Queensrÿche

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Queensryche
Queensryche, yapımcı James "Jimbo" Barton ile birlikte London Bridge Studio'da (2012)
Genel bilgiler
Başladığı yerBellevue, Washington, ABD
TarzlarHeavy metal, progresif metal
Etkin yıllar1980-Günümüz
Müzik şirketi
İlişkili hareketlerSlave to the System, Operation: Mindcrime, Sledgeback, Ronnie James Dio
Resmî sitequeensrycheofficial.com
Üyeler
Eski üyeler

Queensrÿche, Amerikalı heavy metal grubu. 1980'de Washington eyaletinin Bellevue şehrinde The Mob adıyla kuruldu.[1] Grup, 2022 itibarıyla 15 stüdyo albümü, bir EP, 6 DVD yayımladı ve aktif müzik yaşamına devam etmektedir. Orijinal kadro, gitarda Michael Wilton ve Chris DeGarmo, davulda Scott Rockenfield, bas gitarda Eddie Jackson ve vokalde Geoff Tate'ten oluşuyordu.

Queensrÿche, ABD'de 6 milyonun üzerinde ve dünya çapında 20 milyonun üzerinde albüm sattı. 1980'lerin ortalarından sonlarına dek progresif metalin liderlerinden biri olarak kabul edildi. Genellikle Dream Theater ve Fates Warning ile birlikte türün "Üç Büyükler"inden biri olarak kabul edilir.[2] Grup, tüm zamanların en önemli heavy metal konsept albümlerinden biri olarak kabul edilen 1988 tarihli Operation: Mindcrime'ın yayımlanmasından sonra dünya çapında beğeni topladı.[3][4] Bir sonraki albümleri Empire (1990) da başarıyı yakaladı ve grup, bu iki albümdeki şarkılar için üç kez Grammy Ödülü'ne aday gösterildi. 1998'de davulcu Rockenfield de bireysel olarak Grammy adayı oldu.

1998'de gitarist ve söz yazarı Chris DeGarmo kişisel nedenlerle gruptan ayrıldı ancak 2003'te Tribe albümünü yazmak ve kaydetmek için kısa süreliğine döndü. Sonraki yıllarda DeGarmo'nun yerine sırasıyla Kelly Gray, Mike Stone ve Parker Lundgren geçti. Nisan 2012'de Brezilya'nın São Paulo şehrindeki bir konserden önce sahne arkasında yaşanan bir tartışmanın ardından Tate gruptan kovuldu ve yerine o zamanki Crimson Glory vokalisti Todd La Torre geldi. Buna tepki Tate ve eşi Susan (2005-2012 yılları arasında grubun menajeri), sözleşmesinin haksız yere feshedildiğini iddia ederek Washington mahkemesinde dava açtı. İhtiyati tedbir kararı, mahkeme sonuçlanana veya anlaşma sağlanana kadar her iki tarafın da Queensrÿche adını kullanmasına izin verdi.[5] 17 Nisan 2014'te anlaşma sağlandı[6] ve grubun ticari marka hakları kurucu üyeler Wilton, Rockenfield ve Jackson'a geçti. Bu grup, vokalist La Torre ve gitarist Lundgren'in de yer aldığı kadroyla konser vermeye devam etti.[7]

Her iki tarafın da Queensrÿche adını kullanabildiği dönemde Tate, eski gitarist Gray ile birlikte Blue Öyster Cult, Ozzy Osbourne, Whitesnake, Dio, AC/DC ve Quiet Riot gibi grupların müzisyenlerinden oluşan kendi grubu kurdu.[8][9] Queensrÿche'ın bu Geoff Tate versiyonu, 23 Nisan 2013'te Frequency Unknown albümünü yayımladı.[10] Tate'in yerine La Torre'nin aldığı Queensrÿche ise Avrupa'da 24 ve ABD'de 25 Haziran 2013'te kendi adını taşıyan albümünü yayımladı. Her iki grup da 2013 ve 2014'te turneye çıktı.[11] Ardından Tate, kendi grubunun adını Operation: Mindcrime olarak değiştirdi.[6][7][12][13] Vokallerini La Torre'nin üstlendiği Queensrÿche ise daha sonra üç albüm daha kaydetti: Condition Hüman (2015), The Verdict (2019) ve Digital Noise Alliance (2022).

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Queensrÿche grubunun kuruluşu 1980'lerin başına rastlamaktadır. Cross+Fire grubunun gitaristi Michael Wilton ve davulcusu Scott Rockenfield, gruba ikinci gitarist olarak Chris DeGarmo'yu ve bas gitarist olarak Eddie Jackson'ı dahil etmişlerdir. "Cross+Fire" genellikle Iron Maiden ve Judas Priest gibi grupların şarkılarını yorumlamıştır. Grup sonradan DeGarmo ve Jackson'un katılımıyla isim değiştirmiş ve The Mob adını almıştır. "The Mob"un vokalist yoksunluğuna çare olarak ise o dönemde önce Babylon, sonra da The Myth adlı gruplarda çalışan Geoff Tate gruba dahil edilmiştir. The Mob, 1981 yılında Queen Of The Reich, Nightrider, Blinded ve Lady Wore Black şarkılarını içeren dört parçalık bir demo albüm kaydetmiştir. Grup aynı yıl içinde "The Mob" ismini değiştirme yoluna gitmiştir. Demo albümün ilk şarkısı olan ve söz-müziği gitarist Chris DeGarmo'ya ait olan "Queen Of The Reich" (İmparatorluğun Kraliçesi) ismi birleştirilmiş ve "Queensryche" (Kraliçenin İmparatorluğu) olarak değiştirilmiştir. Bu isim artık grubun yeni adı olmuştur. Grup ayrıca Queensryche kelimesinde geçen y harfinin üzerine, 1980'li yıllarda Motörhead, Mötley Crüe, Blue Öyster Cult gibi bazı heavy-metal gruplarınca da kullanılan ve gruplara antik Kuzey Avrupalılık kimliği katan iki nokta (umlaut ya da röck döts olarak da bilinir) işaretini koymuştur.

1981'de yayınlanan Queensryche EP, 1984'te yayınlanan The Warning ve 1986'da yayınlanan Rage For Order albümleri, müzik otoritelerinin hemen dikkatini çekmiştir.

1981 yılında Washington eyaleti, Seattle şehri yakınlarındaki Bellevue'de ilk kayıtlarını gerçekleştiren grup, günümüze gelene kadar 9 adet stüdyo albümü yayınlamıştır. Özellikle 1988 yılında çıkardıkları Operation Mindcrime isimli yeni tarz albümleri ile progressive rock müziği tarihinde önemli bir adıma imza atmışlardır. Birçok eleştirmen ve müzisyen tarafından bu albüm Pink Floyd'un The Wall ve The Who's Tommy? albümleri ile karşılaştırılmaktadır. Albümde ABD Hükûmetine karşı hareket eden bir yer altı örgütüne kullandığı uyuşturucular nedeni ile bağımlı hale gelip bir suikastçiye dönüşen Nikki isimli genç ile önceleri hayat kadını olarak çalışırken daha sonra bir rahibe olarak kilise'ye dönüp tövbe eden Mary'nin karmaşık ilişkileri ele alınmıştır.

Hikâye ve albüm kurgusunun önemli ticari başarısı ve hayranların kafalarında yaratılan soru işaretleri sebebiyle, grup 2006 yılında Operation Mindcrime 2 isimli bir devam albümü çıkararak hayranlarının beğenisine sunmuştur.

Bu tarz albümler, daha sonraları bazı modern progressive rock grubunca da yapılmaya çalışılmış, bunların içlerinde ise en başarılı olanlardan biri Dream Theater Grubunca 1999 yılında yayınlanan Scenes From A Memory olmuştur.

Queensryche, başarılarıyla ve müziğindeki kaliteyle 1980'lere olduğu kadar 1990'lı yıllara da damgasını vurmuştur. Rage For Order ve Operation Mindcrime albümleri kadar Empire ve Promised Land gibi albümlerle de progressive rock soundunun başarılı örneklerini vermiştir. "Empire" albümünde yayınlanan, söz ve müziği gitarist Chris DeGarmo'ya ait olan Silent Lucidity, 1991 yılında "Yılın En İyi Rock Şarkısı" seçilmiştir. Silent Luciditynin orkestral düzenlemelerini müzisyen/aranjör/orkestra şefi/kompozör Michael Kamen yapmıştır. 1991 senesi grup için özellikle başarılar, büyük ödüller, büyük konserler ve rock festivalleri yılı olmuştur. Queensryche 1991 yılı içinde ABD'nin New York şehrindeki Madison Square Garden dan, Brezilya'daki Rock In Rio festivaline, İngiltere'deki Donnington Kalesi yanında yapılan Monsters Of Rock festivalinden, yine İngiltere'deki Hammersmith Odeon a kadar çok önemli yerlerde konserler vermiştir.

İki yıl süren Empire turnesinin ardından suskunluğa bürünen Queensryche, 1992 yılında MTV de Unplugged konseri vermiştir. Ancak ne MTV'de ne de bootleg olarak yayınlanan CD'de Unplugged konseri bütün haliyle yayınlanmamıştır. MTV ve Unplugged CD'sinde sadece I Will Remember, The Killing Words, Della Brown, Silent Lucidity ve The Lady Wore Black şarkılarına yer verilmiştir. Grup, bu Unplugged konserde Anybody Listening? gibi kendi şarkılarının yanı sıra bir Neil Young klasiği olan Rocking In The Free World isimli parçayı da seslendirmiştir.

Grup, bir yıl sonra da başrollerinde Arnold Schwarzenegger ve Anthony Quinn gibi oyuncuları bir araya getiren Last Action Hero filminin soundtrack albümü için Real World isimli parçayı kaydetmiştir. Queensryche, 1980'li yıllarda olduğu gibi 1990'lı yılların ilk yarısında da sık sık Michael Kamen ile birlikte çalışmıştır. Real World isimli şarkıda da orkestral düzenlemeleri her zaman olduğu gibi Michael Kamen yapmıştır. 1992 yaz ayı ile 1994 ilk baharını San Juan Adası'nda tahta bir kulübeden oluşan stüdyoda geçiren grup, 1994 sonbaharında beşinci stüdyo albümü Promised Land ile geri dönmüştür. Ancak Queensryche bu albümle birlikte progressive rock soundundan yavaş yavaş alternatif rock sounduna geçmekte olduğunun ilk işaretlerini vermiştir.

Ancak grup, 1997'de Hear In The Now Frontier albümünden itibaren daha yoğun biçimde alternative denemelere yönelmiş, 1998'de de gitarist Chris DeGarmo gruptan ayrılmıştır. Queensryche'ın başarısında ve müzikalitesinde de düşüşün başlaması bu dönemden sonra ortaya çıkmıştır. Arka arkaya çıkan Q2K, Tribe, Operation Mindcrime II ve American Soldier albümleri, Queensryche'ın eski başarısını yakalayamadığının göstergesi olmuştur. Gitarist Chris DeGarmo'nun ayrılışından sonra gruba, 1999'da Q2K albümü ve turnesinde, vokalist Geoff Tate'in eski grubu Myth'ten Kelly Gray katılmışsa da 2002'de gruptan ayrılmıştır. 2003 yılında Tribe albümünün kayıtları sırasında Chris DeGarmo konuk olarak Queensryche'a tekrar katılmış ve beste yapmış, ancak kayıtlardan sonra tekrar gruptan ayrılmıştır. Operation Mindcrime II albümünün kayıtlarında bu sefer ikinci gitarist olarak Mike Stone yer almıştır. Queensryche, 2007 yılında Queen, Pink Floyd, Black Sabbath, The Police ve U2 gibi grupların şarkılarını yorumladıkları Take Cover isimli albümü yayınlamıştır. Take Cover albümünün yayınlanmasından kısa bir süre sonra ikinci gitarist Mike Stone gruptan ayrıldığını açıklamıştır.

2009'da American Soldier albümünde tek gitaristle (Michael Wilton) yoluna devam Queensryche, 1980'li ve 1990'lı yıllardaki muhalif tavrını arka plana attığını iyice göstermiş, şarkılarında "militarizm" ve "milliyetçilik" gibi konseptleri açıkça dışa vurmaya başlamıştır. Grup bu albümde ayrıca, 2. Dünya Savaşı'ndan Irak'ın işgaline kadar geçen yaklaşık 60 yıllık sürede Amerikan Hükûmetlerinin katıldığı savaşlarda ön cephede yer alan askerlerin perspektifinden savaş olgusunu değerlendirmiştir. Grup, 2010 yılının başlarından itibaren büyük bir turneye çıkarak Queensryche Cabaret isimli kabare şovu gerçekleştirmiştir.

2012 yılında solist Geoff Tate ile yaşanan çeşitli problemlerden sonra Michael Wilton, Scott Rockenfield ve Eddie Jackson yollarına Todd La Torre ile devam etme kararı almışlardır. Geoff Tate ise buna itiraz etmiş ve konuyu mahkemeye taşımıştır. Tate ayrıca Rudy Sarzo, Bobby Blotzer, Glen Drover, Kelly Gray ve Randy Gane ile Queensryche adı altında devam edeceklerini açıklamıştır. Queensryche ismini kullanma hakkının hangi tarafta kalacağı henüz netlik kazanmamıştır.

Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bootleg albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Teklileri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • 1982 - Queen Of The Reich
 • 1983 - The Lady Wore Black
 • 1984 - Take Hold Of The Flame
 • 1984 - Warning
 • 1986 - Walk In The Shadows
 • 1986 - Gonna Get Close To You
 • 1988 - Breaking The Silence
 • 1988 - Eyes Of A Stranger
 • 1988 - Revolution Calling
 • 1988 - I Don't Believe In Love
 • 1990 - Last Time In Paris
 • 1990 - Empire
 • 1990 - Silent Lucidity
 • 1991 - Jet City Woman
 • 1991 - Best I Can
 • 1991 - Another Rainy Night (Without You)
 • 1992 - Anybody Listening?
 • 1993 - Real World
 • 1994 - I Am I
 • 1994 - Bridge
 • 1997 - Sign Of The Times
 • 1997 - You
 • 1999 - Breakdown
 • 1999 - The Right Side Of My Mind
 • 2003 - Open
 • 2006 - I'm American
 • 2006 - The Hands
 • 2008 - Welcome To The Machine
 • 2009 - If I Were A King
 • 2009 - Man Down!

VHS ve DVD'leri[değiştir | kaynağı değiştir]

Video klipleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • 1982 - Nightrider (Queensryche EP)
 • 1982 - Queen Of The Reich (Queensryche EP)
 • 1984 - Take Hold Of The Flame (The Warning)
 • 1986 - Gonna Get Close To You (Rage For Order)
 • 1988 - I Remember Now (Operation: Mindcrime)
 • 1988 - Anarchy-X (Operation: Mindcrime)
 • 1988 - Revolution Calling (Operation: Mindcrime)
 • 1988 - Operation: Mindcrime (Operation: Mindcrime)
 • 1988 - Speak (Operation: Mindcrime)
 • 1988 - Breaking The Silence (Operation: Mindcrime)
 • 1988 - I Don’t Believe In Love (Operation: Mindcrime)
 • 1988 - Waiting For 22 (Operation: Mindcrime)
 • 1988 - Eyes Of A Stranger (Operation: Mindcrime)
 • 1990 - Empire (Empire)
 • 1990 - Best I Can (Empire)
 • 1990 - Silent Lucidity (Empire)
 • 1990 - Jet City Woman (Empire)
 • 1990 - Another Rainy Night (Without You) (Versiyon 1) (Empire)
 • 1990 - Another Rainy Night (Without You) (Versiyon 2) (Empire)
 • 1990 - Anybody Listening? (Empire)
 • 1991 - Eyes Of A Stranger (Megamix Montage) (Operation: Livecrime)
 • 1994 - I Am I (Promised Land)
 • 1994 - Bridge (Promised Land)
 • 1994 - Disconnected (Promised Land)
 • 1999 - The Right Side Of My Mind (Q2K)
 • 2006 - I’m American (Operation: Mindcrime II)
 • 2006 - The Hands (Operation: Mindcrime II)
 • 2009 - If I Were King (American Soldier)
 • 2009 - Home Again
 • 2011 - Get Started
 • 2013 - Fallout
 • 2013 - Redemption
 • 2013 - Ad Lucem
 • 2015 - Guardian
 • 2016 - Eye9
 • 2016 - Hellfire
 • 2016 - Bulletproof
 • 2019 - Blood of the Levant
 • 2019 - Light-years

Soundtrack albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • 1988 - Metal Years: The Decline Of Western Civilization Part II
Queensrÿche: Prophecy
 • 1991 - Ford Fairlane
Queensrÿche: Last Time In Paris
 • 1993 - Last Action Hero
Queensrÿche: Real World
 • 2000 - Tales From The Crypt: Monsters Of Metal
Queensrÿche: Eyes Of A Stranger
 • 2006 - Monster Ballads: Platinum Edition Compilation
Queensrÿche: Silent Lucidity

Diğer projeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • 1985 - Hear 'n Aid - Stars
Queensrÿche adına Geoff Tate

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Queensrÿche – Biography & History". AllMusic. 7 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ocak 2019. 
 2. ^ "The 13 essential progressive metal albums you need to know". Kerrang!. 12 Mart 2021. 24 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Şubat 2022. 
 3. ^ "10 Best Metal Concept Albums". Loudwire. 30 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mart 2016. 
 4. ^ "List: Ten Great Metal Concept Albums". Revolver Magazine. 6 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mart 2016. 
 5. ^ "Geoff Tate Wins Court Ruling to Continue Using Queensrÿche Name". Loudwire. 20 Ekim 2012. 4 Aralık 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Kasım 2012. 
 6. ^ a b "Certificate of settlement without dismissal" (PDF). Court certificate. 17 Nisan 2014. Erişim tarihi: 23 Nisan 2014. 
 7. ^ a b "Tate Looses QR name". Blabbermouth.net. 28 Nisan 2014. 29 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Nisan 2014. 
 8. ^ Christa Titus (4 Eylül 2012). "Geoff Tate Announces 'The New Queensryche' With Ratt, Quiet Riot Members". Billboard. 11 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ocak 2013. 
 9. ^ "Geoff Tate's Queensryche Signs With Cleopatra Records; Announces New Lineup". Vintage Vinyl News. 25 Ocak 2013. 30 Ocak 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ocak 2013. 
 10. ^ "Geoff Tate's Queensrÿche: New Album Details Revealed". Blabbermouth. 4 Mart 2013. 8 Mart 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2013. 
 11. ^ "Queensrÿche". Facebook.com. 26 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ekim 2020. 
 12. ^ "Tour". QueensrycheOfficial.com. 3 Ocak 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ocak 2013. 
 13. ^ "Queensrÿche to Embark on 25th Anniversary Tour of Band's Epic Release, Operation: Mindcrime, with Newly Announced Line-Up". Queensryche.com. 26 Kasım 2012. 6 Ocak 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ocak 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]