Blue Öyster Cult

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Blue Öyster Cult (/ˈɔɪ.stər/ OY-stər; bazen kısaltılmış BÖC veya BOC) 1967'de Long Island, Stony Brook, New York'ta kurulmuş ve en çok "(Don't Fear) The Reaper", "Burnin' for You" ve "Godzilla" single'larıyla tanınan bir Amerikan rock grubudur. Grup, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'nde 7 milyon olmak üzere dünya çapında 25 milyon kayıt sattı.[1] Blue Öyster Cult'un müzik videoları, özellikle "Burnin' for You", müzik televizyon ağı 1981'de prömiyer yaptığında MTV'de yoğun bir rotasyon aldı ve grubun modern popüler kültürde müzik videosunun gelişimine ve başarısına yaptığı katkıyı pekiştirdi.

Blue Öyster Cult'un en uzun ömürlü ve ticari olarak en başarılı kadrosu arasında Donald "Buck Dharma" Roeser (baş gitar, vokal), Eric Bloom (baş vokal, "stun gitar", klavyeler, sentezleyici), Allen Lanier (klavyeler, ritim gitar) vardı. Joe Bouchard (bas, vokal, klavye) ve Albert Bouchard (davul, perküsyon, vokal, çeşitli enstrümanlar). Grubun şu anki kadrosunda Danny Miranda (bas, arka vokal), Richie Castellano (klavye, ritim gitar, arka vokal) ve Jules Radino'ya (davul, perküsyon) ek olarak Bloom ve Roeser yer alıyor.[2] Grubun menajeri Sandy Pearlman ikilisive yine Stony Brook Üniversitesi'nde tanışan rock eleştirmeni Richard Meltzer, grubun sözlerinin çoğunun yazılmasında kilit rol oynadı.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Blue Oyster Cult, Harrah's South Shore Room - Tahoe South". 15 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Kasım 2017. 
  2. ^ "Official Website". Blueoystercult.com. 27 Ocak 2001 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ekim 2012. 
  3. ^ Dean, Bill Dean. "Blue Oyster Cult creates new energy with different setlist each show". Gainesville Sun (İngilizce). 24 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Eylül 2020. [ölü/kırık bağlantı]