İçeriğe atla

The Strokes

Vikipedi, özgür ansiklopedi
The Strokes
Genel bilgiler
Başladığı yerNew York
TarzlarAlternatif rock, Bağımsız rock, Garaj rock
Etkin yıllar1998- günümüz
Müzik şirketiRCA, Rough Trade
Resmî sitethestrokes.com
ÜyelerJulian Casablancas
Albert Hammond, Jr.
Nikolai Fraiture
Fabrizio Moretti
Nick Valensi
The Strokes 2002

The Strokes, Julian Casablancas (vokal), Nick Valensi (gitar, geri vokal), Albert Hammond Jr. (gitar, geri vokal), Nikolai Fraiture (bas gitar) ve Fabrizio Moretti (bateri, perküsyon)'den oluşan New Yorklu Amerikan bağımsız rock grubudur.

Ocak 2001'de ilk EP'leri olan The Modern Age'in yayınlanmasından sonra, grup ile anlaşmaya varmak için büyük plak şirketleri arasında bir teklif savaşı başladı. Sonunda, RCA Records ile anlaşan grup, ilk stüdyo albümleri Is This It'i o yıl piyasaya sürdü. Grup, ilk albümleri Is This It'in yayınlanmasından sonra birçok olumlu eleştiri aldı. Bu albümden sonra özellikle ABD, Birleşik Krallık, Kanada, Brezilya ve Avustralya'da olmak üzere tüm dünyada büyük bir hayran kitlesi oluştu. Grup 21. yüzyılda ABD'de garaj rock kültürünü canlandırmaya çalışan önemli gruplardan birisidir. İlk albümleri Is This It'le, Rolling Stone dergisinin tüm zamanların en büyük 500 albümü listesi'nde 199. olarak önemli bir başarı yakalamışlardır. Bunu Ekim 2003'te Room on Fire ve Ocak 2006'da First Impressions of Earth izledi ve her ikisi de benzer ticari başarı elde etti. Daha sonra birkaç yıl ara veren grup

RCA ile yaptıkları orijinal albüm anlaşmasının sonuna doğru, Mart 2011'de Angles ve Mart 2013'te Comedown Machine ile üç yılda iki albüm çıkardı. Her ikisi de eleştirmenlerden ılımlı tepkiler aldı, Comedown Machine ticari olarak en kötü sonuç veren albümleri oldu. Casablancas'ın bağımsız şirketi Cult Records etiketi ile Haziran 2016'da Future Present EP'i yayınladılar.

Bu 2010'lu yılların sonlarına doğru Strokes, Rick Rubin ile yeni bir albüm üzerinde çalışmaya başladı. Nisan 2020'de, Cult ve RCA aracılığıyla son yedi yıl içindeki ilk stüdyo albümleri olan The New Abnormal adlı albümü yayınladılar. Eleştirmenler albümü eski formlarına dönüş olarak değerlendirdi.