The Warning (Queensrÿche albümü)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(The Warning sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
The Warning
Queensrÿche stüdyo albümü
Yayımlanma 7 Eylül 1984
Tarz Heavy metal, progressive metal
Süre 48:36
Şirket EMI America
Yapımcı James Guthrie
Queensrÿche kronolojisi
Queensrÿche
(1983)
The Warning
(1984)
Rage for Order
(1986)

The Warning, Seattle'lı progressive metal grubu Queensrÿche grubunun 7 Eylül 1984 tarihinde yayınladığı ilk uzun çalar albümüdür. Albüm, müzikal altyapı bakımından 1980'li yılların başında tüm dünyada popüler olan "New Wave of British Heavy Metal" dalgasının etkisinde kalmıştır. Bu nedenle, Queensrÿche'ın bu albümdeki soundu, İngiliz heavy metal grubu Iron Maiden'ın Piece of Mind ve Powerslave albümlerinin sounduna yakındır.

The Warning albümünde Geoff Tate'in vokal performansı ve Chris DeGarmo ile Michael Wilton'un gitar performansları, müzik otoriteleri tarafından oldukça beğenilmiştir. Queensrÿche, bu albümde Amerikalı müzik aranjörü, besteci ve prodüktör Michael Kamen ile ilk kez çalışmıştır. Michael Kamen, The Warning albümündeki orkestral düzenlemeleri gerçekleştirmiştir. Queensrÿche, Kamen ile 1988 tarihli Operation Mindcrime ve 1990 tarihli Empire albümlerinde; ve ayrıca 1993 tarihli Last Action Hero filmi için besteledikleri "Real World" isimli parçada tekrar çalışmıştır.

The Warning albümünde "giderek makineleşen dünyanın yeni sorunları" ve "kıyamet günü" gibi temalar işlenmiştir. "Roads to Madness" isimli şarkıda ise Chris DeGarmo'nun bir zamanlar akıl hastanesinde geçirdiği günler anlatılmaktadır. DeGarmo, akıl hastanesinde yattığı günleri tam on yıl sonra yayınladıkları 1994 tarihli Promised Land albümündeki "Out of Mind" isimli şarkıda da bir kez daha anlatmıştır.

The Warning albümünde en çok dikkati çeken parça ise yine bir Chris DeGarmo eseri olan "Take Hold of the Flame" isimli şarkıdır. Dönemin heavy metal ve power metal sounduna çok yakın olan bu şarkı, sonradan Queensrÿche'ın her konserinde seslendirdiği (encore) şarkıların başında gelmiştir. Bir önceki demo çalışmaları Queensryche EP'de yayınlanan "Queen of the Reich" gibi, The Warning albümünde yayınlanan bu şarkıda da vokalist Geoff Tate'in yüksek kalitedeki ses performansı göz doldurucu bir özelliktedir. Ayrıca grubun Live in Tokyo konseri görüntülerinden oluşan "Take Hold of the Flame"in video klibi, MTV'de yayınlanmıştır.

Diğer Queensrÿche albümleri gibi The Warning albümü de, 2003 yılında bonus şarkıları da içeren CD formatında bir kez daha yayınlanmıştır.

The Warning albümünde yer alan şarkılar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. "Warning" (Geoff Tate, Michael Wilton) – 4:46
 2. "En Force" (Chris DeGarmo) – 5:16
 3. "Deliverance" (Wilton) – 3:21
 4. "No Sanctuary" (DeGarmo, Tate) – 6:05
 5. "NM 156" (DeGarmo, Tate, Wilton) – 4:38
 6. "Take Hold of the Flame" (DeGarmo, Tate) – 4:57
 7. "Before the Storm" (Tate, Wilton) – 5:13
 8. "Child of Fire" (Tate, Wilton) – 4:34
 9. "Roads to Madness" (DeGarmo, Tate, Wilton) – 9:40

2003'te yeniden yayınlanan CD'deki bonus şarkılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu albüm, aşağıdaki bonus şarkıların da eklenmesiyle 6 Mayıs 2003 tarihinde tekrar yayınlanmıştır.

 1. "Prophecy" (DeGarmo, Tate) - 4:00
 2. "The Lady Wore Black (Live at The Astoria Theatre, London, UK on 20 October 1994)" (DeGarmo, Tate) – 5:23
 3. "Take Hold of the Flame (Live at Madison & LaCrosse, WI between 10 and 12 May 1991)" (DeGarmo, Tate) – 5:06