İçeriğe atla

Rolling Stone'un Tüm Zamanların En İyi 500 Albümü

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Tüm Zamanların En Büyük 500 Albümü (The 500 Greatest Albums of All Time) Amerika merkezli müzik dergisi Rolling Stone'un Kasım 2003'te hazırladığı özel bir sayıdır. Liste, ilk olarak 2012 yılında yenilendi ve Rolling Stone'un internet sitesinde 63 milyon kez görüntülendi. Ardından Eylül 2020'de tekrar yenilendi. Dergi, listeyi sıfırdan ve tekrar oluşturmayı amaçladı ve müzisyenlerden -Beyoncé, Carly Rae Jepsen ve U2 gibi sanatçılar dahil-, gazetecilerden, müzik şirketi yöneticilerinden ve yapımcılardan gelen 300'den fazla oyu değerlendirdi. Listeyi "daha az rock merkezli" yapmayı hedeflediklerini belirttiler.

Güncellenen listede, daha önceki versiyonda olmayan 154 yeni albüm eklendi. Bu albümlerin 86 tanesi 21. yüzyıldan seçildi. Adele, Frank Ocean, Kanye West, Kendrick Lamar, Taylor Swift modern sanatçıların klasik albümlerine yer verildi. The Beatles, The Rolling Stones, Michael Jackson, Stevie Wonder, Bruce Springsteen, Tom Petty, Jay-Z, Bob Dylan, Green Day, Led Zeppelin, Radiohead, Jimi Hendrix gibi klasik sanatçıların da birden fazla albümü listede yer aldı.

Önceki versiyonda birinci sırada bulunan Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band, güncellenen sayıda yirmi dördüncülüğe geriledi.

2020'de Yayınlanan Listenin İlk 10 Albümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra Albüm Adı Sanatçı
1
What's Going On Marvin Gaye
2
Pet Sounds The Beach Boys
3
Blue Joni Mitchell
4
Songs in the Key of Life Stevie Wonder
5
Abbey Road The Beatles
6
Nevermind Nirvana
7
Rumours Fleetwood Mac
8
Purple Rain Prince & The Revolution
9
Blood on the Tracks Bob Dylan
10
The Miseducation of Lauryn Hill Lauryn Hill

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]