayrıca sinirlendiğinde Profesör Kaos kostümünü giyer. Dizinin en saf karakterlerinden biridir. Örneğin Cartman onu dünyanın sonunun geldiğine inandırarak üç gün üç gece yapayalnız bir sığınakta tutmuştur.Yalnız kaldığı zamanlarda tempo tutarak 'Lu lu lu I got some apples' şarkısını söyler.Eskiden bir dansçıymış fakat ayakkabısının çıkmasıyla salonda 11 kişi ölünce dansı bırakmıştır.
 • Gerald Broflovski: Kyle ve Ike'ın babasıdır.Avukattır. Bir bölümde kendini yunusa dönüştürmüştür.
 • Ike Broflovski: Kyle'ın kömür gözlü, dahi ve koca ağızlı Kanadalı evlatlık kardeşi.Bir bölümde yanlış ilacı içmesi sonucu erken ergenliğe girmiştir.
 • Craig: South Park'ın Cartman ve Kenny'den sonra en küfürbaz karakteri. Önüne gelene hareket çeker ve her zaman hareket çektiğini inkar eder. Her zaman çok sakindir.
 • Terrance ve Phillip: Kanadalı iki komedyen. South Park çocukları tarafından oldukça sevilirler, osuruk ve küfür şakaları ile ünlüdürler.
 • Pip Pirrup: Pip genellikle çocuklar tarafından "fartboy" diye çağrılır ve gözüne yumruk atarak işkence edilir. Dışlanma sebebi İngiliz oluşu ve kibar oluşudur. Büyük Umutlar (Great Expectations) romanından esinlenilerek yaratılmıştır. Fakat ne yazık ki 14. sezonun 201 adlı bölümünde Barbra Streisand tarafından ezilip öldürülmüştür ve diziden çıkarılmıştır.
 • Mr. Hankey: Bay Hankey noel kakasıdır. Kyle ile yakın arkadaştır. Yalnızca noel zamanı yer üstüne çıkabilir ve bol lifli yiyecekler yiyen çocuklara hediyeler dağıtır.Ayrıca her geldiğinde 'Hoovddyyy hoo!' diye bağırır. Ailesiyle lağımda yaşar.
 • Towelie: Havli de denilebilir. İnsanların yanında yedek havlu taşımasının önemini anlatmak üzere tasarlanmış, sürekli olarak "kafası iyi" olarak gezen ve "Uçmak ister misiniz?" diye tekliflerde bulunan, kendisine havlu denmesine dayanamayan karakter. Towelie, A Million Little Fibers ve Crippled Summer adlı bölümler kendine ayrılmış bölümlerdir.
 • Randy Marsh: 5. ve 6. sezonlar sonrası gittikçe ön plana çıkan, inanılmaz derecede galeyana gelme ve içerleme kapasitesine sahip bir şahıstır, tam bir hırs küpüdür ve Stan'in babasıdır.İçtiğinde her şeyi yapabilir aynı zamanda bir tarikat üyesidir.Bir zamanlar bir Rock grubunda çalışmış ama sonra işten çıkartılmıştır fakat hala iyi bir biçimde gitar çalabilmektedir. Yolda arabayla giderken bile içki içer.Çocuksu bir yapısı vardır.Bayanlar tuvaletine girmek için kılık değiştirmiş sonrasında tuvalette ilham gelmesi sonucu şarkıcı Lorde olmuştur.
 • Shelley Marsh: Randy Marsh'ın kızı, Stan'in ablasıdır. 12 yaşındadır.Bir zamanlar 23 yaşında birisiyle çıkmış, fakat daha sonra ayrılmıştır. Deli kuvvetine sahiptir.Bazı bölümlerde Stan'i döver. Tam bir ruh hastasıdır. Diş teli mevcuttur.
 • Wendy Testaburger: Stan'in sevgilisi. Stan onunla konuşurken bazen kusar. Ayrıca çevre dostudur. Cartman'ın deyimiyle 'ağaca sarılan'. Bir süre sonra Stan'den ayrılıp Token'la çıksa dahi sonradan tekrar Stan gene çıkmaya başlamıştır. Dizinin bir bölümünde Cartman'dan hoşlanıp, Öpüşmüştür.
 • Token Williams: Dizinin siyahi karakterlerinden biridir. Dizinin en zengin çocuğudur.Bas gitar çalabilir.
 • Bebe Stevens: Wendy'nin en yakın arkadaşıdır. Bir bölümde göğüsleri büyümeye başladığı için tüm erkekler peşine düşmüş ve ilkel çağdaki insanlar gibi davranmaya başlamışlardır.
 • Chef: Okulun aşçısıdır. Ayrıca problemleri çözmelerinde yardımcı olur.En çok sevdiği şey sekstir.Söylediği şarkılarında çoğu seksle ilgilidir.10.sezonun başında ölmüş, ardından Darth Chef olmuştur.En çok '-Hello There Children, How is going? -Badd! -Why?' diyaloğuyla ve uzaylılara inanmasıyla hatırlanır.Bir bölümde Müslüman olmuştur.
 • Bay Mackey: Okulda sevilmeyen bir rehberlik hocasıdır. Tamam yerine ta'am (m'kay) der ve çocuklara sürekli alkol, uyuşturucu ve AIDS hakkında bilgi verir. Vücudu aşırı derecede sıskadır. Kafası çok büyüktür. Kravatını çıkardığında kafası normale döner.
 • Mr.Garrison: South Park İlkokulu'nun eş cinsel öğretmenidir ve yanında her zaman Bay Şapka adını verdiği kuklasıyla dolaşır. Bay Şapka onun eş cinsel yönünü yansıtır. 2. sezonda Bay Şapkadan ayrılıp Bay Dal ile arkadaşlık kurar fakat sonrasında tekrar Bay Şapkaya döner. Bir süre kukla sız kalmıştır. Dizinin bazı bölümlerinde kadın, lezbiyen, homoseksüel olmuştur.
 • Büyükbaba Marvin Marsh: Stan'in 102 yaşındaki dedesidir. Bir bölümde Stan'i onu öldürmesi için sıkıştırıp durmuştur. Stan'e Billy diye hitap eder.
 • Liane Cartman: Eric Cartman'ın annesidir. Bir süre Cartman, onun hem annesi hem de biyolojik babası olduğunu sanmıştır. Şehirde yatmadığı kişi sayısı çok azdır.
 • Jack Tenorman: 14. sezon 6. bölüm olan 201 adlı bölümde Eric Cartman'ın gerçek babası olduğu ortaya çıkmıştır. (Eric Cartman, 5.sezon 1.bölümde Jack Tenorman'i ve eşini öldürüp oğulları Scott Tenorman'e yedirmiştir.)
 • Scott Tenorman: Eric Cartman'ın nefret ettiği, Radiohead hayranı üvey kardeşidir.
 • Rakun: Eric Cartman'ın kendi giydi rakun kostümüyle süper kahraman gibi davrandığı karakterdir.
 • Mysterion: Kenny'nin giydiği süper kahraman kostümüdür.
 • Clyde Donovan: sakin bir karakterdir.Annesi 16. sezonun başında klozete düşmüş ve basınç değişikliğinden dolayı iç organları parçalanması sonucu ölmüştür.

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin bir bölümünde İslam peygamberi Muhammed'in ayı kostümü içinde gösterilmesi ABD ve dünya çapında tepki görmüştür.[2] Bazı ABD'li Müslüman organizasyonlar şovun yapımcılarını tehdit etmişlerdir. Bunun üzerine ise ABD haber kanalları bu tehditleri kınamış ve Konuşma Özgürlüğü yasasını göstermişlerdir.[3][4][5] En büyük tehdit ise yine New York eyaletinden ABD kökenli bir İslamist örgütten gelmiş, hatta yapımcıların ve ailelerinin hayatı tehdit edilmiştir.[6][7][3][4][8]

Uluslararası Yayıncılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülke Yayıncılar
Birleşik Krallık Birleşik Krallık Channel 4 (Terrestrial rights) Sky One, Paramount Comedy ve MTV ONE
Avustralya Avustralya SBS, The Comedy Channel
Almanya Almanya MTV, Comedy Central
Estonya Estonya TV6
İrlanda İrlanda İrlandaca versiyon: TG4
İngilizce versiyon: Paramount Comedy, MTV
Belçika Belçika MTV Belçika,Comedy Central Belçika,TMF
Türkiye Türkiye CNBC-E

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ http://www.sp-studio.de/
 2. ^ Miller, Joshua Rhett (23 Nisan 2010). "Road to Radicalism: The Man Behind the 'South Park' Threats". Fox News. http://www.foxnews.com/us/2010/04/23/road-radicalism-man-south-park-threats/?test=latestnews. Erişim tarihi: 26 Nisan 2010. 
 3. ^ a b Cooper, Anderson (April 20, 2010). "Radical Islamists Threaten 'South Park' Creators; More Volcano Eruptions Ahead". Anderson Cooper 360°. New York City. CNN. 
 4. ^ a b O'Reilly, Bill (April 20, 2010). "South Park Episode Prompts Death Threats". The O'Reilly Factor. New York City. Fox News Channel. 
 5. ^ Cavna, Michael (April 20, 2010). "Comic Riffs – 'South Park': Is pro-jihad website threatening cartoonists over Muhammad satire?". Washington Post. http://voices.washingtonpost.com/comic-riffs/2010/04/south_park_threat_over_muhamma.html. Erişim tarihi: April 21, 2010. 
 6. ^ Lister, Tim (19 Nisan 2010). "Security Brief: Radical Islamic Web site takes on 'South Park'". CNN. http://news.blogs.cnn.com/2010/04/19/security-brief-radical-islamic-web-site-takes-on-south-park/. Erişim tarihi: 19 Nisan 2010. 
 7. ^ Miller, Joshua Rhett (20 Nisan 2010). "'South Park' Creators Could Face Retribution for Depicting Muhammad, Website Warns". Fox News. http://www.foxnews.com/entertainment/2010/04/20/website-warns-south-park-creators-face-retribution-depicting-muhammad/. Erişim tarihi: 20 Nisan 2010. 
 8. ^ Cavna, Michael (20 Nisan 2010). "Comic Riffs - 'South Park': Is pro-jihad website threatening cartoonists over Muhammad satire?". Washington Post. http://voices.washingtonpost.com/comic-riffs/2010/04/south_park_threat_over_muhamma.html. Erişim tarihi: 21 Nisan 2010.