Ronnie James Dio

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ronnie James Dio
Genel bilgiler
Doğum 10 Temmuz 1942(1942-07-10)
Ölüm 16 Mayıs 2010 (67 yaşında)
Başladığı yer Amerika Birleşik Devletleri Amerika
Tarzlar Heavy metal, hard rock, blues rock, doom metal, power metal
Meslekler Müzisyen, şarkı yazarı, prodüktör
Çalgılar Vokal, bas gitar, gitar, klavye
Etkin yıllar 1957-2010
İlişkili hareketler Dio, Black Sabbath, Rainbow, Tenacious D

Ronald James Padavona veya sahne adıyla Ronnie James Dio (10 Temmuz 1942 - 16 Mayıs 2010), Amerikalı heavy metal vokalisti, besteci ve söz yazarı. Vokalistliğini yaptığı gruplar arasında Elf, Rainbow, Black Sabbath ve Dio bulunmaktadır.

ABD'nin New Hampshire eyaletinin Portsmouth kentinde doğan Dio'nun müzik kariyeri 1957 yılında the Vegas Kings grubunda başladı.

Dio, tüm zamanların en etkili heavy metal sanatçılarından biri olarak kabul edilir. Heavy metal kültürünün önemli bir parçası olan boynuz işaretini popüler hâle getirmesiyle ve ortaçağ temalı şarkı sözleriyle tanınır.

Padavona'nın sahne adı "Dio"yu nasıl aldığına dair çeşitli rivayetler vardır. Bu rivayetlerden birine göre Dio adı, mafya babası Johnny Dio'ya bir göndermedir. Dio bu adı ilk kez 1960 yılında kullanmıştır.

Hastalığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Eşi ve menajeri olan Wendy Galaxiola, 25 Kasım 2009'da Dio'nun mide kanseri olduğu açıklamıştır. Yine 14 Mart 2010 tarihinde yapılan basın açıklamasında Dio'nun tedavisinin olumlu yönde ilerlediğini, tümörün kemoterapi ile temizlendiğini açıklamıştır.

Eşinin açıklamasına göre Ronnie James Dio, 16 Mayıs 2010 saat 7.45'te hayata gözlerini yummuştur.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dio Rainbow yıllarında. Ritchie Blackmore ile konser sırasında. Dio ile Elf grubunun Deep Purple ile olan turnelerinden beri tanışmaktalar.

Ronnie James Dio aktif müzik hayatına 1957 yılında The Vegas Kings adlı grupla başlamıştır. 1958 yılında Ronnie & The Rumblers (bu grubun adı 1961 yılında Ronnie Dio and the Prophets olarak değiştirilecektir) adlı grubu kurmuş, 1967 yılında bu gruptan ayrılıp The Elves (bu grubun adı 1970'in ortalarında Elf olarak değiştirilecektir) adlı grubu kurmuştur. Bu grup Ritchie Blackmore'un dikkatini çekmiş ve pek çok turnede Deep Purple grubuna alt grup olarak eşlik etmiştir. Dio, 1974 yılında Ritchie Blackmore'un kurduğu Rainbow'a geçmiş, 1979 yılına kadar bu grupla adını tüm dünyaya duyurmuş hard rock ve heavy metal müziğinin en ünlü vokallerinden birisi olmuştur. 1979 yılında bu gruptan ayrılıp Black Sabbath'a geçmiştir. 1983 yılında Black Sabbath'tan ayrılıp kendi grubu Dio'yu kurmuş, 1991'de tekrar Black Sabbath'a dönmüştür. 1993'te yeniden Black Sabbath'tan ayrılıp kendi grubu Dio'ya geçmiştir. Son olarak Heaven & Hell'de bulunmuştur.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Elf ile

Rainbow ile

Black Sabbath ile

Dio (Grup) ile

Heaven & Hell ile

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]