Serj Tankian

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Serj Tankian
Genel bilgiler
Doğum 21 Ağustos 1967 (1967-08-21) (55 yaşında)
Beyrut, Lübnan[1]
Başladığı yer Los Angeles, Amerika Birleşik Devletleri
Meslekler Müzisyen, şarkıcı-söz yazarı, multi-enstrümantalist, prodüktör, şair
Etkin yıllar 1992–günümüz
Müzik şirketi Serjical Strike, Reprise, American, Columbia, Axis of Justice
İlişkili hareketler System of a Down, Axis of Justice, The F.C.C., Tom Morello, Serart, Scars on Broadway, Deftones
Serj Tankian

Serj Tankian (ErmeniceՍերժ Թանգյան, d. 21 Ağustos 1967), Lübnan Ermenisi asıllı Amerikalı vokalist. 2006 yılında Hypnotize albümünün yayınlanmasından sonra dağılan ve 2010 yılında yeniden bir araya gelen System of a Down grubunun solistidir. Bazı şarkılarda klavye/gitar çalmakta ve şarkı sözü yazarlığı da yapmaktadır. Babası Khatchadour Tankian’dır.

21 Ağustos 1967 tarihinde Lübnan'da doğan Serj Tankian, sekiz yaşındayken ailesiyle birlikte Los Angeles, Kaliforniya'ya göç etti. Ermeni asıllı Amerikalıların okuduğu Rose & Alex Pilibos Ermeni Okulu'nda System of a Down grubundaki arkadaşları, Daron Malakian ve Shavo Odadjian ile birlikte eğitim aldı. Tankian, daha sonra California State Üniversitesi'nde eğitimine devam etti.

Serj Tankian, ileride System of Down grubunu kuracağı arkadaşları; Daron Malakian ve Shavo Odadjian ile tanışmadan önce bir grupta klavye çalıyordu. Daron Malakian, Dave Hakopyan ve Domingo Loranio ile tanıştıktan sonra Soil adlı grubu kurdular (bu grup Chicago merkezli Soil değildir). Ardından gruba Shavo Odadjian da katıldı fakat grup bir süre sonra dağıldı.

Serj Tankian, Ermeni asıllı Türk sanatçı Arto Tunçboyacıyan ile birlikte SerArt adlı bir çalışma yaptı. İki müzisyen 2000 yılında Armenian Music Avard’da tanıştı. System of a Down'ın Toxicity albümünde birlikte çalıştılar. Serj Tankian’ın kurduğu Serjical Strike Records ile aynı ismi taşıyan ortak bir albümleri vardır. Afrika ritimleri ve Orta Doğu melodileri ile dolu olan albümün ayrıca 12 dakikalık bir DVD hediyesi vardır.

Serj Tankian, şu anda solo kariyerine devam etmektedir. Kendi müzik şirketi Serjtical Strike'dan çıkarmış olduğu Elect the Dead albümünü, şu anda yaşadığı Yeni Zelanda'daki ev stüdyosunda kaydetti. "Cool Gardens" isimli bir de şiir kitabı mevcuttur. Serj Tankian, 16 Mart 2008 tarihinde Auckland'da "Elect the Dead" senfoni konserini verdi. 2010 Eylül ayında 2. solo albümü olan Imperfect Harmonies'i çıkardı. İlk teklisi Left of Center ile dünyanın gidişatını eleştirmiştir. Fakat albüm Elect the Dead gibi başarı sağlayamamıştır. Imperfect Harmonies'te orkestra ve caz tarzına daha yakın bir tarzı benimseyen Tankian, ikinci solo albümünün rock soundunda olmayacağını söylemişti. Albüm Elect the Dead'e göre biraz daha durgun şarkıların olmasına rağmen Tankian'ın sesiyle yine ayrı bir hava katmıştır ve orkestra albüm bölümünde de yine çok başarılı bir çalışma yapmıştır. Bununla beraber Tankian boş durmayıp kendi Facebook sayfasında gelecek yıl adlı videoda yeni şarkısından bir kısmı dinlettirmektedir.

Serj Tankian, 2001 Nisan ayında Serjical Strike Records'u kurmuştur. Birçok başarılı gruba albüm çıkarmaktadır. Bunlarda bazıları: Fair To Midland, Death by Stereo, Bad Acid Trip, Buckethead, The F.C.C, Axis of Justice, Kittens for Christian, Viza, Slow Motion Reign.

Serj Tankian'ın Rage Against the Machine grubunun eski üyelerinden, Tom Morello ile Axis of Justice adlı bir çalışması vardır. Burada da yine sömürgecilik, açlık, savaş gibi konular üzerinde durulmuştur.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Solo
  • Elect the Dead (2007)
  • Imperfect Harmonies (2010)
  • Elect The Dead Symphony (2010)
  • Harakiri (2012)
System of a Down
SerArt
  • Serart (2003)
Buckethead
  • Enter The Chicken (2005)
Tony Iommi
  • Iommi (2000)
Wyclef Jean
  • Carnival Vol. II: Memoirs of an Immigrant (2007)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]